Problemy w rolnictwie

 

Żądanie pomocy dla gospodarstw rodzinnych i spółdzielni

(Agra Europe 2014, 10 October, s. 5)

Unijne stowarzyszenie rolników, Copa-Cogeca ocenia, że konieczne są duże zmiany w polityce rolnej Unii Europejskiej dotyczącej gospodarstw rodzinnych i spółdzielni rolniczych, aby mogły one osiągnąć swój pełen potencjał. Jeśli małe gospodarstwa nie będą dochodowe, nie nastąpi zmiana pokoleń ich właścicieli. ONZ wyznaczyło 2014 r. Międzynarodowym Rokiem Rodzinnych Gospodarstw Rolnych. Unia Europejska powinna sprostać temu zadaniu. Copa-Cogeca wzywa Komisję Europejską, Radę i Parlament Europejski do zwiększenia inwestycji poprawiających warunki produkcji rolnej w niedużych gospodarstwach, wspierania badań naukowych oraz transferu wiedzy i innowacji do rolników i spółdzielni rolnych. Domaga się też zwiększenia pomocy dla młodych rolników, przeciwdziałania nieuczciwych barierom w handlu krajowym i zagranicznym.

W.M.

 

Ponowny spadek cen żywności

(Agra Europe 2014, 10 October, s. 10)

Według danych FAO, ceny żywności we wrześniu bieżącego roku spadły ponownie. Był to już szósty, kolejny miesiąc spadku cen żywności. Zmniejszyły się ceny wszystkich artykułów żywnościowych z wyjątkiem mięsa. Jego ceny utrzymują się na wysokim poziomie. W największym stopniu spadły ceny cukru i artykułów mleczarskich.

W.M.

 

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń

(Agra Europe 19 September 2014, s. 24)

Unijni eksperci rozpatrują możliwości zwiększenia kontroli rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w krajach Wspólnoty. Przed 2014 r., na terenie Unii, choroba ta występowała jedynie  endemicznie na Sardynii  u świń i dzików. W styczniu bieżącego roku pojawiła się na Litwie i w Polsce, dokąd przeniosły ją dziki pochodzące z Rosji i Białorusi, gdzie pomór występował znacznie wcześniej. W kolejnych miesiącach choroba ta pojawiła się na Łotwie, a ostatnio w Estonii. W Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie od początku bieżącego roku zgłoszono łącznie 39 przypadków afrykańskiego pomoru  u świń i 87 - u dzików.

W.M.

 

Powrót rytualnego uboju na Litwie

(Agra Europe 26 September 2014, s. 14)

Parlament Litwy, kraju w największym stopniu dotkniętego skutkami rosyjskiego embarga, zezwolił na prowadzenie od początku 2015 r. rytualnego uboju zgodnego z wymogami religii muzułmańskiej i żydowskiej, licząc na dostęp do rynków Bliskiego Wschodu.

W.M.

Spadek cen mleka

(Agra Europe 19 September 2014, s. 21)

Ceny mleka, które w poprzednim roku osiągnęły rekordowy poziom, obecnie spadają. Trend ten występuje na całym świecie, ale rosyjskie embargo na unijne produkty mleczarskie przyspieszyło go trzykrotnie. Od początku października, główne firmy skupujące mleko w Wielkiej Brytanii i Irlandii ogłosiły spadek cen od 1,8 do 3 pensów za litr. Podobnie dzieje się w pozostałych krajach.

W.M.

Większość rolników chce inwestować w latach 2014-2020

(Agra Europe 19 September 2014, s. 9)

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej, 56% rolników w Unii Europejskiej zamierza w latach 2014-20 inwestować, przede wszystkim w celu poprawienia swoich warunków pracy i jakości produkowanych towarów (obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększenie wielkości produkcji było znacznie rzadziej wymienianym celem). Ankietowano ponad 780 właścicieli gospodarstw w sześciu krajach Unii, w których znajduje się ponad połowa unijnych użytków rolnych – Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji i w Polsce. Najmniej, czyli 28% rolników zamierza inwestować we Włoszech, a najwięcej we Francji (67%) i w Niemczech (76%). Najczęściej inwestycje planują rolnicy gospodarujący na gruntach ornych (65% badanych posiadaczy gruntów ornych). Kolejne miejsce zajmują rolnicy specjalizujący się w produkcji zwierzęcej (54% farmerów zajmujących się produkcją zwierzęcą), gospodarujący na użytkach trwałych (49%) i prowadzący produkcję mieszaną (56%). Najczęściej rolnicy zamierzali inwestować w maszyny i wyposażenie (40% badanych), nieco mniej w kupno ziemi (21%), budynków (20%) lub w szkolenia (16%). W większości wypadków rolnicy zamierzali na inwestycje przeznaczyć własne środki, a nie polegać na pożyczkach, czy subsydiach. Spośród rolników, którzy nie zamierzali inwestować, 43,5%, jako powód, podało niepewność co do zwrotu poniesionych kosztów, a nie brak środków. 25% badanych rolników w latach 2008-12 przynajmniej raz występowała o wsparcie w celu rozwijania produkcji, najczęściej dzięki zakupowi nowych maszyn lub wyposażenia. Podania te, były w 89% rozpatrzone pozytywnie.

W.M.

 

Grecja winna zaniedbań we wprowadzaniu „wzbogaconych” klatek dla niosek

(Agra Europe 12 September 2014,  s. 22)

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że rząd Grecji winny jest łamania zasad dobrostanu zwierząt na skutek zaniedbań we wprowadzaniu tzw. „wzbogaconych” klatek dla niosek. Podobną decyzję podjęto w odniesieniu do Włoch w maju bieżącego roku.

W.M.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter