Programy, projekty, dopłaty

Mój prąd – nabór wniosków / Tomasz Bagiński

(Wiadomości Rolnicze 2021 nr 7-8,  s. 14)

Od 1 lipca br. ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie, w programie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Inicjatywa skierowana jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Aby móc skorzystać z programu trzeba spełnić następujące warunki: instalacja musi już być wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej o mocy 2-10 kW z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, wydatki zostały poniesione od 1 lutego 2020 roku, a jej  instalacja nie została zakończona przed tą datą. Ponadto, inwestycja nie może być rozbudową już istniejącej instalacji.

Wsparcie zakłada pokrycie do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT. Pozostałe wydatki poniesione z tego tytułu można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).  Wnioski można składać w wersji elektronicznej, poprzez profil zaufany lub e-dowód, na portalu: mojprad.gov.pl.

 Oprac. Martyna Niewiadomska

 

Rolnik testuje projekt eDWIN. „Efekty są bardzo widoczne” / Norbert Kowalski

(Poradnik Gospodarski 2021 nr 7/8, s. 30-31)

Ogólnopolski projekt eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin), którego pomysłodawcą jest WODR w Poznaniu pozwala na stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin. Skorzystają z niego rolnicy, samorządy i instytucje naukowe.

Aktualnie trwają testy aplikacji, która pojawi się w połowie 2022 roku. Dzięki niej użytkownicy będą mogli otrzymywać powiadomienia o możliwych zagrożeniach na polu i zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska. Zyskają też możliwość sprawdzenia tego, skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy. Jako podkreśla WODR, to jedynie kilka z wymienionych korzyści nowego projektu. 

Po zakończeniu projektu, w czerwcu przyszłego roku, dostępne będą nowe e-usługi: „Wirtualne Gospodarstwo”, „Śledzenie pochodzenia produktu”, „Raportowanie Zagrożeń” oraz „Udostępnianie danych meteorologicznych”. eDWIN jest  pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter