Światowa produkcja kukurydzy i stan zasiewów

Spadek światowej produkcji kukurydzy

Według IGC - Międzynarodowej Rady Zbożowej - światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2014-2015 spadnie do poziomu 950 mln t (w porównaniu do 961 mln t prognozowanych w marcu i w porównaniu do produkcji ubiegłorocznej, która wyniosła 965 mln t). Spadek produkcji przewidywany jest głównie w USA, gdzie występują opóźnienia w siewach, spowodowane złą pogodą. Z tego powodu możliwe jest zastąpienie kukurydzy soją. Zapasy końcowe, wzrosną o 3%, a nie jak prognozowano miesiąc wcześniej 10%. Niższe od pszenicy ceny, faworyzują kukurydzę w produkcji pasz dla zwierząt. Spożycie paszowe ziarna kukurydzy jest oceniane na 539 mln ton, czyli o 11 % więcej, niż w roku 2013. Całkowite spożycie kukurydzy w skali świata, w sezonie 2014/2015 jest prognozowane na 945 mln t, znacznie powyżej wyniku z poprzedniego sezonu, kiedy wyniosło ono 931 mln t.

 

USA: dobre prognozy dla eksportu kukurydzy

Notowania kukurydzy w USA nieznacznie wzrosły w ubiegłym tygodniu, wpływ na to miała deszczowa pogoda, która opóźnia siewy. Dotychczas zasiano tylko 6% powierzchni, wobec średniej pięcioletniej, wynoszącej w tym okresie 14%. Dobre są perspektywy eksportu dla amerykańskiej kukurydzy, nawet pomimo wycofania się Chin z jej zakupu. USDA zwiększył prognozę do 44,5 mln t. Dotychczas wyeksportowano już 26,7 mln t.

 

Ameryka Południowa

W Argentynie zbiory kukurydzy są opóźnione w porównaniu do lat ubiegłych. Pod koniec kwietnia (25.04) było zebranych 23% powierzchni uprawy kukurydzy. W roku ubiegłym, o tej samej porze, było zebranych 35% powierzchni. Przyczyną opóźnień są padające deszcze i konieczność zbioru w pierwszym rzędzie plantacji soi, wrażliwej na opóźnienia terminu zbioru. Tegoroczna produkcja kukurydzy w Argentynie przewidywana jest na poziomie 24 mln t.

 

Stan zasiewów kukurydzy w Europie Wschodniej

Według ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa, do 25 kwietnia, zasiano 4,7 mln ha, czyli 56% powierzchni upraw jarych. Jęczmień jary wysiano na powierzchni 2,6 mln ha. Kukurydzę na ziarno na powierzchni 2,1 mln ha, co według Ministerstwa stanowi 40% prognozowanej powierzchni, ocenianej na 5,1 mln ha. Według UkrAgroConsult, ten wzrost powierzchni kukurydzy, w stosunku do roku ubiegłego, jest tym bardziej możliwy, że zasiano mniej jęczmienia, niż przewidywano wcześniej. Jednak z drugiej strony, problemy finansowe, mogą zmusić rolników do pozostawienia ziemi odłogiem. Eksperci spodziewają się, że plony kukurydzy będą niższe niż w roku ubiegłym, ponieważ niższe będą nakłady na zakup środków do produkcji, w tym importowany materiał siewny i środki ochrony. W Rosji siewy upraw jarych są mniej zaawansowane. Według Ministerstwa Rolnictwa 5,6 mln ha, czyli 11% planowanych powierzchni zostało zasianych, w tym 465 tysięcy ha, czyli 18% kukurydzy ziarnowej. Czynniki, które hamują siewy to susza i niskie temperatury. Na Białorusi zasiano1,8 mln upraw jarych, stanowi to 67% programowanej powierzchni. Według prognoz, powierzchnia kukurydzy, już trzeci rok z rzędu, przekroczy milion hektarów. Do chwili obecnej zasiano 436 tys. ha kukurydzy kiszonkowej, stanowi to 55% planowanej powierzchni. Kukurydzy ziarnowej zasiano 203 tys. ha, czyli 89,8% planowanej powierzchni.

 

UE: eksport i import zbóż

Od początku sezonu 2013/2014 unijny eksport zbóż osiągnął 34 mln ton, o 41% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Kukurydzy sprzedano 2,360 mln t, ponad dwa razy tyle, niż w roku 2012. Import zbóż do Unii osiągnął w bieżącym sezonie 14,366 mln t, tj. o 3% więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu handlowego, w tym kukurydzy zakupiono 11, 537 mln t.

 

Reprodukcja kukurydzy nasiennej 2014

Według ostatnich prognoz, program produkcji nasiennej we Francji osiągnie, nienotowany do tej pory, poziom 92-93 tys. ha. Uzasadnieniem dla tak dużej powierzchni uprawy, z jednej strony są bardzo niskie zapasy materiału siewnego i ciągle duże zapotrzebowanie na nasiona kukurydzy, szczególnie na wschodzie Europy, ale także przeniesienie części produkcji do Francji, gdzie 100% powierzchni reprodukcyjnych jest nawadnianych, co gwarantuje niezawodność plonów. Zwiększeniu produkcji sprzyjają również inwestycje w zakładach nasiennych, powiększające ich potencjał produkcyjny. Wszystko wskazuje na to, że udział Francji w europejskiej strukturze produkcji nasiennej, ulegnie zwiększeniu do 45% w stosunku do 42% utrzymujących się podczas pięciu ostatnich lat. W Rumunii powierzchnia pozostanie na podobnym do ubiegłorocznego poziomie i wyniesie około 32 tys. ha, tymczasem na Węgrzech powierzchnia spadnie w stosunku do roku ubiegłego (39 tys. ha w 2013 r.) i wyniesie 37 tys. ha.

Serbia, kraj z dużymi tradycjami produkcji nasiennej, notuje zwiększenie powierzchni uprawy kukurydzy nasiennej, związane jest to z ostatnimi inwestycjami przemysłowymi zachodnich firm nasiennych. Spodziewana jest produkcja na powierzchni 10–12 tys. ha.

 

Oprac. A. Sz.

Na podstawie:

Kukurydza Informacje 2014 nr 86

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter