Walka z otyłością wśród psów i kotów

Walka z otyłością wśród psów i kotów

 

Bardzo wielu właścicieli czworonogów miłość do swoich pupili okazuje poprzez serwowanie im dodatkowej ilości smacznych przekąsek. To z pozoru niewinne zachowanie w dłuższej perspektywie może znacząco przyczynić się do wzrostu ich wagi. Lekarze weterynarii ostrzegają, że u otyłych zwierząt ryzyko zachorowań na cukrzycę, choroby serca i układu oddechowego, schorzeń kostno–stawowych i wiele innych przypadłości jest dużo wyższe niż u osobników z małą ilością tkanki tłuszczowej. I co najważniejsze otyłość skraca życie psów i kotów.

 

Przyczyny otyłości zwierząt

 

Według badań światowych problem nadwagi i otyłości dotyczy aż 40 procent zwierząt,  z czego około 35 procent ma nadwagę, a około 8 procent zaawansowaną otyłość. W naszym kraju wagę powyżej normy ma 47 procent kotów i 39 procent psów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przekarmianie zwierząt i zbyt mała ilość ruchu. Problem ten dotyczy zwłaszcza czworonogów przebywających w dużych miastach i jest ściśle związany ze stylem życia i nawykami właściciela. Aktywny opiekun zazwyczaj stymuluje swojego pupila do czynnego spędzania czasu i ryzyko nadwagi u takiego osobnika jej raczej znikome. Niestety  coraz częściej ludzie zamiast ruchu na świeżym powietrzu wybierają miły wieczór przed telewizorem, a stresy dnia codziennego rekompensują kalorycznymi przekąskami. I o ile taki sposób spędzania wolnego czasu jest osobistym wyborem każdego człowieka, o tyle pozostające pod naszą opieką zwierzęta domowe są zdane tylko na nas.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Możliwości wykorzystania osiągnięć biotechnologii morskiej w celu biostymulacji plonu

Priorytetem współczesnych rolników i sadowników jest nie tylko uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości handlowej, ale także bezpieczeństwo produkowanej żywności. Muszą oni mieć gwarancję wysokiej skuteczności stosowanych technologii, które powinny także w maksymalny sposób wykorzystywać genetyczny potencjał plonotwórczy roślin.

Od kilkuset lat rolnicy zamieszkujący regiony nadmorskie intuicyjnie wykorzystywali algi morskie do nawożenia pól uprawnych, uzyskując wyższe plony o lepszej jakości. To skłoniło naukowców do poszukiwań innowacyjnych rozwiązań, w oparciu o ekstrakty z alg, które pozwoliłyby na uruchomienie i pełne wykorzystanie zakodowanego w genach potencjału roślin. Od ponad 50 lat w Bretanii, u wybrzeży Atlantyku, gdzie wody oceanu są wyjątkowo zasobne w algi, prowadzone są badania nad tymi organizmami i ich wykorzystaniem w gospodarce, przede wszystkim zaś w rolnictwie i ogrodnictwie.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...