Szczyt klimatyczny i co dalej?
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia i środowisko
Zeszłoroczny szczyt klimatyczny COP19, który tym razem odbył się w Polsce, okazał się sukcesem, mimo kontrowersji, m.in. odnośnie potencjalnych korzyści dla Polski, wynikających z organizacji konferencji.
Na konferencji 11 listopada 2013 r. w Warszawie pojawili się delegaci z niemal wszystkich państw świata (194 krajów) i przez dwa tygodnie debatowali nad globalnym porozumieniem w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi. Udało się dojść do porozumienia w wielu ważnych kwestiach. Niemniej jednak, nie wszyscy byli zadowoleni w równym stopniu. Jedni twierdzili, że to żaden sukces, skoro kompromisy dla pewnych krajów są krzywdzące. Poza tym, podkreślano, że wiele spraw zostało odłożonych na później.
Szczyt w Warszawie był krytykowany głównie przez ekologów. „Zieloni” starali się przeszkadzać uczestnikom na różne sposoby. Regularnie wytykano Polsce duże zużycie węgla i powodowanie w ten sposób zanieczyszczeń atmosfery. Greenpeace uważa nawet, że wszystko, co działo się w Warszawie, było tylko pozorowane i tak naprawdę nie da żadnych widocznych rezultatów. Krytykowali nas także Niemcy, którzy uznali, że wyniki szczytu nie były zadowalające.