Skarby w zbiorach CBR

Maryan Hutten Czapski

Historya powszechna konia, Tom 1-3

Szczecin 2012

Reprint wydania oryginalnego z 1874 r.

Maryan Czapski urodził się w bardzo zamożnej rodzinie szlacheckiej. Nauki pobierał w znakomitych szkołach, a rodzina nie szczędziła środków na jego wykształcenie. Jeszcze przed śmiercią swojego ojca, młody hrabia Czapski wiele podróżował. W trakcie wojaży zgłębiał nauki ogrodnicze i historię konia. W swym majątku w Miropolu założył jedną z najlepszych w ówczesnym okresie stadnin i wspaniałą pasiekę. Miłość do koni towarzyszyła mu przez całe życie. Po powrocie z Syberii, gdzie został zesłany za udział w powstaniu styczniowym, osiadł na stałe w Więckowicach pod Poznaniem i rozpoczął pracę nad największym obecnie dziełem hippicznym - Historyą powszechną konia, którą po dwóch latach uzupełnił o Atlas konia zawierający ryciny opisywanych przez niego ras.

Sama Historya... to trzytomowe, monumentalne dzieło zawierające powstanie gatunku, jego umiejscowienie w dziejach starożytnych, pierwsze wzmianki o wykorzystaniu koni, historię gatunku w różnych częściach świata, opisanie najważniejszych ras, chów, zmiany ras na przestrzeni wieków i wiele innych.

 

Maryan Hutten Czapski

Atlas do historii powszechnej, przedstawiający w LXXX tablicach typy koni rozmaitych krajów i wszystkiego co od najdawniejszych czasów tego przedmiotu dotyczy

Szczecin 2012

Reprint wydania oryginalnego z 1876 r.

Atlas jest uzupełnieniem dzieła hippicznego - Historyę powszechną konia – Mariana H. Czapskiego.

 

Witold Pruski

Hodowla koni

Warszawa 2007 t. 1-2

W roku 1959 został wydany I tom „Hodowli koni” napisany przez prof. dr. Witolda Pruskiego. Autor omawia w nim historię naturalną koni i ich udomowienia, pokrój, chody i konstytucję, a także przedstawia opis wszystkich ważniejszych ras i typów koni hodowlanych na świecie.

W tomie II, będącym pracą zbiorową, omówione są zagadnienia dotyczące techniki i użytkowania koni.

Po latach Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne oddało do rąk miłośników i hodowców koni przedruk „Hodowli koni”. Pozycja ta, należąca już w tej chwili do klasyki literatury hipologicznej, nadal stanowi lekturę wszystkich wielbicieli koni.

 

Zygmunt Sosnowski

O koniu w Polsce

Oświęcim 2018 

Autor przedstawił historię konia w Polsce, zaprezentował najpopularniejsze rasy, sposoby wykorzystywania (nie tylko rolnicze, czy militarne). A swoje wywody bogato zilustrował.

 

Patrycja Zarawska

Konie – pochodzenie, rasy, cechy

Warszawa 2013

Konie w galopie to synonim piękna doskonałego. Prezentowany album pokazuje te dostojne zwierzęta z całym swym wdziękiem. Zebrane fotografie nie tylko zachwycają pięknymi ujęciami, ale opowiadają również historię życia tych zwierząt. To ekskluzywna książka dla osób, które cenią doskonałe piękno natury.

 

Konie i kuce : nauka, jeździectwo, opieka, anatomia, rasy : poradnik encyklopedyczny  pod red. Bertranda de Perthuis

Wrocław 2005

Tyt. oryg.: Larousse du cheval

Wszechstronny poradnik dla miłośników koni. Zapoznaje z fizjologią i psychiką zwierzęcia, wyjaśnia zasady hodowli, wprowadza w świat jeździectwa. Starannie wydany, pełen pięknych zdjęć i poglądowych szkiców.

Umożliwia zrozumienie zachowań konia, poznanie jego anatomii, najczęstszych chorób i ich leczenia; zawiera również charakterystyki ras koni i kuców, omawia problemy opieki i hodowli, zawiera podstawy nauki jeździectwa oraz informacje na temat wyższych poziomów sztuki jeździeckiej, a także wiadomości o licznych dyscyplinach sportowych z udziałem konia i kuców. Całość uzupełnia słowniczek najważniejszych i najczęściej spotykanych terminów związanych z końmi, pozwalający rozszyfrować żargon fachowych „koniarzy”.

 

Arthus-Bertrand, Yann

Konie

Kraków 2004

Przepiękny album „Yann Arthus - Bertrand Album konie”, wydanie specjalne, edycja limitowana. Aby stworzyć tę książkę, Bertrand przez piętnaście lat przemierzał świat. Przez piętnaście lat fotografował konie, aby przedstawić nam ogólnoświatowy, bardzo osobisty atlas koni, w którym chciał ukazać nie tylko ich piękno i różne rasy, ale też fascynującą więź, jaka od zarania łączy człowieka i konia. Ta niezwykła dokumentacja fotograficzna i uzupełniające ją teksty Jean-Louisa Gourauda, wybitnego znawcy koni, czynią z niniejszej książki prawdziwą biblię dla miłośników koni.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter