Skarby w zbiorach CBR

Gustaw v. Hayek

Wielki atlas do zoologii, botaniki i mineralogii

Warszawa 1887

Przekład przejrzał Józef Baranowski

Wydawnictwo polskie

Atlasu do zoologii, botaniki i mineralogii

dr. Hayeka, podjęte zostało w przeświadczeniu, że wypełni brak, jaki rzeczywiście w krajowej literaturze przyrodniczej czuć się dawał. Wybrano pracę G. E. Hayeka dla zalet, jakie szczególniejsze warunki autora, zapewniły pracy. Młody oficer austryjackiej marynarki odbywał kilkakrotnie morskie podróże, wśród których zżył się, zespolił z naturą. Trudy żołnierza morskiej żeglugi, oddalały go od konwencyonalnych warunków społecznych, a coraz więcej zespalały z naturą. Uległ on wreszcie tak dalece wrażeniom zjawisk przyrody, że porzucił stan swój wojskowy, aby na zawsze badaniom tych zjawisk poświęcić życie swoje.

*

Atlas do zoologii, botaniki i mineralogii to kunsztowne dzieło wydawnicze ze spektakularnymi litografiami zachwycające czytelników u schyłku XIX wieku. Zawiera 120 barwnych litografii, w tym:

  • 72 z dziedziny zoologii,
  • 40 z botaniki,
  • 8 z mineralogii
 

W Atlasie można odnaleźć bardzo obszerne opisy z podziałami na rzędy, gatunki, itp. oraz dokładne omówienie minerałów. Dodatkowo precyzyjny spis alfabetyczny imion własnych, łacińskich i polskich, użytych w tekście i na tablicach, łącznie ponad 3000 pozycji.

Na barwnych litografiach przedstawiono ponad 1000 zwierząt, roślin i minerałów.

 

 

Oprac. A.S.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter