Marzec

W marcu rozpoczynamy prace na działce. Jeśli pogoda na to pozwala przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne gleby. Z uprawą należy jeszcze poczekać, bowiem gleba jest zbyt zawilgocona. Zaczynamy wysiew w zimnych inspektach i na grządkach wysiewnych. Zaleca się rozpocząć czyszczenie trawnika grabiami, a jeżeli jest to potrzebne – przewietrzamy go. Na grządki, między krzewy i byliny rozrzucamy kompost, a przy okazji usuwamy przykrycia, którymi zabezpieczyliśmy rośliny na zimę. Można już wysiać pierwsze warzywa, choć lepiej poczekać na cieplejsze dni.

Rośliny ozdobne

Suche i cieplejsze dni marca można wykorzystać na przygotowanie roślin do nowego sezonu wegetacyjnego, ale przede wszystkim na porządkowanie ogrodu. Wycina się zaschnięte pędy, usuwa zniszczone przez zimę liście niektórych bylin półzimozielonych, przy czym trzeba uważać by nie uszkodzić nowych pędów. Jeśli tylko młode pędy bylin wyrosną ponad poziom gruntu, trzeba dokładnie, acz płytko, spulchnić ziemię pomiędzy roślinami. Leżące pod krzewami zeszłoroczne liście zamiast wygrabiać, można pokryć cienką warstwą kompostu lub rozdrobnionej kory. Taki zabieg poprawia warunki wzrostu roślin oraz jednocześnie ogranicza występowanie chwastów.

 

Gatunki siewek roślin jednorocznych wysianych w lutym należy w ciągu marca przepikować. Najlepiej jest pikować do skrzyneczek wypełnionych podłożem identycznym, jak do wysiewów. Przesadzone rośliny podlewa się obficie, lecz delikatnie, przez pierwsze 2-3 dni chroni przed słońcem. Po 10-14 dniach, gdy siewki się ukorzenią i ponownie zaczną rosnąć, należy zrezygnować z cieniowania oraz zasilać rośliny słabym roztworem mieszanki nawozowej.

W marcu wysiewa się: goździki, cynię, portulakę, aster chiński, tytoń ozdobny, zatrwian wrębny. Wprost na stałe miejsce można wysiewać również globularię inaczej smagliczkę roczną, groszki pachnące; oraz byliny, które nie lubią przesadzania lub wymagają przechłodzenia dla szybszego kiełkowania, są to: orliki, dzwonki karpackie, maki wschodnie, złocienie różowe i astry alpejskie.

Jeżeli pogoda sprzyja przygotowujemy miejsce pod zdrewniałe sadzonki krzewów ozdobnych. Gleba powinna być przygotowana starannie, najlepsze efekty uzyskuje się na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych, próchnicznych. Zazwyczaj wyznacza się rzędy w poprzek zagonu co 20-30 cm, a w rzędzie umieszcza się co 10-15 cm.

Rośliny cebulowe i bulwiaste rozpoczynają wegetację wcześnie i w dogodnych warunkach już w połowie marca pojawiają się ich kiełki na kwietnikach. Wówczas należy rozpocząć nawożenie azotowe np. saletrą wapniową. Powierzchnię gruntu między roślinami lekko się spulchnia motyczką, aby wymieszać nawóz z wierzchnią warstwą ziemi oraz poprawić warunki wodno-powietrzne w glebie. Już od wczesnej wiosny można spodziewać się objawów pierwotnego porażenia szarą pleśnią i fuzariozą (inaczej sucha zgnilizna cebul), chore rośliny należy jak najszybciej usuwać, zaś zdrowe opryskiwać preparatami grzybobójczymi. W przypadku cebul porażonych fuzariozą należy je usuwać i palić. Chore rośliny wykopuje się starannie wybierając również ziemię otaczającą ich korzenie. Na stosowanie środków chemicznych jest już za późno.

Sadownictwo

W drugiej połowie marca rozpoczynamy przycinanie drzewek posadzonych jesienią. Przycinanie i formowanie przeprowadza się w zależności od tego, czy posadzono jednoroczne okulanty rozgałęzione lub nierozgałęzione, czy drzewka dwuletnie. Jednoroczne okulanty nierozgałęzione przycina się wiosną pierwszego roku po posadzeniu na wysokości 70-90 cm nad ziemią; drzewka dwuletnie z koronami utworzone w szkółkach też muszą być przycięte.

W pierwszej połowie marca tniemy drzewa owocujące (jabłonie, grusze, śliwy, krzewy jagodowe, porzeczki czarne i białe, i inne) o uformowanych już koronach. Wówczas stosuje się cięcie prześwietlające, które rozluźnia korony. Dzięki temu zabiegowi światło dociera do wszystkich gałęzi, a to wpłynie na poprawienie, jakości owoców. Po usunięciu i skróceniu zbędnych konarów szkieletowych należy przystąpić do cięcia szczegółowego, które polega na usuwaniu niepotrzebnych krótkopędów owocujących.

W marcu przeprowadza się też odmładzanie starych i zaniedbanych drzew, które należy rozłożyć na 2 lub 3 lata. Pierwszego roku wycina się chore i obumarłe gałęzie i te najbardziej zagęszczające koronę. W drugim roku usuwa się nadmiar starych gałęzi, a pozostałe należy silnie skrócić. Wczesną wiosną zaleca się również:

  • wykonanie cięcia krzewów owocowych po posadzeniu, tak, aby pobudzić je do wytworzenia silnych i prostych pędów, tworzących koronę krzewu;
  • przygotowanie drzew do przeszczepiania, które polega na odpowiednim skróceniu konarów szkieletowych;
  • starannie skontrolować wszystkie drzewa i usunąć zgniłe, zasuszone owoce, które są źródłem choroby;
  • wykonanie oprysków brzoskwiń i nektaryn, aby zapobiec pękaniu pąków.

Warzywnictwo

Wczesną wiosną można przygotować niskie tunele, które posłużą do uprawy sałaty, rzodkiewki, cebuli z dymki, kapusty, kalarepy kalafiora i brokułu. W następnych miesiącach tunele można przenosić na inne rozsady. Przed zamontowaniem niskiego tunelu foliowego należy glebę starannie spulchnić najpierw grabiąc, a potem odpowiednio nawożąc. W marcu można nakładać osłony na wieloletnie, roczne i dwuletnie gatunki warzyw z siewu lub sadzenia w terminie jesiennym. Osłony mogą być z folii perforowanej lub włókniny. W tym czasie można też ściółkować międzyrzędzia roślin wieloletnich i innych z jesiennego siewu, i sadzenia. Poza tym do podstawowych czynności w tym czasie należą: lekkie spulchnianie wierzchniej warstwy ziemi; w miarę potrzeby przekopanie gleby na niewielką głębokość oraz wyrównanie i uformowanie zagonów. W marcu należy też wyjątkowo dokładnie pielęgnować już przepikowane rośliny wczesnych odmian warzyw kapustnych i przystąpić do produkcji rozsady: sałaty, gatunków ciepłolubnych, papryki, pomidora, oberżyny oraz selera i pora na użytek letni i jesienny.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Literatura:

  1. Cztery pory roku na działce i w ogrodzie. Praca zbiorowa. Warszawa 2006
  2. Ogród przez cały rok: poradnik Działkowca. Tł. Ratajczyk S. Warszawa 1993
  3. Rok na działce. Praca zbiorowa. Warszawa 1991
  4. Rok w ogrodzie: ogród bez tajemnic przez cały rok. Praca zbiorowa. Warszawa 2009
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter