Boczniaki – uprawa i sposób na biznes
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
W ostatnich latach w Polsce wyraźnie wzrosło zainteresowanie boczniakami, choć nadal jest to produkt niszowy, do którego konsumenci podchodzą z rezerwą. A szkoda, bo to grzyb posiadający duże walory smakowe i odżywcze, zawiera witaminy, cenne związki organiczne oraz enzymy m.in. obniżające poziom cukru w organizmie. Cieszy jednak fakt, że konsumenci, którzy raz go spróbują chętnie do niego wracają.
Boczniak to bardzo zdrowy grzyb, dostępny w sprzedaży w większości sklepów w Polsce. I mimo wciąż niewielkiego nim zainteresowania, popyt na niego rośnie, a producenci nie mają większego problemu ze zbytem grzybów na giełdach. Można założyć, że stabilne ceny i bardzo spokojny rynek boczniaka poskutkuje wzrostem zainteresowania tym grzybem w przyszłości. Na dochodowość jego produkcji wpływa wiele czynników, m.in. plon otrzymany z jednej kostki oraz cena uzyskana za kilogram grzybów, która w zależności od pory roku ulega znacznym wahaniom od 8,00 do 12 zł za kg.
Czytaj więcej...
Hortiterapia, czyli zbawienny wpływ roślin na zdrowie człowieka
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Rośliny odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Od najdawniejszych czasów stanowiąźródło pożywienia, służą jako materiał budowlany, odzież czy lekarstwo. Tworzą nasze naturalne środowisko, dostarczają niezbędnego do życia tlenu oraz pozytywnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie ludzi. Od niedawna zaczęto je wykorzystywać również w celach terapeutycznych, jako uzupełnienie tradycyjnych form rehabilitacji dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi.
Początki hortiterapii
Terapeutyczną rolę roślin jako pierwsi zaczęli wykorzystywać starożytni lekarze Egipscy, którzy zalecali spacery po ogrodach członkom rodziny królewskiej, cierpiącym na zaburzenia umysłowe. Chociaż kojący wpływ przyrody na zdrowie człowieka był doceniany także w późniejszych czasach, dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku w klinikach w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Hiszpanii zaczęto wykorzystywać ten fakt w celach terapeutycznych. W USA pionierem w tej dziedzinie był doktor Benjamin Rush, który poprzez pracę w polu i w ogrodzie leczył osoby chore umysłowo. Na początku XIX wieku z jego doświadczeń korzystali już terapeuci hiszpańscy. Stałą praktyką było też umieszczanie ośrodków dla osób z problemami psychicznymi na terenach wiejskich. Ważnym krokiem w rozwoju hortiterapii było utworzenie w 1817 roku przy klinice psychiatrycznej w Stanach Zjednoczonych rozległego parku z lasem i łąkami. Pod koniec XIX wieku terapia ogrodnicza była coraz szerzej wykorzystywana do leczenia dzieci z zaburzeniami umysłowymi, z czasem zaczęto również doceniać możliwości ogrodnictwa w rehabilitacji osób dorosłych, szczególnie ofiar działań wojennych. W 1936 roku w Anglii ogrodnictwo zostało uznane za oficjalną metodę terapii dla fizycznie i psychicznie chorych. Pierwsze kursy terapeutyczne zostały wprowadzone w Milwaukee Downer Center w 1942 roku. W 1951 roku terapię ogrodniczą, jako oficjalną metodę leczenia, wdrożono w szpitalu geriatrycznym Michigan StateHospital. W latach 50-tych XX wieku dziedzina ta stała się przedmiotem studiów uniwersyteckich. Z czasem zaczęty pojawiać się nowe metody pracy z pacjentami, nowe formy zajęć terapeutycznych oraz opracowania pierwszych podręczników z tej dziedziny.
Czytaj więcej...