Aktualności

  1. Ruszył konkurs Innowacyjny Produkt Rolniczy 2020. Czekamy na zgłoszenia!

Do konkursu zaproszeni są wszyscy producenci i dystrybutorzy nawozów, środków ochrony  roślin, materiału hodowlanego, pasz i dodatków paszowych, budynków inwentarskich i ich wyposażenia, ciągników i maszyn rolniczych, programów i urządzeń wspomagających prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz produktów finansowych. Zgłoszenia konkursowe mają dotyczyć innowacyjnych pomysłów oraz działań na rzecz poprawy funkcjonowania gospodarstw rolnych.  Poza oceną wydaną przez Kapitułę miesięcznika „Farmer”, czytelnicy portali farmer.pl i bezpluga.pl, będą mogli głosować na stronie, na wybrane produkty. Producenci i dystrybutorzy produktów mogą dokonywać zgłoszeń do 15 września br., poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.farmer.pl

Regulamin oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie: www.farmer.pl/innowacyjny-produkt-rolniczy-2020/

Źródło: www.farmer.pl 

  1. Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego objęty unijną ochroną

Mamy kolejny polski produkt objęty Chronioną Nazwą Pochodzenia. To miód spadziowy,  który jest wytwarzany na obszarze Beskidu Wyspowego. Uzyskiwany jest od pszczół, które ciężko pracują w małopolskich lasach jodłowych.

Wspólne występowanie wszystkich elementów, takich jak wysoki udział w lasach jodły pospolitej, hodowla pszczoły miejscowej linii Dobra, czystość środowiska i sprzyjający mikroklimat Beskidu Wyspowego oraz tradycyjny model gospodarki pasiecznej i umiejętności lokalnych pszczelarzy mają bezpośrednie odzwierciedlenie w szczególnych właściwościach miodu spadziowego z Beskidu Wyspowego - wskazał w komunikacie resort rolnictwa.

Źródło: www.farmer.pl 

  1. Minister rolnictwa: Eksport wraca do normy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wypowiedział się na temat sytuacji w  polskiej gospodarce  i eksportu, w czasach COVID 19.  Wskazał na gałęzie rolnictwa, które najbardziej ucierpiały, a które w dużym stopniu są zależne od eksportu. Przyczyną było zamknięcie granic i bardzo ograniczony transport międzynarodowy.

W jego opinii największe problemy stwarza transport do krajów UE, Chin oraz krajów arabskich. Dotyczy to zwłaszcza  producentów wołowiny, drobiu, wieprzowiny i mleka.

Znacznie wzrosły ceny transportu morskiego oraz koszt transportu kontenerami do Chin. Dobra wiadomość jest taka, że w Europie wszystko zaczęło się już stabilizować.

Źródło: www.farmer.pl

  1. Polskie jabłka najdroższe na rynku unijnym

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", w czerwcu cena polskich jabłek przekroczyła 109 euro  za 100 kg, co jest prawdziwym rekordem i dobrą informacją dla polskich sadowników.

Według eksperta zespołu analiz sektorowych PKO BP Mariusza Dziwulskiego „przyczyną zwyżek była niska dostępność jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych oraz relatywnie mała podaż tych owoców ze zbiorów tegorocznych, w tym odmian wczesnych".

 Polska jest największym w UE i trzecim na świecie (po Chinach i USA) producentem jabłek.

Źródło: www.wrp.pl

  1. Susza rolnicza szczególnie dotknęła północny zachód Polski.

Od początku czerwca do końca lipca Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa  w Puławach stwierdził susze na terenie większości województw.

Susza dotyczy głównie upraw kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych,  roślin strączkowych, warzyw gruntowych,  zbóż jarych, tytoniu, zbóż ozimych, truskawek, chmielu, ziemniaków i drzew owocowych. Obszary z największym deficytem wody notowane są na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe) i wynoszą od 160 do 199 mm. Na tym terenie deficyt wody, w stosunku do poprzedniego okresu (21 V – 20 VII), zwiększył się o 10 mm. Duże niedobory wody, od 120 do 159 mm, nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego. Na znacznym obszarze kraju notowano deficyt wody od 50 do 119 mm.

Źródło: www.wrp.pl

  1. Nawet 7 tys. euro dla polskiego rolnika jeszcze jesienią?

Rząd Polski postanowił przeznaczyć 1 mld złotych na wdrożenie programu wsparcia dla  rolników w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Obejmie on rolników, mikroprzedsiębiorstwa, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii.

Projekt zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Senatu. Według statystyk Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z pomocy będzie mogło skorzystać około 180 gospodarstw już na jesieni tego roku. W formie jednorazowej płatności ryczałtowej otrzymają ją producenci krów mięsnych i mlecznych, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego i nieśnego oraz upraw roślin ozdobnych.

Szacuje się, że wsparcie na gospodarstwo wyniesie od 1000 do 30 000 zł. Maksymalna kwota pomocy to 7 tys. euro.

Źródło: www.wrp.pl

  1. Niebezpieczne paczki z nasionami z Chin już w Polsce 

W ostatnim czasie głośno jest o tajemniczych paczkach z Chin, które docierają niemal  wszędzie, w tym również do Polski, i zawierają nieoznakowane nasiona.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) informuje, iż w przypadku otrzymania podobnej przesyłki najlepiej jej nie otwierać i zgłosić incydent na policję. W przypadku otwarcia przesyłki, nasiona należy jak najszybciej zutylizować. 

Nasiona o nieznanym statusie mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i inne) stanowią potencjalne zagrożenie zarówno dla roślin uprawnych, jak i rosnących w naturze. Przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – ostrzega rolników PIORiN.

Źródło: www.wpr.pl

Oprac. Magdalena Sowa 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter