Nowosci na rynku maszyn i nawozów rolniczych

Nowości w maszynach rolniczych

(Rolniczy Przegląd Techniczny 2015 nr 5, s. 10-11)

Ursus C-360 znowu produkowany

Po 28 latach, Ursus C-360 będzie znowu produkowany. Nowy ciągnik wyposażony jest w turbodoładowany silnik z normą czystości spalin Euro IIIA. Ten trzycylindrowy motor o pojemności 2,89 l osiąga moc 58 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 230 Nm.

Opryskiwacze Maschio Gaspardo Campo

Campo to grupa opryskiwaczy przyczepianych firmy Maschio Gaspar­do. Producent oferuje te maszyny w dwóch grupach: Campo 32 P oraz Campo 44 S. Mają zbiorniki główne mieszczące 3200 oraz 4450 1. Główną zaletą Campo 32 P jest zawieszenie równoległoboczne bel­ki polowej, o możliwości podnoszenia do 1,5 m. Campo 44 S jest przystosowany do pracy z belkami polowymi z siedmio­ma lub dziewięcioma sekcjami, o szerokości od 24 do 32 m.

Rozsiewacze Akpil Serenti

Serenti to grupa zawieszanych rozsiewaczy dwutarczowych oferowanych przez firmę Akpil. Maszyny występują w trzech modelach ze zbiornikami o pojemnościach: 800, 1200 i 1600.

Platforma do bel Sipmy

Sipma produkuje platformę do przewozu bel. Nadwozie o symbolu Sipma NP 1400 Kombo jest przeznaczone do przewożenia bel (siana słomy, sianokiszonki itp.) zarówno cylindrycznych, jak i prostopadłościennych. Konstrukcja pojazdu pozwala na załadowanie do 30 bel cylindrycznych o średnicy 1,2 m - 16 na dole i 14 na drugiej warstwie.

Przyczepy Metal-Fach T940

Producent maszyn rolniczych z Sokółki wprowadza do oferty dwie nowe dwuosiówki. Ładowność mniejszej przyczepy T940/1 wynosi 5, zaś większej T940/2 - 6 t. Pojazdy te mają skrzynię ładunkową o szerokości wewnętrznej 2,42 m, zaś jej długość sięga niespełna 5 m. Takie parametry pozwalają przy podłodze, bez konieczności otwierania burt, umieścić osiem bel okrągłych wykonanych w popularnym rozmiarze 1,2 x 1,2 m.

Oprysk na odległość 42-47 m

Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak zaprezentowała nietypowy opryskiwacz - Notos - do oprysków na duże odległości. Można go wykorzystać przede wszystkim do zwalczania omacnicy w kukurydzy, w wielu przypadkach bez potrzeby wjeżdżania w łan.

Owija siatką lub elastyczną folią

Od początku roku w ofercie firmy McHale dostępna jest prasoowijarka Fusion 3 Plus. Od swojej poprzedniczki - modelu Fusion 3 - wyróżnia się m.in. zmianą w układzie podającym, która umożliwia aplikację (poza siatką) elastycznej folii. Jak zapewnia producent, zastosowanie tego systemu gwarantuje właściwy kształt beli, daje lepsze ubicie materiału oraz ogranicza zużycie folii do późniejszego ostatecznego owijania.

Uprawa z uniesionym siewnikiem

Hydrauliczny łącznik górny zamontowany między maszyną uprawową, a siewnikiem Amazone serii AD pozwala szybko przestawić pracę zestawu uprawowo-siewnego na uprawę wykonywaną tylko agregatem, czyli solo. Kolejną korzyścią jest możliwość czystej pracy przedsiewnej w narożnikach pola oraz większy prześwit na nawrotach.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Charakterystyka i podział nawozów dolistnych oferowanych na polskim rynku / Czesław Szewczuk, Danuta Sugier

(Agro Serwis 2015 nr 9, s. 4-6)

Dokarmianie dolistne roślin jest jednym z  z z podstawowych elementów agrotechniki. Dostępne na rynku nawozy dolistne można podzielić według następujących kryteriów:

Podział według właściwości fizycznych:

  • płynne i zawiesinowe charakteryzujące się mniejszą koncentracją składników,
  • krystaliczne (sypkie) charakteryzujące się wyższą koncentracją składników, ale wymagające rozpuszczenia.

Podział według formy chemicznej mikroelementów metalicznych i innych:

  • w postaci soli lub tlenków – charakteryzują się większą koncentracją składników, ale słabszym wykorzystaniem przez część naziemną roślin,
  • w postaci schelatowanej lub skompleksowanej, co umożliwia lepsze wykorzystanie przez rośliny

Podział według dodatkowych składników mineralnych i substancji poprawiających cechy użytkowe nawozu:

  • bez dodatkowych składników i substancji,
  • z dodatkiem innych składników mineralnych (sodu, krzemu, kobaltu, jodu, selenu),
  • z dodatkiem substancji poprawiających cechy użytkowe nawozu i zwiększających przyswajalność składników,
  • charakteryzujących się wysokim pH (11,5-13,5).

Podział według liczby i rodzaju pierwiastków występujących w nawozach:

  • pojedyncze, charakteryzujące się zazwyczaj wysoką koncentracją określonego składnika,
  • wieloskładnikowe, zawierające co najmniej dwa pierwiastki. Wśród nich wyróżnia się nawozy: kilkuskładnikowe (2-5 pierwiastków), typowe wieloskładnikowe (powyżej 5 pierwiastków), makroelementowe (zawierające w większej koncentracji makroelementy, głównie NPK, bez lub z niewielkim dodatkiem mikroelementów), mikroelementowe (zawierające głównie mikroelementy, niekiedy z dodatkiem azotu i magnezu).

Podział według przeznaczenia:

  • pod określoną uprawę,
  • uniwersalne

Na polskim rynku dominują dolistne nawozy wieloskładnikowe z dodatkiem niektórych makroelementów, najczęściej azotu i magnezu. Ich zaletą jest niska cena oraz fakt, że występują w stanie płynnym i zawierają szeroką gamę składników pokarmowych. Z kolei ich podstawową wadą jest niska koncentracja składników, co powoduje, że aplikowane na roślinę w niewielkim stopniu zaspokajają jej potrzeby. Na uznanie i szersze zastosowanie zasługują nawozy jedno-, dwu- lub kilkuskładnikowe (3-5 składników), ponieważ w dostarczają roślinie większe ilości składników pokarmowych

Do najbardziej pożądanych na naszym rynku preparatów dolistnych o zwiększonej koncentracji składników należą nawozy typu: N-P-K, a najlepiej P-K, P-Zn, N-Ca, , P-Ca, , K-Ca, N-K-B-Si, P-K-Mg-Zn, Mg-S-Cu-Mn, Mg-S-Cu-Zn, Mg-S-Cu-Mn, Mg-S-B,-Mn, Mg-S-B-Mo, K-Mg-S-Zn-B, Mg-S-Na-Mn-B.

Przy profesjonalnym zdiagnozowaniu niedoborów składników w roślinie i ich dolistnym wniesieniu w odpowiednich dawkach i fazie rozwojowej rośliny, można liczyć na wzrost plonów rzędu 8-15 proc. Przecięty koszt nawozów dolistnych w przeliczeniu na 1 ha wynosi od 70 do 150 zł.

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter