Polska Prezydencja w UE, a Wspólna Polityka Rolna

1 lipca 2011 r. Polska objęła Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i przez 6 miesięcy będzie nadawać ton w polityce UE. Celem polskiej Prezydencji jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obywatelom Europy dzięki zreformowanej Wspólnej Polityce Rolnej.

 

Dopłaty bezpośrednie

 

Ważnym elementem rozmów nad reformą tej wspólnej polityki będą decyzje dotyczące dopłat bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz polityki jakości produktów rolnych. Rozwiązania dotyczące tych kluczowych spraw będą miały istotne znaczenie dla wyglądu przyszłego rolnictwa europejskiego, które musi odpowiadać globalnym wyzwaniom, dorównywać konkurencji na rynkach światowych oraz przyczynić się do trwałego rozwoju społeczno-ekonomicznego terenów wiejskich. Polskie Przewodnictwo w Radzie UE staje przed koniecznością poszukiwania kompromisu w sprawie nowego systemu dopłat bezpośrednich, który będzie się opierał na sprawiedliwych, a nie historycznych warunkach, oraz podjęcia działań na rzecz usprawnienia Wspólnej Polityki Rolnej.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Narodowy przekręt ekologiczny / Jan Mazurkiewicz

(Ekonews.com.pl z 16 sierpnia 2011 r.)

Wielkim skandalem zakończył się tegoroczny konkurs na dofinansowanie realizacji przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej w 2011 r., w ramach programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna”. W trakcie konkursu Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienił jego zasady. 46 mln zł wydano w sposób budzący podejrzenia o korupcję i pozamerytoryczne motywy akceptacji wniosków.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Pogoda sieje zniszczenia. Pomoc w odbudowie produkcji rolniczej

Polskę każdego roku nawiedzają anomalie pogodowe. Po dwóch powodziach w 2010 roku, kolejny rok przyniósł opłakane w skutkach mrozy, następnie wiosenne przymrozki, a w końcu susze na dużej powierzchni kraju.

Jakby tego było mało ponad 1000 zrujnowanych budynków, setki połamanych drzew i słupów energetycznych, zniszczone uprawy zbóż i warzyw – to bilans gwałtownej burzy, która przetoczyła się przez część województw łódzkiego i mazowieckiego w lipcu 2011 r. W gminie Klwów są wsie, w których ucierpiało 95 proc. gospodarstw. Najgorsze jest to, że mieszkańcy tych okolic żyją głównie z uprawy warzyw w tunelach, a wichura i grad zniszczyły właściwie 100 proc. upraw. Straty w zbożach sięgają 70-80 proc. Trąba powietrzna zniszczyła plantacje papryki i fasolki szparagowej, powyrywała z korzeniami większość drzew w sadzie, którego właściciele korzystali z dopłat na ratowanie starych odmian drzew owocowych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...