Hodowla zwierząt gospodarskich

Będzie ogólnounijny znak dobrostanu zwierząt / Magdalena Szymańska

(Tygodnik Rolniczy nr 1-2 s. 7) 

W trakcie obrad Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE w grudniu 2020 roku podjęta została kwestia ogólnounijnego znaku dobrostanu zwierząt, który ma zostać opracowany dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Chronione logo lub etykieta mają stanowić dla producentów zachętę do podnoszenia standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Zgodnie z reformą WPR, dobrostan zwierząt mógłby być w przyszłości promowany w drugim filarze oraz w ramach ekoprogramów.

Zwrócono uwagę na fakt, że znak dobrostanu zwierząt powinien być przyznawany tylko wtedy, gdy obejmuje wszystkie etapy produkcji zwierzęcej. Ta inicjatywa powinna przysłużyć się poprawie dobrostanu zwierząt przy jednoczesnym zapewnieniu opłacalności prowadzenia produkcji zwierzęcej w krajach unijnych.

Ministrowie rolnictwa nie wypracowali jednak wspólnego stanowiska w sprawie oznaczania wartości odżywczej. Podjęto działania, aby zharmonizować etykietowanie wartości odżywczej na przodzie opakowania, tak by ułatwić konsumentom dokonywanie wyborów żywieniowych. Uznano również, iż ważne jest wprowadzenie takiego oznakowania, które przekaże konsumentom jasną i czytelną informację o dobrostanie zwierząt.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Recepta na MMA / Bartosz Wojtaszczyk

(Farmer 2020 nr. 12, s. 114 -115) 

Zespół MMA, czyli występujące równolegle lub też osobno stany zapalne dróg rodnych, wymienia i bezmleczności poporodowej, jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Dolegliwości występują jednak w różnym nasileniu i nie zawsze pojawiają się jednocześnie. Przy łagodnym przebiegu choroby dochodzi do nieznacznego podwyższenia temperatury ciała i zmniejszenia produkcji mleka. Zapalenie części lub całości wymienia, może doprowadzić do zatrzymania produkcji mleka, co stanowi zagrożenie dla życia prosiąt. 

Podstawową profilaktyką przy syndromie MMA jest racjonalne żywienie loch w ostatniej fazie ciąży oraz w pierwszych dniach po porodzie. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaparć, które sprzyjają namnażaniu się patogennych drobnoustrojów, co z kolei może spowodować wystąpienie stanów zapalnych. Istotne jest stopniowe zwiększanie wielkości dawki pokarmowej już po porodzie oraz zachowanie higieny w pomieszczeniach porodowych. Należy też zwrócić uwagę na właściwy moment wprowadzenia lochy na porodówkę – zbyt późne zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości zaliczanych do syndromu MMA oraz ograniczenie czynników stresogennych. 

W zapobieganiu występowaniu MMA ważna jest obserwacja stada – zarówno loch, jak i prosiąt. Warto zatem regularnie kontrolować temperaturę ciała u loch., a także obserwować zachowanie prosiąt. Szybkie wdrożenie terapii przez lekarza weterynarii pozwoli na minimalizację ryzyka.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Woda w żywieniu bydła – najtańsza, a niezbędna / Anna Tobojka

(Farmer 2020 nr. 12, s. 106-107)

Zaopatrzenie bydła w odpowiednią ilość wody jest konieczne do pełnego wykorzystania ich potencjału produkcyjnego oraz zdrowotności.  Jej niedobory mogą skutkować pogorszeniem parametrów rozrodu, spadkiem apetytu oraz produkcji mleka. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia kwasicy ze względu na ograniczoną produkcję śliny.

Pobieranie wody jest szczególnie istotne w przypadku produkcji mleka, bowiem na każdy jego wyprodukowany litr, krowa musi wypić nawet do 3-3,5 l wody. Badania wykazywały, że brak stałego dostępu do świeżej wody negatywnie wpływa na wyniki wydajności mlecznej oraz mięsnej.

 Woda dla zwierząt nie powinna różnić się pod względem parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych od tej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Istotna jest też temperatura, która powinna być dostosowana do wieku zwierzęcia oraz prawidłowa lokalizacja poideł. Warto też uwzględnić strukturę stada. Zwierzęta młodsze lub słabsze mogą mieć utrudniony dostęp do poidła, przyjęto więc, że każde stado powyżej 10 sztuk powinno mieć dostęp do minimum dwóch punktów pojenia. 

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter