Rolniczy świat

Co raz mniej gospodarstw rolnych w Polsce  - wstępne dane PSR 2020 / Jolanta Wesołowska

(Pomorskie Wieści Rolnicze 2021 nr 7-8, s.6-7) – Rolniczy świat

Według wstępnych danych Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego w ubiegłym roku, w Polsce funkcjonuje 1,3 mln. gospodarstw rolnych. Liczba ta jest o 13 proc. niższa niż w trakcie spisu z roku 2010. Wzrosła natomiast ich średnia powierzchnia z 9,8 ha na 11,1 ha, co daje wzrost średnio o 13 proc. Zwiększanie powierzchni odnotowano na przestrzeni ostatnich 4 lat. Liczba gospodarstw o powierzchni do 15 ha spadła o 16 proc., a tych powyżej 15 ha wzrosła o 6 proc. Dalej dominują gospodarstwa do 5 ha, ale aż o 16 proc. wzrósł udział gospodarstw większych.

Powierzchnia użytków rolnych zmniejszyła się aż o 200 tys. ha, pomimo nieznacznego zwiększenia udziału powierzchni zasiewów oraz trwałych użytków zielonych. W strukturze zasiewów dominującą uprawą pozostają zboża ogółem, zmniejszyła się uprawa ziemniaków. Jeśli chodzi o uprawę rzepiku, rzepaku oraz warzyw gruntowych to nie uległy one zmianie.

 O 10 proc. wzrosło pogłowie bydła, niestety o 26 proc. zmniejszyła się hodowla żywca wieprzowego. Wraz ze wzrostem pogłowia, wzrosła o 10 proc. również obsada na 100 ha UR, która teraz wynosi 43 szt. bydła. Jeśli chodzi o świnie ze 103 szt. obsada zmalała do 77, co daje nam 25 proc. spadku. Niewielki, bo jedynie 2 proc. wzrost odnotowano w stosowaniu maszyn rolniczych. Przybyło kombajnów zbożowych (10 proc.), a ubyło opryskiwaczy  do stosowania środków ochrony roślin  (5 proc). Kompletne dane dotyczące PSR będą udostępniane przez GUS w okresie od czerwca 2021 do grudnia 2022 roku.

Oprac. Martyna Niewiadomska

Wysłali nasiona pszenżyta w  kosmos

(Farmer 2021 nr 8 , s. 39) - Rolniczy świat 

W czerwcu tego roku z płyty lotniska w Sierakowie, został wysłany balon atmosferyczny (Politechnika Warszawska) na wysokość 30 tys. m. n.p.m. Firmy rolnicze sprawdzały jak ekstremalne  warunki mogą wpłynąć  na jakość zaprawionych nasion. Głównym celem  misji było zbadanie jakie zjawiska zachodzą w chmurach zmieniających nasz klimat. Przy okazji wzniesiono również ziarno pokryte polimerem (Aegilops) oraz kwalifikowany materiał siewny odmiany pszenżyta ozimego. Próbki zostaną zaprawione, przebadane oraz  wysiane w celu zbadania wpływu bardzo niskich temperatur, ciśnienia oraz zachowania polimeru, który pokrywał ziarna.  

Oprac. Martyna Niewiadomska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter