Skarby w zbiorach CBR

Zalewski Ireneusz

Echa dawnej Warszawy – 100 adresów

Tom 1

Warszawa 2016

„100 adresów” to drugie wydanie felietonów wybitnego varsavianisty Ireneusza Zalewskiego, uzupełnione m.in. o informacje pod ilustracjami, a także indeks osobowy. Autor wiele lat był dziennikarzem, jest pasjonatem historii Warszawy, Poczty Polskiej i mundurów wszelakich, a także kolekcjonerem varsavianów. W swoich felietonach przedstawia losy różnych bardziej lub mniej znanych, ale zawsze interesujących, budynków warszawskich, ulic czy osiedli. Pod każdym adresem kryje się jakaś historia, która czeka na odkrycie.

 

Zalewski Ireneusz

Echa dawnej Warszawy - Kolejne 100 adresów

Tom 2

Warszawa 2016

Kontynuacja „100 dawnych adresów warszawskich". Autor w swoich felietonach przedstawia losy różnych bardziej lub mniej znanych, ale zawsze interesujących, budynków warszawskich, ulic czy osiedli. Tym razem czekają na nas nowe miejsca, nowe historie, nowe zagadki do rozwiązania. Wspólnie z autorem poznamy kolejne 100 interesujących punktów na mapie Warszawy.

 

Nalazek Daniel

Echa dawnej Warszawy – Z dziejów komunikacji

Tom 3

Warszawa 2016

Od autora: „Od uruchomienia komunikacji miejskiej w Warszawie minęło 180 lat z okładem. Przez cały ten czas przez karty jej historii zdążyło się przewinąć wielu bohaterów i nie mówię tu tylko o osobach, ale... o środkach komunikacji miejskiej. Czym były omnibusy? Na co skarżyli się podróżni w XIX wieku? A jakie mieli problemy tuż po drugiej wojnie światowej? Czym były „ropuchy"? Kiedy na ulice wyjechały elektryczki? Czy po dawnej Warszawie kursowała pechowa „13"? O których liniach tramwajowych śpiewano w piosenkach? Od kiedy mamy linie nocne? Czym były „winogrona"? Na te pytania, i na wiele innych, można znaleźć odpowiedź w tej książce”.

Autor jest historykiem komunikacji miejskiej, współautorem monografii poświęconej warszawskim autobusom i trolejbusom, a także autorem artykułów o historii komunikacji trolejbusowej w Polsce.

 

Jatkowska Gabriela

Echa dawnej Warszawy – Kryminalne opowieści

Tom 4

Warszawa 2016

Od autorki: „W głębi duszy ludzkiej drzemie nigdy nienasycona żądza krwi i widoku cierpienia. Historia bytu człowieczego widziała niejednokrotnie krwawą bestię, upitą sadystycznym szaleństwem, gdy ta serwowawszy wątłe pęta szlachetniejszych nakazów, występowała w całej swej dzikiej grozie” – zapisał dawno zapomniany reporter w „Kurjerze Porannym" 5 sierpnia 1931 roku. Ta ciekawość jest niezmienna, a historie sprzed dziesiątek lat wciągają tak samo, jak gdyby działy się dziś, obok nas. Zaprowadziła mnie ona do nieistniejącego już świata przedwojennych sądów, aresztów i spraw kryminalnych. Kluczem moich poszukiwań były archiwalne czasopisma – dzienniki, tygodniki, miesięczniki. Sposób przekazu, zaskakująca bezpośredniość, brak ochrony danych osobowych, zarówno ofiar, jak i przestępców, zapalczywe treści zamieszczane w gazetach z obu stron sceny politycznej – przeniosły mnie w czasy i miejsca dawnej Warszawy, zżyłam się z jej mieszkańcami. Zabieram Państwa na spacer po mrocznej stronie naszego miasta.

 

Głowacka Karolina

Echa dawnej Warszawy – Praga

Tom 5

Warszawa 2016

Książka jest prawdziwym kalendarium wiedzy o Pradze, napisanym lekkim i reporterskim językiem. Książka jest odpowiedzią na panująca od kilku lat „modę na Pragę”, stara się odpowiedzieć na pytania: Jaka ta Praga jest? Ta tajemnicza dzielnica nosząca w sobie wciąż blizny po wojnie, kusząca licznymi opowieściami. Autorka precyzyjnie prześledziła historię dzielnicy, począwszy od przepraw wiślanych, kolei Petersburskiej i Terespolskiej, praskiej mozaiki kulturowej, autonomicznej architekturze. Są też opowieści o militarnej i wojennej Pradze, przemysłowej, tej stojącej przy targowisku i o pięknych ogrodach i parkach. Czy można się nie zakochać?

 

Otrębski Piotr

Echa dawnej Warszawy – Kościoły i kaplice

Tom 6

Warszawa 2017

W każdym mieście kościoły odgrywają ważną rolę – tak społeczną, jak i przestrzenną. XII-wieczny angielski filozof Jan z Salisbury porównywał miasto do ludzkiego ciała: pałac i katedra odpowiadały jego zdaniem głowie. Pozycję kościołów w dawnych miastach podkreślała ich dominacja wysokościowa. Sylweta miejska miała swój porządek, w którym najniżej rosły drewniane chaty, średnio wysoko domy murowane, dalej pałace, a najwyżej kościelne wieże. Ta hierarchia została z czasem zaburzona.

Dla badacza miasta historia kościoła zawsze będzie historią przestrzeni, na której się on znajduje – dawnej jurydyki, obrębu parafii, czy nawet dzielnicy – oraz historią ludzi z nim związanych. Dzieje stołecznych świątyń splotły się z dziejami miasta i Polski. Kiedy płonęła Warszawa, płonęły kościoły, gdy była odbudowywana, one powstawały z gruzów. Są pamiątkami narodowymi – miejscami koronacji władców, wotami dziękczynnymi, ale także arenami krwawych walk. To wreszcie panteony wielkich Polaków, galerie rzeźby i malarstwa.

W założeniu teksty są przystępnie podanymi opowieściami o kościołach i miejscach na mapie stolicy. Opowieści te mają charakter gawęd – tak znakomicie zadomowionych w warszawskiej tradycji literackiej.

 

Głowacki Radosław

Echa dawnej Warszawy – Zamki i pałace

Tom 7

Warszawa 2017

Zanurzeni w zabieganej codzienności mijamy je niemal nieświadomie. Warszawskie pałace. Stały element krajobrazu, budynki jak wiele innych. Dziś są siedzibami urzędów, muzeów czy uczelni. Obiektami użyteczności publicznej. Dziejowe burze i powojenna urawniłowka zmiotły nie tylko fizyczną tkankę miasta. Znikł barwny świat ich dawnych właścicieli - magnatów, hrabiów oraz znienawidzonej, przez miniony system, burżuazji. Wraz z arystokracją pałace opuściło nie tylko przebogate wyposażenie, ale przede wszystkim ożywiający je duch... Odeszły w niepamięć rodowe tradycje, obyczaje i uprzedzenia. Nikt już nie snuje przy kominku opowieści o dokonaniach i chwale przodków, koligacjach, mezaliansach i rodzinnych tragediach. Pozostała, często rekonstruowana, bezosobowa architektura. A przecież milczące dziś mury były świadkami wiekopomnych i chwalebnych wydarzeń. Porażających rodzinnych dramatów. Czynów głupich czy wręcz haniebnych. Romantycznych historii, które i dziś z niejednego oka wycisnęłyby łzę wzruszenia. Wystarczy zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w opowieści starych murów...

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter