Bieżace problemy w rolnictwie

Koniec kryzysu?! Orędzie o stanie UE

Podczas wrześniowej sesji Parlamentu Europejskiego przewodniczący Komisji Europejskiej J.M. Barroso przedstawił po raz czwarty w historii orędzie o stanie UE. Wystąpienie to jest wzorowane na doświadczeniach amerykańskich, gdzie prezydent wygłasza przed Kongresem doroczne orędzie o stanie państwa.

Tegoroczne orędzie było pierwszym zawierającym optymistyczne prognozy odnośnie przyszłości gospodarski europejskiej. Złożyły się na to coraz lepsze wiadomości z gospodarki, która po ponad 5 latach kryzysu zaczęła powoli wychodzić na prostą. Barroso wskazał m.in. na poprawę sytuacji w krajach w największym stopniu dotkniętych przez kryzys (Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii); zwiększenie zainteresowania światowych inwestorów europejskimi papierami dłużnymi; poprawę nastrojów w przemyśle i wśród konsumentów; wzrost nadwyżki UE w handlu międzynarodowym, która wynosi już ponad 300 miliardów euro rocznie. Z drugiej jednak strony przewodniczący podkreślił, że oznaki ożywienia są nadal zbyt słabe, aby mówić o końcu kryzysu w Europie.

 

Sektor cukrowniczy kuleje

Według szacunków podmiotów sektora cukrowniczego powierzchnia zasiewów buraków cukrowych w Polsce w 2013 r. wynosi około 185 tys. ha i jest o 4,2 proc. mniejsza niż przed rokiem – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Duża produkcja cukru pozakwotowego w kampanii 2012/2013 oraz zaliczenie 48 tys. ton cukru pozakwotowego na poczet produkcji kwotowej w sezonie 2013/2014 spowodowało, że koncerny cukrownicze zmniejszyły kontraktację. Na podstawie doczasowych warunków przebiegu wegetacji szacuje się, plony buraków cukrowych spadną do 550-580 dt/ ha. Z powodu małej ilości opadów w okresie letnim.

Zbiory mogą wynieść 10,2-10,7 mln ton, a produkcja cukru zmniejszy się 1550-1600 tys. ton, w zależności od pogody w trakcie kampanii. Sytuacja finansowa przemysłu cukrowniczego jest bardzo dobra i surowiec na kampanię 2013/2014 został zakontraktowany po średniej cenie około 145 zł/tonę, która była nieznacznie wyższa niż przed rokiem.

Spożycie cukru w gospodarstwach domowych utrzymuje się na niskim poziomie. Od początku roku ceny zbytu spadły odpowiednio o 7,1 proc. i 12,1 proc. W handlu detalicznym ceny spadły w lipcu o 4,1 proc. do 3,57 zł/kg i były o 9 proc. niższe niż na początku roku. Na rynkach krajów trzecich uzyskano ceny wynoszące średnio około 420 eur/tonę. Import wyniósł 144 tys. ton i był o 40 proc. większy niż przed rokiem. Niskie ceny cukru surowego na świecie korzystnie wpływają na rentowność rafinacji. Przedmiotem importu był cukier surowy z Brazylii (46,5 tys. ton), Sudanu i Kuby (27 tys. ton) i Mozambiku 19,8 tys. ton.

 

Wydobycie gazu łupkowego bez ryzyka dla środowiska

Ministerstwo Środowiska bada ryzyka związane z wydobywaniem gazu łupkowego, m.in. środowiskowe czy dotyczące skażenia wody. Jak na razie wstępne wyniki pomiarów nie budzą niepokoju. Badania prawdopodobnie zakończą się w 2015 r. Są prowadzone w pięciu lokalizacjach we wszystkich trzech basenach występowania gazu łupkowego: bałtyckim, podlaskim i lubelskim. Jeszcze w tym roku MŚ chce rozszerzyć badania o kolejne dwie koncesje.

Projekt Ministerstwa Środowiska zakłada pomiar tzw. stanu początkowego, przed rozpoczęciem poszukiwań i wierceń. Następnie badania będą prowadzone w trakcie wszystkich etapów procesu wydobywczego, a także po zlikwidowaniu placu wiertniczego. Dzięki temu resort będzie mógł ocenić całość zmian i wpływu wierceń na skład gleby, powietrza, krajobraz. Po zakończeniu badań ich wyniki zostaną opublikowane.

 

Rosyjski rynek otwarty na unijne bydło

Rosja podejmuje kroki w celu uwolnienia handlu bydłem hodowlanym z UE, ponieważ obecne przepisy stoją na przeszkodzie zwiększenia krajowego pogłowia - wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Rosyjskie władze sanitarno-weterynaryjne  wyraziły zgodę na import bydła zarodowego z Francji na prośbę departamentu polityki rolnej obwodu woroneskiego. Import żywego bydła i owiec z UE do Rosji zmniejszył się gwałtownie po wprowadzeniu przez Rosjan nowych zasad kontroli w celu zapobieżenia przeniesieniu wirusa ze Schmallenbergu, który powoduje wady rozwojowe u cieląt i jagniąt.

Większość państw członkowskich UE nie mogła w tym roku wysyłać bydła na rosyjski rynek, dozwolony był jedynie import z Danii i Węgier. W wyniku tych ograniczeń, rosyjskie gospodarstwa nie były w stanie rozwijać produkcji.

Zgoda Rosjan na pierwszy import od francuskiego dostawcy nastąpiła pod warunkiem zniszczenia zwierząt, jeśli wykryte zostaną oznaki zakażenia wirusem ze Schmallenbergu.

 

Unijne konsultacje nt. zrównoważonego stosowania fosforu

Komisja Europejska w dokumencie COM(2013)517 z dnia 8 lipca 2013 r. ogłosiła Komunikat konsultacyjny w sprawie zrównoważonego stosowania fosforu. Komunikat ten po raz pierwszy podnosi na poziomie UE kwestie związane ze zrównoważonym stosowaniem fosforu.

MRiRW zachęca wszystkie zainteresowane podmioty, w tym w szczególności organizacje pozarządowe i przedsiębiorców, do zgłaszania do Komisji do dnia 1 grudnia 2013 r. wszelkich propozycji działań, które mogą przyczynić się do optymalnego wykorzystania tego pierwiastka począwszy od jego wydobycia, przetwarzania i stosowania, po recykling.

 

 

Tegoroczny Program "Owoce w szkole" zatwierdzony przez Kalembę

10 września 2013 r. Minister Rolnictwa podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium RP programu „Owoce w szkole", które określa zasady realizacji programu w roku szkolnym 2013/2014.

 

Czy 2,5 mln euro ochroni nas przed afrykańskim pomorem świń?!

Komisja Europejska przekaże 2,5 miliona euro na przeciwdziałanie afrykańskiemu pomorowi świń. Program KE skierowany jest do czterech krajów członkowskich, w tym Polski. Uzyskał on już poparcie unijnych ekspertów ds. żywności i zdrowia zwierząt w związku z odkryciem ognisk choroby niedaleko granic Wspólnoty.

Dotychczas oficjalne przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) odnotowano w Rosji i na Białorusi. Istnieje zagrożenie, że w wyniku nielegalnego handlu wieprzowiną lub migracji dzików, choroba przedostanie się do Polski, Estonii, Litwy lub Łotwy.

Unijne fundusze mają zostać przeznaczone na dezynfekcję pojazdów, testy laboratoryjne, kampanie ostrzegawcze, a także środki odstraszające dziki i prewencyjny ubój świń na fermach o podwyższonym ryzyku.

 

Uwaga na cytrusy przywożone z RPA!

17 września Copa-Cogeca nalegała, aby Komisja Europejska wstrzymała importy owoców cytrusowych trafiające do UE z RPA, w celu ochrony Wspólnoty przed wwiezieniem niezmiernie zakaźnej plamistości czarnej. Reakcja ta była spowodowana wykryciem na granicy pięciu partii towaru zakażonych chorobą.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział: „Unijny sektor owoców cytrusowych jest niezmiernie ważny dla Europy zarówno z gospodarczego jak i społecznego punktu widzenia. Na chwilę obecną choroba ta nie występuje w UE. Komisja Europejska wielokrotnie zwracała się do władz RPA z wnioskiem o wdrożenie instrumentów zapobiegających przeniesieniu tej choroby do Europy, po tym jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał ostrzeżenie o poważnym zagrożeniu."

Dodał też, że sektor ten dostarcza wysokiej jakości odżywczych produktów 500 milionom konsumentów w UE, równocześnie tworząc miejsca pracy dla milionów osób na obszarach wiejskich, zwłaszcza w krajach południowych, od produkcji po dystrybucję. Nie można zatem pozwolić na wwiezienie tej choroby do UE.

 

KRUS wysokość składek już ustalona

Uchwałą nr 6 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z 3. września 2013 r., miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2013 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu. Osoby objęte wymienionym ubezpieczeniem na wniosek w ograniczonym zakresie opłacają 1/3 pełnej składki, tj. 14 zł.

 

Jest wsparcie dla pszczelarzy

Do 31 października 2013 r. można było złożyć do ARR projekty na działania realizowane w sezonie 2013/2014. Podmiotami uprawnionymi do składania projektów w ramach w/w mechanizmu mogły być w zależności od realizowanego działania:

  • związki pszczelarskie i stowarzyszenia pszczelarzy,
  • zrzeszenia pszczelarzy, spółdzielnie pszczelarskie i grupy producenckie pszczelarzy,
  • jednostki badawczo-rozwojowe zajmujące się problematyką pszczelarską.

W sezonie 2013/2014 refundacji podlegać będą koszty poniesione na realizację następujących działań:

  • · przeprowadzenie szkoleń; zakup sprzętu pszczelarskiego,
  • · zakup środków warrozobójczych; zakup lawet do przewozu uli,
  • · zakup urządzeń laboratoryjnych; wykonanie analiz jakości miodu,
  • · zakup matek, pakietów, odkładów pszczelich; wdrażanie programów badawczych,
  • · produkcję filmu edukacyjno - instruktażowego dotyczącego stosowania leków warrozbójczych.

 

Zebrała

Aleksandra Szymańska

 

Źródło:

  • Agencja Rynku Rolnego
  • Agronews.com.pl
  • Krus.gov.pl
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • FAMMU/FAPA
  • Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter