Nawyki żywieniowe Polaków

Dobry polski twaróg / Joanna Górska

(Forum Mleczarskie Handel, 2015 nr 4, s. 44-49)

Twaróg jest jednym najstarszych produktów przetwórstwa mleczarskiego. Jego spożycie uwarunkowane jest w głównej mierze wielowiekową tradycją, przyzwyczajeniami żywieniowymi Polaków oraz aspektami ekonomicznymi. Twaróg to produkt ogólnodostępny i tani. Od lat cieszy się zainteresowaniem dojrzałych konsumentów oraz osób dbających o linię i stosujących dietę wysokobiałkową.

Regularne spożycie twarogu może mieć duże znaczenie w profilaktyce i terapii żywieniowej nadciśnienia tętniczego (m.in. niska zwartość sodu oraz bogate źródło peptydów o aktywności przeciwnadciśnieniowej). Jednym z cenniejszych aminokwasów jest tryptofan, który może być wykorzystywany do syntezy serotoniny, która pełni istotną rolę w regulacji wielu funkcji naszego organizmu m.in. wahań nastroju, zaburzeń snu i łaknienia.  Twaróg może być składnikiem diet w żywieniu ludzi ze schorzeniami układu pokarmowego, w chorobach wątroby, nerek i cukrzycy. Może być spożywany przez większość osób ze zdiagnozowaną nadwrażliwością pokarmową na laktozę, bowiem w twarogu występuje ona w mniejszej ilości w porównaniu do mleka.

Potencjał rynku serów twarogowych jest duży, ich sprzedaż rośnie wolumenowo i wartościowo. Polski konsument preferuje klasyczne smaki najbardziej znanych rodzajów sera, najczęściej czyste bez dodatków, o smaku śmietankowym, ewentualnie ziołowym. Jednocześnie konsument kieruje się ceną, ale także marką. Obecnie na naszych półkach możemy znaleźć sery twarogowe od kilkunastu producentów.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Zdrowy jak ryba

(Focus – Poznać i Zrozumieć Świat, 2015 nr 7, s. 16)

Według raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z roku na rok rośnie liczba Polaków deklarujących wykluczenie mięsa z codziennej diety. Osoby, które kierują się względami zdrowotnymi i etycznymi, ale nie rezygnują z jedzenia ryb i owoców morza, nazywa się pescetarianami.

Pescetarianizm to sposób odżywiania zbliżony do diety śródziemnomorskiej (tak jadają Grecy, Hiszpanie, czy Włosi). Badania wskazują, że te nacje cieszą się lepszym zdrowiem i dłużej żyją niż pozostali Europejczycy.

Dieta bogata w ryby morskie korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego oraz obniża podatność na depresję. Poza tym badania Nurses Health Study wykazały, że dieta pescetariańska zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej wśród kobiet oraz spowodowanych nią zgonów.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Polacy miłośnikami śniadań!

(Focus – Poznać i Zrozumieć Świat, 2015 nr 6, s. 57)

Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że ponad jedna trzecia Polaków deklaruje, że spożywa śniadania codziennie. Co ciekawe, ta liczba nie zmienia się od ponad dekady.

Badania przeprowadzone przez Centrum od 1998 r. nt. „Zachowania żywieniowe Polaków” wykazują, że na przestrzeni kilkunastu lat nie zmienia się też regularność jedzenia posiłków w Polsce, czas na śniadanie znajduje ok. 79 proc. badanych. Wcale lub prawie wcale śniadania nie je 5 proc. ankietowanych. W tej grupie znajdują się przede wszystkim ludzie młodzi w wieku od 18 do 24 lat, osoby o niskich dochodach, członkowie kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, bezrobotni oraz renciści.

Jeśli chodzi o produkty spożywane podczas porannego posiłku, to na stole królują pieczywo i produkty mączne (69 proc. spożywa je codziennie, a 21 proc. kilka razy dziennie), produkty mleczne (codziennie 46 proc.) oraz kawa (48 proc. codziennie, 17 proc. kilka razy dziennie). Kilka razy w tygodniu pojawiają się także jajka (59 proc. ankietowanych).

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Kupuj u rolnika!

(Focus – Poznać i Zrozumieć Świat, 2015 nr 9, s. 51)

Pojawiła się nowa platforma internetowa www.lokalnyrolnik.pl, która umożliwia zakup świeżych warzyw i owoców prosto od gospodarza. Na tym interaktywnym targowisku z portalem społecznościowym ceny utrzymują się na dość niskim poziomie, gdyż pomijani są pośrednicy, którzy je windują. Wystarczy założyć swoją grupę zakupową lub dołączyć do już istniejącej, złożyć zamówienie i odebrać w wyznaczonym dniu i miejscu blisko swojego miejsca zamieszkania. Platforma ma w swojej ofercie ponad 700 produktów od 23 dostawców, a codziennie dołączają nowi.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter