Ochrona roślin

Wyczyniec wschodzi wcześnie / Wojciech Konieczny

(Farmer, 2021 nr 8, s. 58) – Ochrona roślin

Ekspansja wyczyńca, często spowodowana jest uproszczeniem w uprawie roli, monokulturą, płodozmianem z dużym udziałem zbóż, a także wczesnym wysiewem roślin ozimych. Zazwyczaj wschodzi jesienią przed rośliną uprawną, zmniejszając jej szanse na przetrwanie. Wyczyniec szybko uodparnia się na środki ochrony roślin, przez co jest chwastem bardzo trudnym do wyeliminowania. Zachwaszcza wszystkie rośliny, ale szczególnie dobrze się czuje wśród roślin zbożowych, zwłaszcza ozimych. Straty w uprawie dochodzą nawet do 70 proc., wystarczy tylko 12 roślin na m2, aby obniżyć plony o 5 proc.

Wyczyniec jest rośliną roczną ozimą lub jarą, dobrze krzewiącą się, wyrasta do  80 cm. Jedna roślina może wydać od 100 do 400 ziarniaków, które szybko dojrzewają i łatwo obsypują się z łodygi. W glebie zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat i to nawet z głębokości 8 cm. Roślina preferuje gleby ciężkie, gliniaste i zwięzłe, umiarkowanie wilgotne. Zachwaszcza zarówno rośliny jare, jak i ozime. Występuje w uprawie rzepaku ozimego, buraka cukrowego i roślin strączkowych. Dużym zagrożeniem jest w Europie Zachodniej, w Polsce stanowi problem lokalny.

Wyczyńca zwalcza się uwzględniając zarówno zabiegi agrotechniczne, jak i  środki ochrony roślin, które mogą być  stosowane zarówno jesienią jak i wiosna. Powinny one zawierać następujące substancje czynne: flufenacet, prosulfokarb, diflufenikan, pendimetalina, fenoksaprop-P etylowy, pinoksaden, piroksulam, mezosulfaron metylowy, chlorotularon.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter