Kwiecień
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia i środowisko
W kwietniu ziemia jest na tyle ciepła, że można posadzić podkiełkowane bulwy ziemniaków. Kwitną już wiosenne kwiaty tj. narcyzy, tulipany, a także drzewa owocowe. Można też sadzić i dzielić byliny i krzewy. Jeżeli jest sucho, rozpoczynamy nawadnianie gruntu, przeprowadzamy pierwsze koszenie trawnika, można rozpocząć nawożenie. W tym czasie zaczynają się zielenić byliny i krzewy. Można rozpocząć ściółkowanie gleby.
Rośliny ozdobne
W kwietniu ważne jest przeprowadzanie zajęć związanych z utrzymaniem trawnika. Trzeba rozpocząć regularne koszenie, zaleca się kosić często i nie skracać liści traw o więcej niż 1,2-2 cm.
Rośliny cebulowe w tym czasie są już w pełni rozwoju, dlatego ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest bardzo duże. Należy nawozić je pogłównie po raz drugi (pierwszy raz w marcu), czyli 2-3 tygodnie po pierwszym nawożeniu. Przy tym zabiegu spulchnia się jednocześnie wierzchnią warstwę gleby. Bardzo ważna jest pielęgnacja bylin, wśród których chwasty pojawiają się bardzo wcześnie. Zazwyczaj występuje gwiazdnica i wiechlina roczna, obydwa gatunki doskonale zimują pod śniegiem, a na wiosnę rozsiewają się. Zaleca się spulchnienie powierzchni gruntu na głębokość 2-4 cm; tę czynność należy powtarzać, co tydzień, do czasu pozbycia się intruzów. Częstego odchwaszczania można uniknąć przez ściółkowanie powierzchni gruntu między roślinami, różnymi materiałami.
W przypadku róż posadzonych jesienią, pierwszą pracą na wiosnę będzie usuwanie okrycia zimowego i rozgarnięcie kopczyka ziemi. W tym czasie można też przystąpić do ich cięcia: usuwa się pędy uszkodzone mechanicznie, pędy przemarznięte, oraz część pędów zdrowych osadzonych zbyt gęsto. Pozostałe pędy trzeba skrócić zależnie od siły wzrostu danej odmiany. Po cięciu róż wskazane jest dostarczenie im składników pokarmowych potrzebnych do intensywnego wzrostu. Róże powinno się sadzić jesienią, choć w kwietniu też to jest możliwe, czas ten na pewno wpłynie korzystnie na wyeliminowanie ryzyka wymarznięcia krzewów.
W kwietniu można rozpocząć siew roślin jednorocznych wprost do gruntu, przygotować rozsady oraz sadzić je. W tym czasie sadzi się też drzewa i krzewy ozdobne, których wybór - szczególnie wiosną - jest bardzo duży.
Sadownictwo
Kwiecień to ostateczny termin cięcia prześwietlającego drzew i krzewów jagodowych oraz roślin sadowniczych po posadzeniu. Drzewka sadzone wiosną przycina się bezpośrednio po posadzeniu, natomiast te sadzone jesienią przycina się zawsze wczesną wiosną. W końcu marca i na początku kwietnia przeprowadza się przeszczepianie drzew owocowych, stosuje się wówczas trzy sposoby:
- szczepienie przez stosowanie: przecina się zraz, podkładkę, a miejsce szczepienia obwiązuje się paskiem folii,
- szczepienie w klin, czyli „sarnią nóżkę”: przycięty zraz, przycięta podkładka, zraz połączony z podkładką i obwiązany folią,
- szczepienie za korę: przecięty zraz, podkładka z naciętą i odchyloną korą; podkładkę i zraz po szczepieniu obwiązuje się folią.
W kwietniu należy sprawdzić uszkodzenia mrozowe po zimie, w tym celu należy pień i grube konary opukać drewnianym młotkiem. Chodzi głównie o znalezienie miejsc, gdzie kora odstaje od pnia.
Kolejna czynność na wczesną wiosnę (poza jesienią) to sadzenie roślin sadowniczych. Rośliny sadzone wiosną wymagają kilkakrotnego podlewania, z kolei drzewka przycinania zaraz po posadzeniu. W kwietniu sadzimy nacięte jesienią sadzonki porzeczek i winorośli, uzupełniamy składniki pokarmowe dostarczane w postaci nawozów mineralnych. Z początkiem kwietnia trzeba dokładnie obejrzeć pędy porzeczek i usunąć wszelkie nieprawidłowości. Zwrócić uwagę na pojawiające się szkodniki roślinożerne.
Warzywnictwo
Z początkiem kwietnia należy wyznaczyć zagony do uprawy poszczególnych gatunków, powinno się spulchnić glebę, oczyścić rośliny wieloletnie (szczypiorek, rabarbar i inne), zadbać o ich wzmocnienie; nałożyć osłony z folii perforowanej lub włókniny na rośliny, których zbiór chcemy przyspieszyć.
W tym czasie należałoby połączyć spulchnienie gleby z nawożeniem mineralnym. Ponadto już czas przystąpić do wysiewu: grochu, bobu, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi i pietruszki; i sadzenia do gruntu: dymki, czosnku jarego.
Wczesną wiosną nie wolno zapomnieć o pielęgnowaniu roślin wysadzonych w tunelu lub produkowanej w nim rozsadzie. W miarę ocieplania dorastają do zbioru warzywa wieloletnie, ich umiejętny zbiór zapewni dłuższe plonowanie.
Bardzo ważna jest ochrona roślin: profilaktyka i zwalczanie. Na warzywach mogą pojawić się mszyce, pchełki ziemne, kiła kapusty oraz szara pleśń.
Literatura:
- Cztery pory roku na działce i w ogrodzie. Praca zbiorowa. Warszawa 2006
- Ogród przez cały rok: poradnik Działkowca. Tł. Ratajczyk S. Warszawa 1993
- Rok na działce. Praca zbiorowa. Warszawa 1991
- Rok w ogrodzie: ogród bez tajemnic przez cały rok. Praca zbiorowa. Warszawa 2009