Co dalej z Polską wsią? Główne problemy.

Zdaniem niektórych polska wieś staje się coraz mniej rolnicza, co widać w wielu wymiarach życia.  Zmniejsza się udział rolnictwa w PKB, zmienia się struktura polskiego rolnictwa, a około 60 proc. ludności wiejskiej nie ma już żadnego związku z produkcją rolniczą i użytkowaniem ziemi rolniczej…

 

Ocenia się, że obecnie zaledwie jedna trzecia mieszkańców wsi żyje głównie z rolnictwa, a i ta zbiorowość z roku na rok maleje. Mimo to w rolnictwie wciąż występuje wysokie zatrudnienie – około 12,8 proc. (zatrudnionych w gospodarce), co w połączeniu z innymi aspektami rolnictwa sprawia, że produktywność pracy w tym sektorze gospodarki wynosi tylko 30 proc. średniej produktywności w rolnictwie UE-27.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Fakty i mity o mięsie drobiowym.

W opinii wielu konsumentów funkcjonuje pogląd, że mięso drobiowe jest szkodliwe dla zdrowia człowieka, ponieważ zawiera w swoim składzie hormony i antybiotyki, które są podawane zwierzętom przed ubojem w celu przyspieszenia ich wzrostu i zapobieganiu  chorobom. Takie przekonanie nie ma nic wspólnego z prawdą, bowiem od 2004 roku obowiązuje w naszym kraju zakaz dodawania do pasz mączek zwierzęcych, a od 2006 roku – antybiotyków wykorzystywanych jako stymulatory wzrostu.

 

Co roku na świecie notuje się około 5 procentowy wzrost produkcji i konsumpcji mięsa drobiowego. Jest ono cenione przez konsumentów przede wszystkim ze względu na delikatny smak, kruchość, soczystość oraz bogactwo form kulinarnych. Rosnącej popularności tego surowca towarzyszy szybki rozwój technologii jego przetwórstwa. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej eksport naszego mięsa drobiowego wzrósł z 40 tysięcy ton rocznie do 480 tys. ton rocznie, z czego 85 procent nabywają kraje unijne. W 2011 roku krajowa produkcja drobiu wzrosła o 20 procent. W eksporcie mięsa indyczego wyprzedza nas tylko Francja, zaś kurzego – Holandia.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

W dyskusji o Organizmach Genetycznie Modyfikowanych …

35 lat i wciąż rośnie – tyle w obecnej chwili wynosi łączny czas

opóźnienia w głosowaniach w sprawie upraw genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej.

 

W Unii Europejskiej funkcjonuje bardzo szczegółowy i gruntowny system oceny zagrożeń i autoryzacji dotyczący importu, przetwarzania, stosowania w żywności i paszach oraz uprawy organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydaje ocenę bezpieczeństwa dotyczącą każdego konkretnego produktu zawierającego GMO, skupiając się na jego wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko. Opierając się na ekspertyzie EFSA, Komisja Europejska razem z państwami członkowskimi podejmuje decyzję o tym czy dany produkt GM może uzyskać autoryzację do stosowania w konkretnych celach.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

List otwarty - ratujmy polski chmiel

Wilków, 9 lipca 2012 r.

 

Polski Związek Producentów Chmielu

Wilków 11

24-313 Wilkó, gm. Wilków

Tel. kom. 664 958 809, 504 130 185

 

 

LIST OTWARTY

RATUJMY POLSKI CHMIEL

 

Czy polski chmiel podzieli losy polskiego cukru?

Szanowni Państwo,

Mistrzostwa piłkarskie Euro 2012 już za nami. Poza wielkim świętem fanów piłki nożnej, to również czas wielkich zysków dla wielu branż, a wśród nich dla rynku piwnego. Niestety, nie wszyscy mają powody do radości. Polscy plantatorzy i producenci chmielu, choć tak mocno związani z produkcją piwa, nie skorzystali z tej jakże wyjątkowej okazji na poprawienie swojej sytuacji, która jest dramatyczna. Powód? Dzisiaj największe polskie browary kupują tańszy, ale zdecydowanie gorszej jakości chmiel m.in. niemieckich upraw. A poprzez tak nieodpowiedzialną postawę doprowadzają do niszczenia polskiej tradycji uprawy chmielu w Polsce.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...