Żywność funkcjonalna - zdrowie dla konsumentów, rozwój dla przedsiębiorców

Żywność funkcjonalna  - zdrowie dla konsumentów, rozwój dla przedsiębiorców

 image1

Każdego roku  rośnie w Polsce spożycie różnych leków i suplementów diety. Polacy chętnie dbają o siebie, kupując więc wciąż nowe, reklamowane specyfiki. Tymczasem droga do zdrowia może być znacznie prostsza. Sposobem na dostarczanie sobie niezbędnych składników i zapobieganie chorobom może być, coraz popularniejsza w naszym kraju, żywność funkcjonalna.

Natura ma wielką moc i wszystko, czego potrzebujemy do życia i dobrej kondycji można znaleźć w pożywieniu. Wiele osób - mimo spożywania regularnych posiłków - cierpi  jednak na niedożywienie. Oznacza to, że nie dostarczają swojemu organizmowi wystarczającej ilości witamin i mikroelementów. W tej sytuacji naprzeciw wychodzi nam żywność funkcjonalna, która może przyczynić się nie tylko do ograniczenia chorób w społeczeństwie, ale także wpłynąć na modernizację rolnictwa i powstanie nowych przedsiębiorstw.

Żywnością funkcjonalną nazywane są wszystkie produkty „wykazujące udokumentowany, korzystny wpływ na zdrowie człowieka ponad ten, który wynika z obecności w nich składników spożywczych uznawanych za niezbędne”. Koncepcja ta i samo pojęcie takiej żywności pochodzi z Japonii i wynika z filozofii Dalekiego Wschodu, w której zaciera się różnica między jedzeniem a lekarstwem. Od lat 80. XX wieku prowadzone są tam badania  i żywność funkcjonalna wytwarzana jest na masową skalę. Nie brakuje jej także na rynkach europejskich, w tym także i w Polsce. Popularność tego typu produktów rośnie pomimo tego, że nie ma regulacji prawnych dotyczących tego tematu. Powoduje to nieczytelne oznakowanie lub jego brak. Nie przeszkadza to jednak konsumentom w coraz częstszym skłanianiu się ku takim produktom.

Żywność funkcjonalna, dzięki odpowiednim składnikom, może nie tylko poprawiać samopoczucie, ale także zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na pewne choroby. Otrzymuje się ją poprzez wzbogacanie w substancje bioaktywne oraz obniżanie ilości składników niepożądanych, albo stosowanie ich bezpieczniejszych zamienników. Na rynku mamy już wiele produktów, które mogą wpływać na obniżanie ciśnienia lub stężenia cholesterolu, zapobiegać zakrzepicy czy działać przeciwnowotworowo. Do takiej żywności należą też bardzo popularne jogurty probiotyczne z  żywymi kulturami bakterii, czy napoje izotoniczne.

Zazwyczaj funkcjonalne artykuły spożywcze powstają poprzez dodanie do nich składników bioaktywnych. Można powiększać ilość składników, które dany produkt już posiada w mniejszej ilości lub dodawać takie, których w nim brakuje. Istnieją także specjalne uprawy specjalizujące się w takich produktach.

W naszym kraju, podobnie jak w całej Europie, rynek żywności funkcjonalnej coraz bardziej się rozwija. Jest to także duża szansa dla przedsiębiorców, którzy chcą znaleźć dla siebie dochodową, ale jeszcze niezagospodarowaną niszę. Badania wskazują, że konsumenci czekają na takie artykuły i są gotowi więcej za nie zapłacić, niż za zwykłe jedzenie. Ułatwieniem byłoby wprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych, które uregulowałyby kwestię takiej żywności, jej produkcji i oznaczeń. Rosnąca moda i popyt na produkty funkcjonalne mogą być przyczynkiem do unowocześniania rolnictwa, postępu naukowego oraz ogólnego wzrostu produkcji. Jest to więc szansa na poprawę bytu nie tylko konsumentów, ale również producentów.

Tekst: Magdalena Trzaska

Źródła: www.kalendarzrolnikow.pl

Żywność funkcjonalna jako możliwość rozwoju polskich firm spożywczych,  praca zbiorowa, Roczniku Naukowe Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, t. XVI, z. 3

www.medme.pl

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter