Nowe wpisy na Liście Produktów Tradycyjnych

Zacierka kraszona, pieremiacze, żeberka z dzika w pomidorach z miodem, śledź mancowy po kaszubsku, sękacz z Puszczy Rominckiej, sok z truskawki kaszubskiej i tort fasolowy – modryniak – to nowe produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w październiku 2020 roku.

Na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisywane są wyroby, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Tworzą element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane. W październiku 2020 roku dołączyły do nich: 

Zacierka kraszona to zupa znana na Kujawach w kilku wersjach: zacierka kraszona z ziemniakami i okrasą ze słoniny i cebuli, zacierka z mlekiem oraz dynia z zacierką. Dawniej przygotowywano ją ze składników dostępnych niemal w każdym gospodarstwie i często gościła na stołach Kujawiaków. Została wpisana na listę produktów tradycyjnych w województwie kujawsko-pomorskim w kategorii: Gotowe dania i potrawy. 

Pieremiacze to potrawa tatarska, obecnie odtwarzana m.in. przez gospodynie z Łobaczewa Małego. Informacje o wieloletniej tradycji ich wytwarzania potwierdzają mieszkańcy tych okolic oraz liczne badania wskazujące na powiązanie historii tutejszych ziem z napływającą wielokulturowością. Receptura na pieremiacze była przekazywana z pokolenia na pokolenie, najczęściej w drodze przekazów ustnych, ewentualnie domowych notatek. Pieremiacze zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w województwie lubelskim w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Historia receptury na żeberka z dzika w pomidorach z miodem na terenach Ziemi Lubuskiej sięga 1944 roku, kiedy to została przeniesiona z Kresów Wschodnich wraz z przesiedleńcami. Wyroby z dziczyzny znane były od pokoleń w rodzinach zamieszkujących ten region. Mięso pozyskane z polowań przetwarzano z dużą uważnością i namaszczeniem na wyroby, które towarzyszyły całym pokoleniom podczas najważniejszych spotkań rodzinnych. Receptura na żeberka z dzika w pomidorach z miodem jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od wielu lat dzięki czemu do dzisiaj pozostała bez zmian. Potrawa ta została wpisana na listę produktów tradycyjnych w województwie lubelskim w kategorii: Gotowe dania i potrawy.

Śledź mancowy po kaszubsku. Od wieków najważniejszym produktem spożywczym nadmorskiej ludności kaszubskiej był zasolony śledź. Za odznaczającego się szczególnymi walorami smakowymi uważano śledzia złowionego na wodach przybrzeżnych podczas jego wiosennego lub jesiennego tarła. Rybacy kaszubscy poławiali go wówczas za pomocą kotwiczonej sieci skrzelowej nazywanej mancą, pozwalającą pochwycić wyłącznie dorodną i wyselekcjonowaną rybę. Śledzie pozyskiwane w ten właśnie sposób odznaczały się wyjątkowymi walorami smakowymi. Na bazie takiego surowca wykonywano po odsoleniu różnorodne potrawy. Najpopularniejszą formą przyrządzenia było podanie wyfiletowanego śledzia w śmietanie z cebulą i jabłkami. Śledź mancowy po kaszubsku został wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie pomorskim w kategorii: Produkty rybołówstwa, w tym ryby.

Sękacz z Puszczy Rominckiej jest wypiekany wyłącznie na obracającym się wałku powieszonym nad ogniem rozpalonym drewnem liściastym (brzoza, olcha, jesion), dzięki czemu jest delikatny i soczysty. Składnikiem, który go wyróżnia jest dodatek aromatu arakowego. W Żytkiejmach - wsi leżącej przy Puszczy Rominckiej od lat odbywa się „Święto Sękacza”, które propaguje wiedzę o tradycjach kulinarnych regionu, zwyczajach i obrzędach. Sękacz z Puszczy Rominckiej został wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze.

Sok z truskawki kaszubskiej jest wytwarzany na terenie Stężycy w województwie pomorskim od blisko stu lat. O jego wyjątkowej jakości i specyfice decyduje główny składnik, z którego jest sporządzany, czyli truskawka kaszubska (Odmiana Senga Sengana). Od innych soków odróżnia go przede wszystkim intensywny aromat oraz smak truskawek kaszubskich, słodszy niż w przypadku truskawek pochodzących z innych regionów Polski. Sok z truskawki kaszubskiej został wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie pomorskim w kategorii: Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe).

Nalewka z truskawki kaszubskiej jest tradycyjnie produkowana w okolicach miejscowości Stężyca. Sporządza się ją na bazie rozcieńczonego spirytusu, z dodatkiem cukru lub miodu, soku z cytryny i odrobiny wanilii. Produkt został wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie pomorskim w kategorii: Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe).

Tort fasolowy – modryniak swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Modryń, w której tradycje jego wypieku sięgają przełomu XIX i XX wieku. Sekretem przygotowania tego specjału jest zastosowanie fasoli jako podstawowego składnika. Pierwszy przepis na ten tort pochodzi z lat 60-tych XX wieku, a pierwsza fotografia - z 1974 roku. Tort fasolowy – modryniak został wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie lubelskim w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze.

Red. J.R.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/produkty-regionalne-i-tradycyjne1 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter