Rynki rolne

Spadek eksportu wołowiny z Unii Europejskiej

(Agra Europe 2012, nr 2532, s. 18)

W pierwszym półroczu bieżącego roku eksport wołowiny z 27 krajów Unii Europejskiej spadł do 105 797 ton, czyli z porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku zmniejszył się o ponad 40%. Głównym odbiorcą unijnej wołowiny była Rosja, mimo że jej import ze Wspólnoty zmniejszył się o 36% w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniósł 23868 ton. Eksport wołowiny do Turcji, będącej dotychczas największym odbiorca tego mięsa z Unii, spadł do 22 024 ton (spadek o 73%). Było to wynikiem zmiany wysokości tureckich ceł promujących import żywca zamiast mięsa. Kolejne miejsce na liście importerów wołowiny z Unii zajmuje Norwegia, która wyprzedziła pod tym względem Szwajcarię. Wzrósł też import wołowiny przez Ghanę, Bośnię i Chorwację. Zmniejszył się natomiast import do Macedonii, Angoli i Izraela. W porównaniu z I półroczem poprzedniego roku zwiększył się eksport żywca wołowego, który osiągnął 363 tys. sztuk. Głównym nabywcą była Turcja – jej import żywca wzrósł o 27% i stanowił 1/3 ogólnej liczby eksportowanego z Unii bydła. Ocenia się, że spadek produkcji spowoduje, że w przyszłym roku eksport wołowiny będzie dalej zmniejszał się. W wyniku wzrostu cen bydła w Unii eksport spadnie w 2013 r. o 5%. Pogłowie bydła w 27 krajach Wspólnoty będzie w dalszym ciągu zmniejszało się na skutek rosnących kosztów produkcji oraz spadku wsparcia ze strony rządu. Ocenia się, że w 2011 r. pogłowie bydła spadło w Unii o 1,4%, w 2012 r. zmniejszy się o 0,9%, a w 2013 r. – o 0,5%. Największy spadek wystąpi we Francji, w Niemczech i w Rumunii. Postęp hodowlany oraz ustępujący negatywny efekt choroby niebieskiego języka spowoduje, że wzrośnie liczba cieląt uzyskiwanych od krowy. Jednakże z powodu spadku pogłowia bydła bezwzględna liczba cieląt zmniejszy się. Produkcja wołowiny spadnie z blisko 8 mln ton w 2011 r. do 7,7 mln ton w 2013 r. Mimo to import wołowiny nie ulegnie zmianie i wyniesie w 2013 r. około 360 tys. ton. Jest to ilość o 50% mniejsza niż w 2006 r.

 

W.M.

Spadek opłacalności przetwarzania wieprzowiny

(Agra Europe 2012, nr 2532, s. 18)

Ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej wzrosły tak wysoko, że opłacalność przetwarzania tego mięsa spadła znacznie. W połowie września średnia cena wieprzowiny klasy E w Unii Europejskiej wzrosła do 186,60 euro za 100 kg. Jest to poziom najwyższy od rozszerzenia Unii w 2004 r. Rolnicy utrzymujący świnie uważają, że wzrost cen jest jeszcze nie wystarczający, aby zapewnić opłacalność produkcji przy rosnących kosztach. Jednakże wzrost cen spowodował, że opłacalność przetwarzania wieprzowiny zmniejszyła się do 1%.

 

 

 

W.M.

Wzrost importu żywca wieprzowego do Rosji

(Agra Europe 2012, nr 2532, s. 19)

Import żywca wieprzowego do Rosji zmniejszał się od 2010 r., kiedy to cło na import świń zwiększono z 5 do 40%. W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku importowano 180 tys. zwierząt – mniej niż połowę liczby zwierząt importowanych  w tym samym okresie poprzedniego roku. Po przystąpieniu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) cła na import żywca zostały ponownie zmniejszone do 5%. Według oceny amerykańskich specjalistów, spowoduje to wzrost importu żywca, który osiągnie w bieżącym roku łącznie 780 tys. sztuk. Rosyjska Unia Producentów Wieprzowiny ocenia, że import żywca w 2013 r. zwiększy się do miliona sztuk, a sytuacja krajowych hodowców znacznie pogorszy się. Obecnie główne problemy hodowców związane są z wysokimi kosztami pasz oraz rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorem świń. Według amerykańskich specjalistów choroba spowodowała znacznie ograniczenie pogłowia zwierząt. Oceniają oni, że w 2012 r. produkcja wieprzowiny w Rosji wyniesie 2,045 mln ton. Jest to ilość o 2,7% mniejsza niż oceniano wcześniej, ale o 2,2% większa niż rok wcześniej. W 2013 r. produkcja wieprzowiny w Rosji ma wzrosnąć do 2,1 mln ton (wzrost o 2,7%).

W.M.

Zakaz eksportu żywca z Ramsgate

(Agra Europe 2012, nr 2532, s. 3)

Tymczasowo zakazano eksportu żywca zwierzęcego z brytyjskiego portu Ramsgate. Przyczyną zakazu był wypadek, który spowodował konieczność uboju 40 owiec. Eksport będzie mógł być wznowiony, kiedy powstaną odpowiednie urządzenia pozwalające na bezpieczny przeładunek zwierząt.

W.M.

 

Rosnąca konkurencja dla unijnego eksportu owoców i warzyw

(Agra Europe 2012, nr 2526, s. 4)

Eksport owoców,  warzyw i orzechów z Unii Europejskiej wzrósł od 1999 r. o blisko 160%. Zwiększył się on z 3,3 mld euro do 8,5 mld euro w 2011 r. W tym samym okresie import tych artykułów wzrósł z 12 mld euro do 20,4 mld euro. Tym samym deficyt w handlu zagranicznym owocami, warzywami i orzechami zwiększył się z 8,7 do 11,9 mld euro. Najwyższy poziom osiągnął on w 2008 r., kiedy to wyniósł 12,9 mld euro. Wzrósł import bananów i ananasów, a także winogron i pomarańczy, sprowadzanych głównie z krajów półkuli południowej. Wzrost eksportu dotyczył głównie jabłek i gruszek. Warzywa sprowadzano do Unii przede wszystkim z państw basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza z Maroka. Eksportuje się je głównie do Rosji, podobnie jak warzywa. Od 2000 r. eksport ten zwiększył się o blisko 800%. Obecnie Rosja jest odbiorcą około 1/3 świeżych owoców i warzyw produkowanych w Unii Europejskiej. Ich wartość wynosi około 1,2 mld euro. W ubiegłym roku w lecie eksport załamał się z powodu kryzysu spowodowanego wystąpieniem bakterii E. coli, jednak mimo to był nieco większy niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu eksportowano głównie pomidory, cebulę, białą i czerwoną kapustę oraz bakłażany. Ostatnio jednak z Unią konkuruje Turcja. Obecnie eksportuje ona do Rosji trzy razy więcej pomidorów niż Unia. W eksporcie ogórków konkurencję stanowią zarówno Turcja, jak i Chiny. Obecnie kraje te sprzedają w Rosji więcej ogórków niż Unia, chociaż przed dziesięciu laty to Unia dominowała pod tym względem. Chiny potroiły swój eksport owoców i warzyw w ciągu ostatnich 10 lat.

W.M

Cena żywności najważniejsza dla konsumenta

(Agra Europe 2012, nr 2526, s. 3)

W Wielkiej Brytanii  przeprowadzono badania na temat preferencji konsumentów. Stwierdzono, że dla większości z nich (63%) najważniejsza jest cena żywności. Liczba tak myślących osób wzrosła w ciągu siedmiu miesięcy (w poprzednim badaniu – 60%). Kolejne miejsce pod względem ważności zajmowała wartość zdrowotna żywności. 49% konsumentów przejmowało się zawartością soli w artykułach żywnościowych (poprzednio – 46%), 45% - zawartością tłuszczu w żywności (poprzednio – 40%), dla 42% osób ważna była zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych (poprzednio – 40%), a dla 42% - zawartość cukru (poprzednio – 38%). 45% konsumentów przejmowało się powstawaniem odpadów przy produkcji żywności (poprzednio – 43%). Następnym ważnym zagadnieniem dla 41% konsumentów był dobrostan zwierząt (poprzednio – 38%). Tylko niewielka część konsumentów zwracała uwagę na problemy związane z technologią uprawy. Jedynie dla 25% ważne było stosowanie pestycydów, a dla 22% uprawa roślin transgenicznych (poprzednio – 20%). Większość konsumentów nie obawiała się podawania zwierzętom hormonów, steroidów i antybiotyków – ważne to było tylko dla 21% osób (poprzednio – 17%). Zarażenia BSE obawiało się tylko 18% konsumentów  (poprzednio -15%). Młodsi konsumenci (w wieku od 16 do 25 lat) przywiązywali mniejszą wagę do możliwości zanieczyszczenia żywności pestycydami, czy hormonami niż starsze osoby.

W.M.

Zapotrzebowanie na pasze w Unii Europejskiej

(Agra Europe 2012, nr 2525, s. 16)

Ocenia się, że wzrost cen soi i kukurydzy spowoduje spadek zapotrzebowania na te pasze w Unii Europejskiej i ograniczenie pogłowia zwierząt, a rolnicy zajmą się tańszymi gałęziami produkcji. Najgorsza od wielu lat susza w USA spowodowała, że ceny kukurydzy i soi osiągnęły rekordowy poziom. Na spadek opłacalności importu tego ziarna do krajów Unii Europejskiej wpływa też spadek wartości euro. Oil World ocenia, że spożycie soi w 27 krajach Unii w 2011/12 r.  było o 1,2 mln ton mniejsze niż rok wcześniej. Jest to najniższy poziom od 2000/01 r. Rolnicy specjalizujący się w produkcji zwierzęcej w Unii będą zastępować soję pszenicą, a producenci mieszanek zwiększą import  produktów zastępujących soję, np. śruty słonecznikowej, czy palmowej. Wysokie ceny soi i kukurydzy będą również w najbliższym czasie wpływać na opłacalność produkcji pasz, a problemy ekonomiczne spowodują, że konsumenci będą poszukiwać tańszych alternatyw, co wpłynie na wzrost spożycia mięsa drobiu.

W.M.

 

 

Wysokie ceny pasz dla świń we Francji

(Agra Europe 2012, nr 2533, s. 19)

Ceny pasz dla świń we Francji osiągnęły pod koniec sierpnia rekordowo wysoki pozom 276 euro za tonę. Poprzedni rekordowy wynik osiągnięty pod tym względem miał miejsce w lecie ubiegłego roku – cena tony paszy wyniosła wtedy 245 euro. W bieżącym roku wzrost cen jest wynikiem przede wszystkim suszy w USA i niskich zbiorów. Ceny wieprzowiny we Francji rosną ciągle od maja. W sierpniu osiągnęły najwyższy poziom (1,75 euro/kg). Średnio od oczątku roku wyniosły we Francji 145 euro/kg, podczas gdy w całej Unii – 1,63 euro/kg. Ubój świń we Francji w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku zmniejszył się o 1% w porównaniu ze stanem w poprzednim roku, a import o 0,9%. Podobnie zmniejszył się też eksport i spożycie.

W.M.

Nowi dostawcy bydła na rynek turecki

(Agra Europe 2012, nr 2528, s. 15)

Import żywca wołowego do Turcji w pierwszej połowie bieżącego roku osiągnął 262 726 sztuk, czyli zwiększył się o 60% w porównaniu z tym samym okresem  poprzedniego roku. Jednocześnie w znacznym stopniu zmniejszył się import bydła z Urugwaju i Australii, które dotychczas były głównymi dostawcami żywca do Turcji. Import z Urugwaju spadł o 19% i wyniósł 40 598 sztuk, a z Australii zmniejszył się o 50% i wyniósł 22 568 sztuk. W największym stopniu wzrósł import bydła z Węgier; zwiększył się on o 76% i osiągnął 73 573 sztuki. Z Francji, Meksyku i Brazylii sprowadzono do Turcji po około 75 tys. sztuk w I półroczu 2012 r. Rok wcześniej Turcja nie importowała bydła z tych państw. Wzrostowi importu żywca bydlęcego towarzyszy spadek importu wołowiny. W pierwszym półroczu bieżącego roku wyniósł on 80%. Załamał się import wołowiny z Niemiec i z Francji. Jedynym krajem, który w dalszym ciągu sprzedaje do Turcji znaczne ilości wołowiny jest Polska. W Turcji obecnie brakuje wszystkich rodzajów pasz.

W.M.

Eksport cieląt z Danii

(Agra Europe 2012, nr 2534, s. 19)

Ocenia się, że w bieżącym roku eksport cieląt z Danii osiągnie 40 000 sztuk. Jest to ilość o 55% większa niż w ubiegłym roku, kiedy eksportowano 25 783 cieląt. W latach 2008-2010 roczny eksport tych zwierząt z Danii wynosił około 15 000 sztuk. W bieżącym roku nastąpiło odwrócenie wieloletniej tendencji spadku eksportu cieląt, który był efektem kampanii promującej wzrost spożycia krajowej cielęciny, tzw. różowej w przeciwieństwie do importowanej cielęciny tzw. białej. W okresie poprzedzającym tę kampanię, czyli w latach 1997-2000, roczny eksport cieląt z Dani wynosił około 60 000 sztuk.

W.M.

Możliwy zakaz eksportu pszenicy z Rosji

(Agra Europe 2012, nr 2533, s. 3)

Jeśli ceny pszenicy w Rosji będą rosły w dalszym ciągu, rząd najprawdopodobniej wprowadzi zakaz eksportu tego ziarna. Obecnie cena tony pszenicy trzeciej klasy wynosi w Rosji 8 000 rubli, ale może ona wzrosnąć do 9 000 rubli (223 euro).

W.M.

Rosja wstrzymuje import transgenicznej kukurydzy

(Agra Europe 2012, nr 2534, s. 3)

Rosja zawiesiła import transgenicznej kukurydzy firmy Monsanto. Powodem tej decyzji było ogłoszenie wyników francuskich badań, w których wykryto, że szczury żywione kukurydzą NK603, a także zwierzęta wystawione na działanie herbicydu Roundup produkcji Monsanto częściej chorują na raka. Władze rosyjskie poprosiły krajowy Instytut Żywienia o odniesienie się do wyników tych badań.

W.M.

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter