Rośliny ozdobne

Wiosenne kwiaty – posadź teraz / oprac. Lucyna Grabowska

(Twój Ogrodnik 2015 nr 8, s. 4-5)

Najlepszą porą na sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych jest jesień. W zależności od gatunku zabieg ten powinien być wykonany w różnych terminach. Niektóre cebulki muszą znaleźć się w glebie już w drugiej połowie sierpnia, np. szachownic i narcyzów. Natomiast tulipanów nie można sadzić wcześniej niż w październiku, bowiem istnieje ryzyko, że zakiełkują przed zimą i przemarzną.

W celu ochrony cebulek przed chorobami grzybowymi dobrze jest moczyć je przez pół godziny w preparacie grzybobójczym rozcieńczonym w wodzie. Istotna jest głębokość sadzenia. Warstwa gleby nad cebulką powinna być równa jej 3-krotnej wysokości.

Materiał siewny najlepiej jest zakupić na początku sezonu, w sierpniu. Należy zwracać uwagę czy nie ma na nim jakichkolwiek śladów pleśni. Do momentu posadzenia cebule powinny być przechowywane w suchym, przewiewnym miejscu, w temperaturze około 200C.

 

Cebule takich roślin jak szachownica, narcyz, lilia, czosnek niedźwiedzi, juno wspaniała powinny mieć korzonki, których nie wolno odrywać. Nie można też rozdzielać bliźniaczych cebul bowiem taki podział uszkadza piętkę i może osłabić kwitnienie.

Niektóre gatunki (przebiśniegi, czosnek niedźwiedzi) są wrażliwe na przesuszenie podczas przechowywania, dlatego najlepiej sadzić je zaraz po wykopaniu z gleby.

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Ozdobny tytoń / Katarzyna Józefowicz

(Twój Ogrodnik 2015 nr 8, s. 10-110)

Tytoń oskrzydlony – gatunek ten dorasta do wysokości 100-130 cm i tworzy rozgałęzione, sztywne, pokryte lepkimi włoskami pędy. Nieliczne liście są umiejscowione w dolnej części rośliny. Piękne, pachnące kwiaty zebrane w luźne kwiatostany pojawiają się latem. Niestety otwierają się głównie wieczorem i właśnie wtedy wydzielają najbardziej intensywny zapach. W ciągu dnia ich płatki są zazwyczaj zamknięte.

Tytoń Sandera – gatunek osiąga wysokość około 30-40 cm, dlatego doskonale nadaje się na rabaty i obwódki oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiaty są bardzo liczne, duże i pozostają otwarte przez cały dzień. Pachną niezbyt intensywnie. Na rynku dostępnych jest wiele odmian w rozmaitych,ciekawych kolorach.

Tytoń Langsdorfa – roślina rzadko spotykana w polskich ogrodach. Gatunek dorasta do wysokości około 150 cm, mocno krzewi i posiada duże liście umiejscowione głównie w dolnej części pędów. Żółtozielone, prawie bezwonne kwiaty mają charakterystyczny dzwonkowaty kształt.

Tytoń leśny – gatunek może osiągnąć wysokość nawet 200 cm. Roślina posiada bardzo duże liście. Białe kwiaty, zebrane w gęste kwiatostany, zwieszają się główkami do dołu i wydzielają przyjemny aromat.

Tytoń nie jest gatunkiem wymagającym. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, z żyzną, lekko wilgotną glebą. Należy pamiętać, że chociaż tytonie są roślinami wieloletnimi, w warunkach naszego klimatu nie przetrwają zimy w gruncie. Tytoniu ozdobnego nie należy sadzić w pobliżu warzywnika, ponieważ jako przedstawiciel psiankowatych może zapadać na podobne choroby co pomidory, papryka czy ziemniaki.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Lilie wodne / Adam Marosz

(Działkowiec 2015 nr 8, s. 12-13)

W uprawie znajduje się kilka gatunków, m.in. grzybień biały, północny, ogrodowy i drobny. Charakteryzują się one kolorowymi (białymi, różowymi, czerwonymi, żółtymi, morelowymi) kwiatami i pięknymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni.

Większość odmian uprawnych to mieszańce, które mogą różnić się siłą wzrostu. Pod tym względem można je podzielić na cztery grupy: rosnące silnie, umiarkowanie silnie, słabo i bardzo słabo. Planując uprawę dobrze jest odpowiednio dobrać odmianę do wielkości zbiornika wodnego.

Grzybienie silnie rosnące (‘Albatros’, ‘Attraction’, ‘Escarboucle’, ‘Virginalis’) potrzebują do uprawy wody głębokiej od 60 do 120 cm. Dojrzałe kwiatostany zajmują powierzchnię powyżej 1,5 m2.

Gatunki o umiarkowanej sile wzrostu (‘Conqueror’, ‘Gonnere’, ‘Nigel’, ‘RoseArey’) mogą być uprawiane na płytszej wodzie od 40 do 70 cm. Zajmują one powierzchnię do 1,5 m2.

Grzybienie o słabej sile wzrostu (‘Aurora’, ‘Denver’, ‘Froebelii’, ‘James Brydon’, ‘Sunrise’) nadają się do średniej wielkości stawów. Wymagają wody o głębokości 30-40 cm i zajmują powierzchnię od 0,5 do 1 m2.

Grzybienie karłowe (‘Gloriosa’, ‘Little Sue’, ‘Graziella’, ‘Perry’s Baby Red’, ‘ Shady Lady’, ‘Sioux’, ‘Alba’, ‘Helvola’, ‘Rubra’) potrzebują wody o głębokości 10-40 cm i nadają się nawet do miniaturowych oczek wodnych.

W dużych stawach lilie wodne można sadzić bezpośrednio w gruncie, na dnie zbiornika. W okresie zimowym dobrze jest pozostawić je w wodzie. W przypadku małych akwenów zaleca się uprawę w ażurowych koszach lub specjalnych jutowych workach. Na okres zimy należy je przełożyć do wiader, balii, zalać wodą i przechowywać w zimnej piwnicy w temperaturze 0-40C.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter