Zdrowie ludzi i zwierząt

Planowany zakaz przycinania dziobów w Holandii

(Agra Europe 2013, nr 2570, s. 11)

Rząd holenderski ogłosił, że od sierpnia 2018 r., czyli trzy lata wcześniej niż planowano, będzie obowiązywał zakaz przycinania dziobów drobiu. Obecnie zabieg ten stosuje się powszechnie, aby zapobiegać wydziobywaniu piór. Rocznie w Holandii przycina się dzioby 54 mln kur i brojlerów oraz 2 mln indyków. Obrońcy praw zwierząt żądali wprowadzenia tego zakazu od 2015 r.

W.M.

Czy pasze z GMO szkodzą zwierzętom?

(Agra Europe 2013, nr 2570, s. 11)

Badania przeprowadzone w Australii i USA wykazały, że długotrwałe żywienie świń paszami zawierającymi transgeniczną soję i kukurydzę mają wpływ na zdrowie zwierząt. Przebadano 168 zwierząt. Stwierdzono, że żywienie paszami z GMO zwiększało częstotliwość występowania stanów zapalnych w żołądku oraz wpływało na wzrost ciężaru macicy. Wyniki tych badań wzbudziły wiele kontrowersji. Naukowcom zarzuca się stronniczość oraz podważanie wyników wielu badań, w których wykazano, że żywienie roślinami transgenicznymi nie ma wpływu na zdrowie.

W.M.

 

Ograniczenie gruźlicy bydła w Wielkiej Brytanii

(Agra Europe 2013, nr 2570, s. 23)

Liczba przypadków gruźlicy bydła w Wielkiej Brytanii w marcu bieżącego roku była najmniejsza od sześciu lat i wyniosła 3,6% przebadanego bydła. Rok wcześniej chorobę wykryto u 3,9% bydła, w grudniu 2012 r. – u 4,7%, a średnia z ostatnich sześciu lat wynosi 5%. Osiągnięto to w wyniku wprowadzenia od 1 stycznia 2013 r. nowych zasad testowania i przewożenia bydła.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter