Paliwo z odpadów

Nieodłącznym elementem dyskusji na temat ekologii i ochrony środowiska jest problem  odpadów, które produkujemy. Wszyscy płacimy za ich wywóz i utylizację. I to coraz więcej! Kolejne podwyżki opłat śmieciowych mają podobno rozwiązać ten problem, ale od dziesięcioleci nic w tej kwestii się nie zmienia. Jednym z rozwiązań może być przetwórstwo śmieci na paliwa stałe. Pierwsze takie instalacje powstały w Polsce już kilka lat temu.

Alternatywa dla węgla?

Szczególnie interesujące pod względem energetycznym są tworzywa sztuczne. W przeważającej większości ich składnikiem jest węgiel tyle, że w innej postaci. A ten niezależnie od formy zachowuje wysoką energetyczność. Dla przykładu węgiel kamienny ma wartość energetyczną w przedziale od 16,7 do 29,3 MJ/kg zaś brunatny do 7,5 do 21 MJ/kg. Natomiast paliwo stałe z odpadów może osiągać wartość energetyczną na poziomie od 12 do 25 MJ/kg.  Przekroczenie tej górnej granicy jest raczej trudne i przy dostępnych technologiach jeszcze nieopłacalne. Jednak już energetyczność takiego paliwa na poziomie 12 – 20 MJ/kg jest wystarczająca do spalania w elektrociepłowniach. Paliwa o wyższej wartości energetycznej mogą służyć jako paliwo w specyficznych piecach przy produkcji cementu.

Jak to się robi? 

Stałe paliwo z odpadów powstaje głównie z frakcji tworzyw sztucznych oraz niektórych organicznych. Paliwa te wytwarzane są w zakładach sortowania śmieci lub w procesie biosuszenia. Pierwszym etapem produkcji „śmieciowego” paliwa jest segregacja odpadów w celu wydzielenia interesujących (energetycznych) frakcji. Po wstępnym przetworzeniu polegającym na odrzuceniu śmieci niepalnych i takich, które mogłyby obniżyć kaloryczność paliwa, frakcje są odpowiednio rozdrabniane, granulowane i suszone w zautomatyzowanym procesie produkcji.

A jak to wygląda w praktyce?

W Ekologicznym Centrum Utylizacji w Rusku pod Strzegomiem, na jednej z linii, stare meble, odpady wielkogabarytowe, są odpowiednio rozdrabniane, suszone i pozbawiane zanieczyszczeń. Do tak przygotowanej bazy dodaje się sortowane opakowania z tworzyw sztucznych, folię, silnie zabrudzony papier. Ten sam los spotka niechcianego misia -pluszankę z oberwanym uszkiem, starą miotłę, sparciałe kalosze i niemodną sukienkę wraz z plastikowym wieszakiem. Produkt z zakładu wykorzystywany  jest cementowni Górażdże w piecach do produkcji klinkierów. 

Innym sposobem na wytworzenie paliwa opałowego ze śmieci jest biosuszenie. Tę technologię stosuje miedzy innymi Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi sp. z o.o. pod Olsztynem. Po wstępnym przygotowaniu i segregacji śmieci są one składowane w specjalnej komorze. Tam przez 10 dni ulegają osuszeniu czyli odprowadzeniu około 30 proc. wody z masy śmieci. Cały proces odbywa się w temperaturze około 67 stopni Celsjusza na skutek naturalnych procesów biologicznych. Tak przygotowana baza wędruje do dalszej przeróbki mechanicznej. Na końcu paliwo w postaci sprasowanych bel (podobnych do paczek wełny mineralnej) jest owijane folią i wysyłane do odbiorcy.

Spalanie

Paliwo ze śmieci nie może byś wykorzystywane w zwykłym domowym piecu. Wszystkie  frakcje odpadów z tworzyw sztucznych czy opon produkowały by gęsty, trujący dym, więc o żadnej ekologii czy ochronie środowiska nie było by tu mowy. Paliwa alternatywne są współspalane w bardzo wysokich temperaturach co powoduje utylizację wszelkich trujących odpadów. W procesie wypiekania klinkierów temperatura gazów spalinowych w piecach obrotowych przekracza 1800 stopni Celsjusza. Cały proces jak i emisja spalin jest na bieżąco kontrolowany. Okazuje się, że paliwo z odpadów bez problemu spełnia wyśrubowane europejskie normy ochrony środowiska.

Czy to rewolucja?

Wykorzystywanie paliw z odpadów może nie jest rewolucją w procesie utylizacji śmieci i nie rozwiąże od razu wszystkich problemów, ale może być jednym z istotnych składników pakietu takich rozwiązań. Inne kraje Unii Europejskiej już od lat stosują takie rozwiązania. Najwyższy czas by i w naszym kraju pójść w tym, sprawdzonym, kierunku.

Oprac. Rafał Karpiński

Bibliografia:

https://odpadyblog.pl/2013/06/03/296/

https://www.youtube.com/watch?v=AMV6APsvKeg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paliwo_alternatywne

https://www.bing.com/videos/search?q=paliwo+rdf+z+odpad%c3%b3w&docid=608045787403453015&mid=EB8A045F7A189E312C04EB8A045F7A189E312C04&view=detail&FORM=VIRE 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter