Raport o polskim rolnictwie

Z raportu „Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian. Zadania dla sektora publicznego” wynika, że jest ono nadal mocno zacofane względem innych państw UE. Może to stanowić poważne zagrożenie w świetle planowanej nowej polityki rolnej Unii tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

3W swojej analizie Marek Budzisz (analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem pracy w firmach działających w sektorze rolnictwa i przetwórstwa żywności) pisze, że polskie rolnictwo jest mocno opóźnione. Jego zdaniem dotychczasowa polityka państwa w zakresie pomocy publicznej (system dystrybucji dopłat bezpośrednich i modernizacyjnych) oraz nadmiernie restrykcyjne regulacje w zakresie obrotu ziemią rolną powodowały spowolnienie korzystnych przemian w polskim rolnictwie.

W ostatnim dziesięcioleciu proces przekształceń w polskim rolnictwie znacznie zwolnił. Niemal 1,2 mln funkcjonujących w Polsce gospodarstw rolnych (blisko 90 proc. ogółu), które użytkują 40 proc. gruntów ogółem, nie zapewnia dochodów zaspokajających potrzeby rodzin rolniczych, nie mówiąc już o gromadzeniu nadwyżek kapitałowych w celach modernizacyjnych.”

Polskie rolnictwo konkuruje głównie nakładami słabo opłacanej pracy własnej, co zmniejsza również konkurencyjność sektora przetwórczego. Dodatkowo, po upadku komunizmu w Polsce, dramatycznie zaniedbano obowiązki sektora publicznego w zakresie gospodarki wodnej, a także działań na rzecz utrzymania gruntów w odpowiednim stanie (poziom wapnowania).

W efekcie polska gospodarka rolna nie jest gotowa do konkurowania nie tylko z rolnictwem zachodnim, ale jest zagrożona także przez rolnictwo ukraińskie, którego konkurencyjność wzrośnie w wyniku przemian własnościowych i napływu kapitału z zagranicy.

Zapóźnienie, rozdrobnienie i niewystarczająca dochodowość polskiego rolnictwa stawia je w trudnej sytuacji, zwłaszcza w związku z zapowiedzianymi zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej (Europejski Zielony Ład), które wymuszą większą ekologizację upraw rolniczych, co wiązać się musi z kapitałochłonnymi zmianami technologicznymi.

Potrzebne jest w tym zakresie odejście od dotychczasowej polityki hamującej procesy przekształceń, przede wszystkim w zakresie struktury agrarnej w polskim rolnictwie. Musimy dążyć do wzrostu tempa powiększania gospodarstw rozwojowych i ekonomicznego wzmocnienia tych rolników, których w skali kraju jest zapewne ok. 300 tys., którzy muszą być zdolni konkurować z producentami z innych krajów Unii Europejskiej” – czytamy w podsumowaniu raportu.

 

Źródła:

https://www.wrp.pl/raport-wei-polskie-rolnictwo-jest-zaniedbane-moze-nie-poradzic-sobie-z-zielonym-ladem/

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/ukraina-groznym-konkurentem-dla-polskiego-rolnictwa/

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter