Polityka rolna

Zasady obrotu i stosowania środków ochrony roślin

(Biuletyn Informacyjny MRiRW, 2020 nr 9, str. 15)

Parlament Europejski wraz z Radą Wspólnoty Europejskiej regulują, rozporządzeniem, dopuszczenie do obrotu i stosowania środki ochrony roślin. Komisja Europejska ocenia i zatwierdza substancje czynne środków ochrony, natomiast państwa członkowskie decydują o wprowadzeniu ich do obrotu na terenie swojego kraju. Po procedurze rejestracji, preparaty zostają poddane ocenie naukowo-technicznej pod względem ich negatywnego działania  na otoczenie. W zezwoleniu wydanym przez MRiRW w formie etykiet, zawarte są wszelkie informację dotyczące uprawy, terminów stosowania, ilości zabiegów oraz karencji.

Po ponownych badaniach, termin stosowania Gilofastu, został wydłużony do 15 czerwca 2022 roku. Wykluczona została również  kwestia rakotwórczego działania tego preparatu. Jeżeli jednak badania wykażą szkodliwość substancji, RP podejmie działania w kierunku ograniczenia i w konsekwencji wycofania jej z rynku preparatów ochrony roślin.

Oprac. Martyna Niewiadomska 

Chroniąc rośliny, chronisz życie

(Gazeta Sołecka 2020 nr 8, str. 35) 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. Rośliny mają ogromne znaczenie dla życia na naszej planecie. Stanowią 80 proc. naszej diety, wytwarzając aż 98 proc. tlenu. Pochłaniają przy tym znaczne ilości dwutlenku węgla. Niestety są bardzo wrażliwe, zarówno na warunki pogodowe, jak i szkodniki czy choroby, które potrafią zniszczyć około 40 proc. światowych plonów. Ponadto z powodu ożywionego obrotu handlowego,  pojawiło się szereg nowych agrofagów.

Celem obchodów Roku Zdrowia Roślin, jest przypomnienie, że rośliny są niezwykle ważne i niezbędne dla naszego życia. Przeciwdziałają negatywnym zmianom klimatu, jak brak wody czy erozja gruntów, przyczyniając się eliminacji przyczyn głodu i ubóstwa.  Zapobieganie chorobom roślin jest bardziej skuteczne, niż ich zwalczanie. Dlatego należy przestrzegać kwestii bezpieczeństwa dotyczących obrotu oraz przewozu materiałów roślinnych. Gwarancją bezpieczeństwa roślin importowanych jest świadectwo fitosanitarne, w granicach krajów UE – paszport roślin.

W naszym kraju koordynatorem wydarzeń związanych z Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Uruchomiona została również specjalna strona www.RokRoslin.pl, na której znajdują się informacje z zakresu zdrowotności roślin.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Lokalne Partnerstwo Wodne

(Biuletyn Informacyjny MRiRW 2020 nr 9, str. 21-22)

Prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi ma coraz większe znaczenie dla rozwoju rolnictwa. W tym celu utworzono Lokalne Partnerstwa Wodne (LWP), których celem jest aktywizacja i integracja środowisk lokalnych, diagnoza w zakresie zarządzania zasobami wodnymi, wypracowanie wspólnych rozwiązań poprawiających racjonalną gospodarkę wodną oraz stworzenie ram organizacyjno-prawnych dla struktur LWP. W tym roku zakłada się utworzenie jednostek LWP w każdym województwie, a w dalszej perspektywie w każdym powiecie. CDR we współpracy MRiRW oraz PGW Wody Polskie, zajmie się szkoleniem koordynatorów dla poszczególnych jednostek oraz wyznaczeniem doradców do spraw wody. Zadaniem ODR jest identyfikacja wszystkich podmiotów na poziomie powiatów, mających wpływ na zasoby wodne, analiza problemów w danym regionie oraz koordynacja  pracy  LWP.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter