Produkcja, żwynienie i zdrowie zwierząt

Wzrost kosztów pasz dla drobiu w Wielkiej Brytanii

(Agra Europe 2012, nr 2525, s. 16)

Wzrost kosztu żywienia drobiu może w najbliższym czasie wpłynąć na zwiększenie cen, jakie za drób będą płacić konsumenci. Ceny pszenicy w czerwcu były o 20% wyższe niż w maju, a ceny soi wzrosły o 65% w ciągu sześciu miesięcy. Zwiększyły się też ceny kukurydzy. Ceny pasz stanowią połowę kosztów produkcji mięsa drobiu. Wzrost cen ziarna związany jest nie tylko ze spadkiem produkcji zbóż, ale również ze wzrostem subsydiowanej produkcji biopaliw.

W.M.

Wzrost kosztów utrzymania świń w Wielkiej Brytanii

(Agra Europe 2012, nr 2526, s. 13)

Ostatnio koszty żywienia świń w Wielkiej Brytanii zwiększyły się o 25%. Jest to wynikiem niskich zbiorów pszenicy i soi na świecie, a głównie w USA. Trudna sytuacja rolników, w ocenie ich związku zawodowego, może spowodować, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem produkcja wieprzowiny zmniejszy się o 10%. Oznacza to, że z półek sklepowych zniknie 1,5 mln plastrów bekonu i 2,3 mln kiełbasek tygodniowo. Związkowcy apelują do konsumentów, aby kupowali wyłącznie krajową wieprzowinę i jej przetwory, co spowoduje, że handlowcy podwyższą cenę skupu żywca.

W.M.

Spadek pogłowia bydła w Japonii

(Agra Europe 2012, nr 2526, s. 13)

Pogłowie bydła w Japonii w czerwcu bieżącego roku było o 1,6% mniejsze niż rok wcześniej i wyniosło 4,13 mln sztuk. Powodem jego ograniczenia były wysokie ceny pasz, niskie ceny żywca wołowego i utrudniające chów zasady bezpieczeństwa żywnościowego.

W.M.

Wirus Schmallenberg w Walii

(Agra Europe 2012, nr 2534, s. 20)

Po raz pierwszy wykryto wirusy Schmallenberg w Walii. Wystąpiły one u trzech krów i cielęcia na środkowym zachodzie kraju. Ostrzeżono hodowców, aby zwracali uwagę na wzrost przypadków deformacji płodów. Wirus ten pojawił się w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w 2011 r. Od tej pory zanotowano jego obecność w Kornwalii, Dorset, Somerst i Oxfordshire w 276 gospodarstwach rolnych; w 53 farmach zachorowało bydło, w 220 – owce, a w 3 – bydło i owce.

W.M.

Wąglik w Niemczech

(Agra Europe 2012, nr 2525, s. 2)

W Niemczech, w Saksonii-Anhalt, osiem sztuk bydła zachorowało na wąglik. Ogłoszono kwarantannę. Podejrzewa się, że źródłem zakażenia była pasza. Pastwiska, na których pasły się zwierzęta są badane przez epidemiologów. Żadne z chorych zwierząt nie weszło do ludzkiego łańcucha pokarmowego. Wąglik wystąpił ostatnio w Niemczech, w Bawarii, w 2009 r.

W.M.

 

 

 

Rzadki szczep Salmonelli w Unii Europejskiej

(Agra Europe 2012, nr 2534, s. 3)

W Unii Europejskiej pojawił się rzadko dotychczas występujący szczep bakterii Salmonella Stanley. Od 1 sierpnia 2011 r. do 18 września 2012 r. w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji i w Wielkiej Brytanii wystąpiło 421 potwierdzonych przypadków zachorowań spowodowanych przez Salmonella Stanley. Najwięcej zachorowań zanotowano na Węgrzech (76). Prowadzone są badania nad źródłem infekcji. Najprawdopodobniej pochodzą one z mięsa indyczego, ale konieczne są dalsze badania i obecnie nie można z całą pewnością wykluczyć innych źródeł. Zaleca się jednak zachowanie jak najdalej idącej higieny zwłaszcza w wypadku kontaktu z mięsem indyczym. Niewątpliwie wystąpią kolejne przypadki zachorowań, ponieważ nie podjęto jeszcze działań zapobiegawczych. Raport na ten temat można znaleźć w Internecie (http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/2893.pdf).

W.M.

Trzeba zniszczyć próbki wirusów księgosuszu

(Agra Europe 2012, nr 2525, s. 2)

FAO oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) apelują o zniszczenie znajdujących się w laboratoriach próbek wirusów księgosuszu. Są one przetrzymywane obecnie w ponad 40 krajach. W ubiegłym roku OIE oficjalnie ogłosiła, że księgosusz został zlikwidowany i nigdzie na świecie już nie występuje. Pozostały jedynie próbki wirusów w laboratoriach. W ubiegłym roku postanowiono, że zostaną one zniszczone. Pozostawione zostaną tylko w kilku szczególnie dobrze zabezpieczonych laboratoriach, tak aby uniemożliwić ich uwolnienie do środowiska. Postanowiono również zabronić badań z użyciem żywych wirusów księgosuszu. Mimo tych postanowień w wielu krajach nadal przechowuje się żywe wirusy tej choroby. Póki nie zostaną zniszczone nadal istnieje ryzyko powrotu księgosuszu.

W.M.

Afrykański pomór świń na Ukrainie

(Agra Europe 2012, nr 2526, s. 13)

Na Ukrainie zanotowano pierwsze przypadki zachorowań świń na afrykański pomór świń. Choroba ta została najprawdopodobniej przeniesiona przez turystów z Rosji, gdzie występuje już od 2007 r.

W.M.

 

Zwalczanie ptasiej grypy w Meksyku

(Agra Europe 2012, nr 2528, s. 14)

Od kiedy wirus ptasiej grypy H7N3 wystąpił w czerwcu w Meksyku, ubito blisko 8 mln sztuk ptaków. Około 7 tygodni po wprowadzeniu zasad zwalczania epidemii skontrolowano 426 ferm. Obecność wirusa stwierdzono w 41 spośród nich. Zaszczepiono 80 mln ptaków.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter