Wstęp

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego, a szczególnie nowych działów: Oscar Kolberg. Ocalić od zapomnienia,  Kuchni w czasach  Belle Epoque oraz Aktualności w rolnictwie.

Ponadto, w numerze znajdzie się materiał o polskim rolnictwie w 2017 roku oraz o mięsie hodowlanym – czy znajdzie miejsce w naszym jadłospisie?  W dziale dotyczącym ekologii piszemy o zakazanych pamiątkach z wakacji oraz o edukacji ekologicznej w Polsce i na świecie.

Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi przygotowaliśmy materiał o tajemnicach damskiej garderoby oraz dalszy ciąg o ginących zawodach. Ciekawym jego dopełnieniem będzie tekst o dworze w Głuchach. Zachęcamy również do przeczytania artykułu o tegorocznych rekordach w produkcji owoców w Polsce oraz o suszy rolniczej. Zaś w dziale „Natura i My” tym razem mowa o skarbach polskich lasów.

W formacie prezentującym sylwetki kobiet, które przyczyniły się do rozwoju polskiej wsi prezentujemy sylwetkę Narcyzy Żmichowskiej – nauczycielki, feministki, pisarki.

W części poświęconej zbiorom Centralnej Biblioteki Rolniczej prezentujemy najcenniejsze i najciekawsze kolekcje z naszego księgozbioru, tym razem dotyczą one wszystkiego, co jest związane z motylami.

Życzymy miłej lektury

Redakcja

 

 

Zapraszamy mieszkańców Warszawy turystów oraz
wszystkich miłośników tradycji ludowych i polskiego chleba na 16. Warszawskie Święto Chleba
7 października, Rynek Nowego Miasta (w godz. 10.00-18.00)

Na scenie wystąpią folklorystyczne zespoły dziecięce i młodzieżowe.
O godz. 16.00 zapraszamy na koncert zespołu „Grey Fruit”

 

 

O godz. 10.00 rozpocznie się kiermasz pieczywa warszawskich, i nie tylko, mistrzów piekarstwa. Bogactwo prezentowanych wypieków - od słodkich bułeczek po bochny chleba razowego pieczonego na chrzanowych liściach - wprawi zapewne w zdumienie gości Święta. Będzie można też podziwiać i kupić wyroby twórców ludowych takie jak: rzeźby, zabawki, ptaszki, hafty łowickie, wycinanki czy ceramikę. Nie zabraknie także tradycyjnych produktów regionalnych: miodów, wędlin, konfitur, sękaczy czy serów na czele ze sławnymi serami korycińskimi i oscypkami. Rodzinnie, można będzie wziąć udział w warsztatach lania świec z wosku, garncarskich, wycinankarskich czy robienia kwiatów bibułkowych. Rodzinnie, można także będzie spróbować tradycyjnych przysmaków kuchni regionalnych: pierogów, bigosu, oscypków z żurawiną czy pierekaczewników.

Głównym organizatorem Warszawskiego Święta Chleba jest Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego

 

Współorganizatorzy:
Cech Piekarzy w Warszawie
Spółdzielnia Piekarsko - Ciastkarska z ul. Krakowiaków
Polskie Młyny S.A.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Praska Giełda Spożywcza
Fundacja "Moje wojenne dzieciństwo"

Wstęp wolny

 

Zapraszamy także do lektury nowego serwisu "Kultura w Sieci"
promującego kulturę polską, w tym tradycyjną kulturę ludową. 
Serwis powstał dzięki środkom pozyskanym 
Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter