Środowisko naturalne
- Szczegóły
- Kategoria: Przegląd polskiej prasy rolniczej
Wsparcie dla „Bartka” / Mariusz Turczyk
(Echa Leśne 2011 nr 5, s. 17-18)
25 marca br. w Warszawie została podpisana umowa w sprawie ochrony naszego sędziwego dębu „Bartka”. Obecnie konary drzewa podpierane są jedenastoma stalowymi podporami, które na skutek zmieniającego się rozkładu sił nie do końca spełniają swoje zadanie. Niepodparte konary obciążają pień. Drzewu zagraża też wiatr. Konieczne jest, zatem zamontowanie dodatkowych podpór i odciągów, które zrównoważą statykę tego kolosa.
Projekt opracowany przez Katedrę Mechaniki i Materiałów Politechniki Łódzkiej oraz profesora Marka Siewniaka na charakter nowatorski i uwzględnia wyniki wieloletnich badań i obserwacji. Zakłada on m.in. wykorzystanie specjalnych markerów, które pozwolą na precyzyjne ustalenie zmiany nacisku na pień.
Oprócz ustanowienia nowych podpór i zainstalowania odciągów, dąb „Bartek” i jego otoczenie poddane będą troskliwym zabiegom pielęgnacyjnym, m.in. podcięte zostaną konary otaczających go drzew. Poprawi to warunki rozwoju jego własnej korony, dając jednocześnie osłonę przed porywistym wiatrem.
Jednym z najpilniejszych działań jest modernizacja instalacji odgromowej, ponieważ ta obecnie funkcjonująca jest niewystarczająca. Prace w tym zakresie obejmą m.in.: poprawę mocowań przewodów odgromowych, demontaż przewodu z pnia i przeniesienie go na najbliższą podporę.
Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia szacuje się na 222,5 tys. zł, a wszystkie prace zabezpieczające mają być zakończone jeszcze w tym roku.
Oprac. Joanna Radziewicz
Gniazdo pod obstrzałem / Tomasz Kłosowski
(Echa Leśne 2011 nr 5, s.27-30)
Prawo w jednoznaczny sposób zabrania fotografowania ptaków przy gniazdach „w sposób mogący wywołać ich spłoszenie lub niepokój”. Wszelkie postanowienia w tym zakresie dotyczą tylko gatunków chronionych. Niemniej jednak, gdy zaistnieje konieczność sfotografowania ptaka, czy to ze względów poznawczych czy związanych z ochroną przyrody należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Poszukiwania ewentualnego celu należy przeprowadzać spokojnie, bez zakłócania naturalnego środowiska ptaków. Najlepiej fotografować ptaki grupami.
2. Nie należy skradać się do ptaków, szczególnie w czasie lęgu lub wysiadywania piskląt. Zdjęcia przy gniazdach robi się tylko z ustawionego wcześniej i zamaskowanego ukrycia, przygotowywanego stopniowo, tak by ptaki miały możliwość przyzwyczajenia się do narastania zmian w ich otoczeniu.
3. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w naturalnym środowisku ptaków. Wszelkie przeróbki mogą zagrozić życiu tych zwierząt. Gniazdo powinno się traktować jak twór nienaruszalny.
4. Nie można wpływać na zachowanie ptaków. Przestrzega się także przed zbyt nerwowym wodzeniem obiektywem zwierzęciem, które dopiero, co pojawiło się w pobliżu. Pierwsza sesja powinna być przeznaczona na obserwację i oswajanie.
Oprac. Joanna Radziewicz