Aktualności

  • KE ZATWIERDZIŁA PROGRAM DOPŁAT DO KREDYTÓW ROLNICZYCH

Komisja Europejska zatwierdziła polski program dopłat do kredytów rolniczych. Wsparciem finansowym od Komisji Europejskiej, objęte są przedsiębiorstwa rolne dotknięte kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa. Dofinansowanie o wartości 40 mln złotych ma przyjąć formę dopłat do odsetek od kredytów.

Komisji przyzna pomoc na pokrycie do 2 proc. oprocentowania pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz do 1 proc. oprocentowania pożyczek dla dużych przedsiębiorstw. Z pomocy skorzysta około 1000 przedsiębiorstw. Celem pomocy finansowej jest zabezpieczenie płynności finansowej rolników oraz rozwoju ich przedsiębiorstw rolnych, w dłuższej perspektywie po epidemii. Pomoc nie przekroczy 100 tys. euro na przedsiębiorstwo, a program będzie realizowany do końca tego roku.

Źródło: www.farmer.pl

  •     NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE – ZGŁOŚ SIĘ DO KONKURSU

Rusza XIII Ogólnopolski Konkurs Na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 r., dedykowany dla rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne. Organizatorami są: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/w Radomiu, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa oraz wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

Konkurs przeznaczony jest tylko dla rolników czerpiących dochód z produkcji rolnych, czyli tzw. rolników zawodowych. Wnioski mogą składać rolnicy z gospodarstw posiadających lub nieposiadających hodowli bydła. Ideą konkursu jest propagowanie dobrych praktyk  w rolnictwie ekologicznym z uwzględnieniem innowacyjnych, ciekawych technologii i rozwiązań. Zgłoszenia do konkursu można przysłać do 10 sierpnia 2020 roku. Nagrody zostaną sfinansowane ze środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, PROW 2014-2020.

Źródło: www.farmer.pl

  •     EKSPORT PSZENICY MOŻE POBIĆ REKORDY

Wzrosło zainteresowanie wywozem zbóż ze starych zbiorów. Za wysokiej jakości pszenicę konsumpcyjną eksporterzy płacą z dostawą do portów 840-855 zł/t - o kilkadziesiąt zł więcej  niż w skupach krajowych. Izba Zbożowo-Paszowa informuje o umiarkowanych obrotach ziarnem na rynku krajowym. Ze względu na zmniejszoną podaż pszenicy coraz trudniej o zakup tego zboża. Zbyt duże zapasy tego surowca wstrzymują zakup ze starych zbiorów. 
Specjaliści wskazują również na spadek popytu jęczmienia ze starych zbiorów, a wszystko z powodu zbliżających się żniw i zbiorów jęczmienia ozimego. W niektórych regionach zbiory ruszyły już z końcem czerwca. W związku ze zbliżającym się okresem żniwnym, coraz więcej rolników decyduje się na zawieranie kontraktów na dostawy ziarna z tegorocznych zbiorów na sierpień/wrzesień. Statystyki eksportu przedstawiają się następująco: w maju eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 338 tys. ton, w tym 310 tys. ton pszenicy wobec 556 tys. ton wywiezionych w kwietniu oraz 137 tys. ton wyeksportowanych w maju 2019 roku. Zdaniem Moniki Piątkowskiej, prezes Izby, w momencie wybuchu pandemii COVID-19 można było zaobserwować nagły wzrost cen zarówno na giełdzie w Chicago, jak i w Europie. To jeden z powodów, dla których wzrosło zainteresowanie polskimi zbożami. Według analityków banku BNP Paribas, eksport pszenicy z Polski w bieżącym sezonie (VII 2019-VI 2020) wyniesie prawdopodobnie ok. 3,5 mln ton wobec 1,7 mln ton sprzedanych w sezonie 2018/19.

Źródło: www. agropolska.pl 

  •     ROLNICY ZACHĘCAJĄ DO KUPOWANIA MLEKA I NABIAŁU. KAŻDY MOŻE POMÓC

Pandemia spowodowała duże ograniczenia i straty w produkcji mleka. Wraz ze spadkiem eksportu spadla również cena mleka. Brak zewnętrznych rynków zbytu powoduje nadwyżkę i potencjalne marnotrawstwo produkcji gospodarstwa. Choć zagraniczne zamówienia nagle zostały zmniejszone, to produkcji tak szybko zahamować się nie da. Wytwórczość rośnie wraz z postępem hodowli. Aby zapobiegać stratom, każdy z nas może pomóc poprzez kupowanie mleka, serów i jogurtów. Akcja „Dziękujemy, że pijecie mleko” ruszyła na początku kwietnia i cieszy się aprobatą i popularnością. Celem akcji jest promocja polskich produktów. 

Źródło: www.agropolska.pl

  •     POLSKIE MLEKO NADAL BĘDZIE TRAFIAĆ NA JAPOŃSKI RYNEK

Polscy producenci mogą ponownie wysyłać rodzime produkty mleczne do Japonii. Władze w Tokio zaakceptowały nowy wzór świadectwa weterynaryjnego dla surowego mleka i produktów mlecznych eksportowanych z Polski do Japonii. Takie informacje otrzymał w dniu 18 maja br. Główny Inspektorat Sanitarny.

Procedura renegocjacji nowego świadectwa zdrowia rozpoczęła się jeszcze w 2019 roku. „Pozytywne zakończenie rozmów oznacza dla strony polskiej utrzymanie możliwości eksportu w drugiej połowie 2020 r. i w latach kolejnych” – zaznaczono.

Źródło: www.agropolska.pl 

  •     IUNG O SUSZY 2020. DESZCZ PADA A UPRAWOM GROZI SUSZA?!

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) prowadzi System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR). Działanie to ma za zadanie wskazać obszary, na których mogą wystąpić duże straty dla upraw, spowodowane suszą. Uprawy, poddane monitoringowi, są definiowane według „Ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce.”

Ważnym ostrzeżeniem wykazanym w raportach z 6 czerwca, jest występująca susza na wielu obszarach Polski.  Głównie dotknęła ona uprawy zbóż: ozimych i jarych. Mniejsze straty zostały zauważone w uprawie drzew, krzewów owocowych oraz truskawek. W najlepszej kondycji mają się uprawy rzepaku, rzepiku oraz buraka cukrowego.

Źródło: www.agrofakt.pl

  •     SYTUACJA W BRANŻY CIĄGNIKÓW ROLNICZYCH 

Branża ciągników rolniczych również walczy z pokłosiem pandemii koronowirusa. Na początku roku branża była w bardzo dobrej kondycji. Wraz z nadejściem epidemii wszystkie zamówienia na nowe ciągniki i ich sprzedaż została wstrzymana.

Pierwszy kwartał sprzedaży wyglądał obiecująco co potwierdzają liczby - 2112 ciągników sprzedanych i odebranych od stycznia do marca. Sprzedaż ta stanowiła wzrost o 27% ,
w porównaniu z rokiem poprzednim. Wraz z nadejściem fali wirusa, sprzedaż została wstrzymana do 26.04.2020, tak jak to nastąpiło w fabryce CNH Industrial w Płocku. Duża część fabryk stara się pracować i realizować założenia produkcyjne, ale zdrowie i życie pracowników jest priorytetem.

Dealerzy producentów zapewniają, że nie zabraknie ciągników. Stany gotowych ciągników są wystarczające, co pokazują punkty sprzedaży. Tego, jak epidemia koronawirusa wpłynie na rynek ciągników i maszyn rolniczych, nie jest w stanie nikt przewidzieć. Mimo trudności, przedstawiciele producentów i importerów myślą pozytywnie.

– Firmy starają się pracować normalnie i mimo trudności z wprowadzonym stanem epidemii w Polsce, punkty dealerskie prowadzą sprzedaż maszyn, części zamiennych i serwisują maszyny z zachowaniem wszelkich środków ostrożności dla swoich klientów jak i pracowników – zauważa Tomasz Rybak, AgriTrac. Pomimo spowolnienia na rynku ciągników rolniczych, widać światełko w tunelu. Rezultat, 289 sztuk nowych zarejestrowanych ciągników jest optymistycznym wynikiem. Branża maszyn rolniczych będzie czekała na rozwój wydarzeń oraz prognoz – podaje AgriTrac.

Źródło: www.agrofakt.pl

  • KONSUMPCJA WARZYW I OWOCÓW W MAJU 2020 ROKU

Statystyki niestety nie kłamią i brutalnie uwidaczniają braki Polaków w diecie warzywno-owocowej. Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co jemy. Zgodnie z wytycznymi specjalistów ds. żywienia, warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. W maju, jedynie 22% Polaków spełniło ten warunek. To i tak lepszy wynik niż w kwietniu, o całe 4 %.

W maju ponownie jabłka cieszyły się największą popularnością pośród wszystkich owoców. 90% Polaków jadło jabłka, w tym 23% codziennie. Na drugim miejscu znalazły się truskawki (44%), a na trzecim borówki (43%), codziennie, zarówno truskawki, jaki i borówki spożywało 3% badanych. W wynikach zostały również uwzględnione przetwory oraz soki.  Wśród warzyw królowały pomidory (94%), marchew (93%) i ogórki (91%).

Wiosna sprzyjała spożywaniu nowalijek. Odnotowano wzrost spożywania takich warzyw jak sałata, rzodkiewka oraz dymka.

Dieta Polaków, jeśli chodzi o jedzenie wymienionych w badaniu warzyw i owoców, charakteryzuje się przeciętną różnorodnością: 35% badanych, spożywa bardziej różnorodne posiłki, a 11% je mniej różnorodnie. Kobiety są bardziej systematyczne i jedzą bardziej zróżnicowane posiłki, w przeciwieństwie do mężczyzn. Powodem, dla którego też jemy mniej owoców i warzyw są różnice dochodów. Im więcej zarabiamy, tym w większym stopniu jesteśmy sobie w stanie pozwolić na urozmaiconą dietę.

„Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez KANTAR dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Projekt otrzymał patronat honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: www.gospodarz.pl

  • PODPIWEK KUJAWSKI Z UNIJNYM OZNACZENIEM 

W ramach europejskiej polityki jakości i ochrony wyjątkowych produktów regionalnych, podpiwek kujawski został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej oraz otrzymał unijne Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG).

Jest to już 43 wpis polskiego produktu do spisu regionalnych produktów. Unijne oznaczanie geograficzne podkreśla związek produktu z konkretnym obszarem geograficznym, któremu zawdzięcza on szczególną jakość lub renomę.

Historia rzemieślnicza podpiwka  ujawskiego sięga 1816 r., a prekursorami w wytwarzaniu byli bracia Bohmowie. To dzięki nim produkt wpisał się w historie regionu oraz całego kraju.  Podpiwek kujawski to gazowany, fermentowany, bezalkoholowy napój zbożowy o ciemnobrązowej barwie. Występują dwie formy podpiwka. Pierwsza to gotowy napój gazowany a druga to mieszanka suszu służąca do domowego przygotowania napoju.

Jego oryginalny smak cieszy się ogromna popularnością wśród konsumentów i promuje region na targach krajowych i lokalnych.

Źródło: www.okiemrolnika.pl 

  • SZCZEPIONKA NA ASF – CHIŃSKI LEK W FAZIE ZAAWANSOWANYCH TESTÓW

Szczepionka na ASF jest poszukiwana od kilku lat. Pracuje nad nią Instytut Badań Weterynaryjnych Harbin będący częścią Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych (CAAS).

Szczepionka na ASF jest już w bardzo zaawansowanej fazie klinicznej. Pomiędzy kwietniem a czerwcem przeprowadzono badania kliniczne w trzech laboratoriach: w Heilongjiang, Henan i autonomicznym regionie Xinjiang Uygur. Około 3000 świń otrzymało szczepionkę. Rezultaty są obiecujące, aby w końcu zahamować rozwój afrykańskiego pomoru świń. Efekty zastosowanej szczepionki są bardzo pozytywne i napawają nadzieją. Nie ma żadnych skutków ubocznych w związku z jej podaniem. Nie występują żadne zmiany patologiczne w anatomii świń. Konieczne jest również sprawdzenie działania leku w różnych przedsiębiorstwach i w różnych warunkach, a także uzyskanie szerszego wyboru danych. Badania prowadzone w amerykańskich klinikach pokazują, że wirus zawarty w szczepionce jest znacznie słabszy, ale wciąż żywy. Niestety na zastosowanie szczepionki na ASF w Europie musimy jeszcze poczekać.

Źródło: www.swiatrolnika.info

Oprac. Magdalena Sowa

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter