Katastrofalne załamanie koniunktury w rolnictwie

Mamy aktualnie do czynienia z najgłębszym od 20 lat załamaniem koniunktury w polskim rolnictwie - uważają analitycy z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

10Już w czerwcu ub. roku - parę miesięcy po wybuchu pandemii koronawirusa - analitycy IRG SGH alarmowali, że drugim kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury zmniejszyła się aż o 11,6 punktu! Był to największy spadek wartości wskaźnika nastrojów wśród rolników jaki zanotowano w całej wcześniejszej historii badania koniunktury w polskim rolnictwie przez IRG SGH. Taki wynik to niemal zapaść! Zdaniem badaczy przyczyną tego stanu rzeczy jest wybuch i rozwój epidemii koronawirusa.

Niestety, dane za czwarty kwartał 2021 r. pokazały, że nastąpiło kolejne, bardzo silne załamanie koniunktury w polskim rolnictwie.

Według najnowszych danych, wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) spadła w porównaniu z trzecim kwartałem o 13,6 pkt, do wysokości -11,7 pkt. Jest niższa niż przed rokiem o 6,2 pkt.

W ciągu kwartału obniżyły się wartości obu składowych wskaźnika koniunktury: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, o 7,1 pkt, do wysokości -8,6 pkt, oraz wskaźnika zaufania, o 26,5 pkt, do poziomu -17,8 pkt. Wartości obu wskaźników są niższe niż rok temu o, odpowiednio: 1,6 i 15,4 pkt.

Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem przede wszystkim bardzo silnego załamania się nastrojów rolników. To największy spadek wartości wskaźnika zaufania w historii badania koniunktury rolnej, większy (o 3,1 pkt) od zanotowanego w II kwartale 2020 r.(będącego wynikiem wybuchu pandemii COVID-19), a obecny poziom nastrojów w gospodarstwach rolnych jest najniższy od 20 lat.

Pogorszenie się koniunktury w skali kwartału i roku jest powszechne, niezależne od typu gospodarstw rolnych; najsilniej odczuły je gospodarstwa położone w makroregionie północnym (spadek wartości wskaźnika koniunktury o 17,6 pkt), o powierzchni 15-50 ha (o 15,5 pkt) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (o 20,8 pkt).

Drastycznie spadły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, osiągając poziomy nienotowane od blisko dekady.

Autorzy opracowania podkreślają, że poziom nakładów inwestycyjnych jest najniższy od blisko 20 lat i niemal równy temu z drugiego kwartału 2020 r., a skłonność do finansowania produkcji z kredytu jest najniższa w historii badania.

Badacze podkreślają, że przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale są bardzo pesymistyczne, a obecna sytuacja wywołuje w polskim rolnictwie ogromną niepewność.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie na próbie 2163 gospodarstwach rolnych.

 

Źródło: https://www.farmer.pl/finanse/podatki-rachunkowosc/mamy-najglebsze-od-20-lat-zalamanie-koniunktury-w-polskim-rolnictwie,113930.html

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter