Światowa produkcja kukurydzy i stan zasiewów

Spadek światowej produkcji kukurydzy

Według IGC - Międzynarodowej Rady Zbożowej - światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2014-2015 spadnie do poziomu 950 mln t (w porównaniu do 961 mln t prognozowanych w marcu i w porównaniu do produkcji ubiegłorocznej, która wyniosła 965 mln t). Spadek produkcji przewidywany jest głównie w USA, gdzie występują opóźnienia w siewach, spowodowane złą pogodą. Z tego powodu możliwe jest zastąpienie kukurydzy soją. Zapasy końcowe, wzrosną o 3%, a nie jak prognozowano miesiąc wcześniej 10%. Niższe od pszenicy ceny, faworyzują kukurydzę w produkcji pasz dla zwierząt. Spożycie paszowe ziarna kukurydzy jest oceniane na 539 mln ton, czyli o 11 % więcej, niż w roku 2013. Całkowite spożycie kukurydzy w skali świata, w sezonie 2014/2015 jest prognozowane na 945 mln t, znacznie powyżej wyniku z poprzedniego sezonu, kiedy wyniosło ono 931 mln t.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Raczkująca branża żywności ekologiczneh ma perspektywy

Produkcja żywności ekologicznej w Polsce stale się rozwija i widać wyraźny wzrost liczby gospodarstw oraz powierzchni upraw ekologicznych. Jednak na tle krajów starej unii wypadamy słabo. Tam udział żywności ekologicznej w całym rynku artykułów spożywczych wynosi 3,5 proc. podczas, gdy w Polsce to zaledwie 0,3 proc. Mniej też przeznaczamy na produkty ekologiczne w skali roku. Powody takiego stanu to krótka historia żywności ekologicznej w kraju, niska świadomość zalet tego rodzaju produktów, oraz wysoka cena.

Na całym świecie zaobserwowano zwiększający sie popyt na żywność ekologiczną. Jest to rodzaj żywności definiowany w sposób pośredni, poprzez ekologiczną metodę produkcji. Jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności łączącym praktyki najkorzystniejsze dla środowiska. Charakteryzuje się wysokim stopniem biologicznej różnorodności, ochroną środowiska naturalnego, a także warunkami produkcji odpowiadającymi naturalności.

Produkcja ekożywności niejednokrotnie była przedmiotem wielu analiz i badań odnośnie mechanizmów rządzących rynkiem tej kategorii żywności, ponadto w ciągu ostatnich lat przykuwała uwagę mediów.  Dla wdrożenia skutecznych strategii komunikacyjnych ważne jest zrozumienie, jak konsumenci postrzegają pojęcie żywności ekologicznej i co ich skłania do jej zakupu. Popyt na rynku żywności ekologicznej wpływa na rozwój rolnictwa ekologicznego, które jest uznawane za skuteczny sposób poprawy bezpieczeństwa i jakości żywności, a także środowiska.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Granice kompromisu - Jarosław Kalinowski o kulisach negocjacji w Kopenhadze

Mając na uwadze obchody 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i zainteresowanie różnymi aspektami, jakie poprzedzały tę historyczna decyzję zamieszczamy poniżej obszerne fragmenty wywiadu red. Andrzeja Sowy z byłym prezesem PSL, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremierem w rządzie Leszka Millera odpowiedzialnym za negocjacje przedakcesyjne w sprawach rolnictwa, jaki ukazał się drukiem w maju br.

Koalicja SLD-PSL i przygotowywanie polskiego stanowiska w sprawie rolnictwa

Red. Andrzej Sowa: (…) Nowy rząd powołany w październiku 2001 r. stanął przed niełatwym zadaniem. Musiał przede wszystkim zakończyć rokowania dotyczące wejścia Polski do Unii Europejskiej. Czyli zamknąć negocjacje w 13 najtrudniejszych działach oraz uchwalić lub znowelizować 66 ustaw. To wszystko praktycznie w ciągu roku.

Jarosław Kalinowski: A tu na domiar złego już na starcie trafiliśmy na minę, ogromną dziurę budżetową zawinioną przez AWS i ministra finansów Jarosława Bauca, bagatela, 90 mld. I musieliśmy podjąć wiele niepopularnych decyzji, aby ratować finanse publiczne. Nie starczyło między innymi pieniędzy na normalną waloryzację emerytur. Pamiętam pewien incydent na spotkaniu w okolicach Włocławka, w którym uczestniczyłem jako wicepremier. Atmosferę podgrzewali przedstawiciele „Samoobrony”, ale jakoś sobie radziłem nawet z trudnymi pytaniami. Trudno jednak było ustosunkować się do pretensji pewnej nauczycielki, emerytki, działaczki PSL. Zaczęła od oświadczenia, że ona i jej śp. mąż, „który tak pana cenił", zawsze głosowali na Stronnictwo, ale ona już tego więcej nie zrobi. Otrzymała bowiem waloryzację emerytury w wysokości 1,50 zł, a znaczek zawiadamiający o tej „podwyżce" kosztował 2 zł.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...