Szczyt klimatyczny i co dalej?
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia i środowisko
Zeszłoroczny szczyt klimatyczny COP19, który tym razem odbył się w Polsce, okazał się sukcesem, mimo kontrowersji, m.in. odnośnie potencjalnych korzyści dla Polski, wynikających z organizacji konferencji.
Na konferencji 11 listopada 2013 r. w Warszawie pojawili się delegaci z niemal wszystkich państw świata (194 krajów) i przez dwa tygodnie debatowali nad globalnym porozumieniem w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi. Udało się dojść do porozumienia w wielu ważnych kwestiach. Niemniej jednak, nie wszyscy byli zadowoleni w równym stopniu. Jedni twierdzili, że to żaden sukces, skoro kompromisy dla pewnych krajów są krzywdzące. Poza tym, podkreślano, że wiele spraw zostało odłożonych na później.
Szczyt w Warszawie był krytykowany głównie przez ekologów. „Zieloni” starali się przeszkadzać uczestnikom na różne sposoby. Regularnie wytykano Polsce duże zużycie węgla i powodowanie w ten sposób zanieczyszczeń atmosfery. Greenpeace uważa nawet, że wszystko, co działo się w Warszawie, było tylko pozorowane i tak naprawdę nie da żadnych widocznych rezultatów. Krytykowali nas także Niemcy, którzy uznali, że wyniki szczytu nie były zadowalające.
Mimo wszystko prezydent szczytu M. Korolec i sekretarz generalna konwencji klimatycznej Ch. Figueres są zdania, że na konferencji udało się osiągnąć wszystkie zamierzone cele.
Powody, dla których konferencja okazała się sukcesem, to:
- Polska pokazała swoje zaangażowanie w wypracowanie nowego porozumienia klimatycznego. Do konieczności stworzenia globalnego porozumienia - które obejmie zobowiązaniami wszystkie kraje - Polska przekonała też inne państwa.
Ustalono mapę drogową nowego porozumienia klimatycznego, które ma zostać podpisane w 2015 r. w Paryżu. Oznacza to, że przyjęto harmonogram działań, które muszą zostać podjęte do szczytu COP21 w Paryżu, aby możliwe było zawarcie wówczas nowego porozumienia. Zgodnie z przyjętą mapą - wstępna wersja nowej umowy ma być gotowa na przyszłoroczny szczyt COP20 w Peru, a strony powinny przedstawić propozycje swoich celów w ramach nowego porozumienia do marca 2015 roku.
- Podjęto decyzję odnośnie finansowania Zielonego Funduszu Klimatycznego (ZFK). To organ utworzony w 2009 r., którego zadaniem jest finansowanie działań na rzecz ochrony klimatu i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się. Do 2020 r. ZFK powinien dysponować budżetem w wysokości 100 mld dolarów. Podczas COP19 ustalono m.in., że na walkę ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się, państwa rozwinięte będą rocznie przeznaczać co najmniej 10 miliardów dolarów w celu dalszego mobilizowania środków ze źródeł prywatnych.
Utworzono Warszawski Międzynarodowy Mechanizm Strat i Szkód, którego zadaniem będzie finansowanie zarówno działań adaptacyjnych, jak i związanych ze skutkami gwałtownych zjawisk klimatycznych w krajach rozwijających się. Prace nad mechanizmem rozpoczną się w 2014 r. Powołanie Warszawskiego Międzynarodowego Mechanizmu Strat i Szkód to szczególne osiągnięcie szczytu w Warszawie, gdyż państwa najbardziej narażone zabiegały o jego utworzenie od samego podpisania konwencji, czyli ponad 20 lat!
- Wskutek starań polskiej prezydencji udało się zmobilizować państwa do zadeklarowania łącznie ponad 100 mln dolarów wpłat na Fundusz Adaptacyjny. Z jego środków mają zostać sfinansowane działania adaptacyjne do już zachodzących zmian klimatu w 48 najbiedniejszych państwach świata. Środki te zadeklarowały m.in. Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria.
- Zawarto porozumienie w sprawie Warszawskich Ram Mechanizmu REDD. Ma on służyć finansowaniu ochrony lasów tropikalnych i przeciwdziałaniu deforestacji w celu redukcji emisji C02. Kraje rozwijające się, które obniżyłyby emisję C02 i zrezygnowały z wycinki lasów, będą otrzymywać wsparcie finansowe z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tego rodzaju wsparcie, w wysokości 280 mln dolarów, zadeklarowały: USA, Norwegia i Wielka Brytania. W ramach mechanizmu możliwy będzie także transfer polskich technologii środowiskowych.
Podczas szczytu rozpoczęto też, pierwszy raz w historii konferencji stron, dialog z przedstawicielami biznesu i miast. Przedstawiciele państw mieli sposobność szukać wspólnej drogi przeciwdziałania zmianom klimatu z tymi, którzy w praktyce wdrażają decyzje polityczne, kierującymi największymi firmami oraz burmistrzami największych miast świata ze wszystkich kontynentów. Ma się nadzieję, że ten model współpracy będzie kontynuowany przez kolejne prezydencje.
- Zaproponowano i ustalono współpracę nad nowym porozumieniem klimatycznym w ramach tzw. trojki. Po raz pierwszy w historii konferencji klimatycznych trzy prezydencje, tj. Polska, Ameryka Południowa oraz Francja, będą pracowały razem na rzecz nowego porozumienia klimatycznego. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest były mister środowiska Marcin Korolec.
- Polska przez kolejny rok, do szczytu COP20 w Peru, będzie pełniła prezydencję w ramach procesu negocjacji klimatycznych. Rolę prezydenta tego procesu będzie sprawował minister Marcin Korolec.
Jeśli chodzi o wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, to COP19 była okazją do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć Polski, m.in. w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W ciągu ostatnich 20 lat Polska zredukowała emisje z 5-krotną nadwyżką - o ponad 30 proc. przy jednoczesnym, dwukrotnym wzroście gospodarczym. Nasze zobowiązania wynikające z Protokołu z Kioto wynosiły natomiast 6 proc. Po raz kolejny pokazaliśmy się także jako sprawny organizator dużych, międzynarodowych wydarzeń.
Ogólnie rzecz ujmując na szczycie podjęto ponad 40 decyzji. Uczestnicy szczytu COP19 organizację konferencji klimatycznej w Warszawie ocenili jako najlepszą od 13 lat, a pełniący funkcję prezydenta zgromadzenia Marcin Korolec powiedział, że droga do przyjęcia w Paryżu umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz klimatu została otwarta… Zobaczymy.
Oprac. Aleksandra Szymańska
Źródła:
- COP19 sukces czy fiasko?, tekst dostępny w Internecie: www.ekologia.pl
- S. Sikorska, Podsumowanie szczytu klimatycznego w Warszawie, tekst dostępny w Internecie: www.pieniadz.pl/Podsumowanie,szczytu,klimatycznego,w,Warszawie,1-41205-1.html
- Szczyt klimatyczny zakończył obrady, Środowisko 2013 nr 12
- www.mos.gov.pl