Rynki rolne

Spadek światowych cen żywności

(Agra Europe 12 September 2014, s. 11)

W sierpniu bieżącego roku zanotowano piąty, kolejny miesięczny spadek globalnych, reprezentatywnych cen żywności (spadek o 3,6%). Osiągnęły one najniższy poziom od września 2010 r. Zmniejszyły się ceny wszystkich artykułów z wyjątkiem mięsa.

W największym stopniu spadły ceny produktów mleczarskich. Zmniejszyły się one o 11,2% i o 18,9%, w porównaniu z lipcem oraz czerwcem bieżącego roku. Było to wynikiem wysokiej produkcji i ograniczenia eksportu produktów mleczarskich, głównie do Rosji oraz pełnego mleka w proszku do Chin.

Już wcześniej zanotowano znaczny spadek cen kukurydzy, pszenicy i niektórych roślin oleistych dzięki obfitym zbiorom. Spadek ten postępował dalej w sierpniu. Ceny zbóż w sierpniu były o 1,5% niższe niż w lipcu i o 11,7% niższe niż rok wcześniej. Ceny olei roślinnych w sierpniu bieżącego roku były o 8% mniejsze niż w lipcu i najniższe od listopada 2008 r.

Ceny cukru spadły o 5,6%, w porównaniu z poprzednim miesiącem i były o 1,1% wyższe niż przed rokiem. Natomiast ceny mięsa, choć od lipca do sierpnia spadły o 1,2%, to były o 14% wyższe niż rok wcześniej.

W.M.

 

Eksport mięsa do Rosji

(Agra Europe 15 August 2014, s. 7)

Wołowina i cielęcina eksportowane w ubiegłym roku do Rosji stanowiły jedynie 0,4% tego mięsa produkowanego w Unii Europejskiej. Ogółem w 2013 r. z Unii eksportowano 515787 ton mięsa wołowego i cielęcego oraz ich przetworów, z czego 13% (66174 tony) trafiło na rynek rosyjski. Z tej ilości nieco ponad połowa została objęta restrykcjami importowymi wydanymi przez Rosję. Rosja była jednak głównym odbiorcą świeżego i mrożonego, nieprzetworzonego  mięsa wołowego. Na rynku rosyjskim sprzedawano ponad 1/5 wołowiny eksportowanej z Unii. Rosja była też odbiorcą 0,6% mięsa drobiu produkowanego w Unii, co stanowi 5,5% tego mięsa eksportowanego ze Wspólnoty w ubiegłym roku. Import wieprzowiny z Unii do Rosji został zakazany już w lutym bieżącego roku i do tej pory większość krajów znalazła już alternatywne rynki zbytu.

W.M.

 

Eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej

(Agra Europe 15 August 2014, s. 13)

Restrykcje nałożone na eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej po wykryciu afrykańskiego pomoru świń w Polsce i na Litwie miały, zwłaszcza początkowo, silny negatywny skutek, jako że Rosja była odbiorcą 25% tego mięsa eksportowanego do krajów trzecich. Początkowo ceny wieprzowiny w Unii znacznie spadły. Jednakże już po kilku tygodniach sytuacja zaczęła się zmieniać. Ceny i poziom eksportu są obecnie bardzo zbliżone do tych sprzed roku. Przeciętnie są obecnie wyższe od średniej pięcioletniej.  Według nowych danych opublikowanych przez Komisję Europejską, w okresie od stycznia do maja bieżącego roku eksport wieprzowiny z 28 krajów Unii Europejskiej był tylko o 8% niższy niż rok wcześniej. Spadek eksportu największy był w krajach, w których wystąpiły przypadki afrykańskiego pomoru świń. Eksport wieprzowiny, słoniny i odpadów poubojowych z Polski zmniejszył się o 42% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, a eksport z Litwy – o 75%. Spadek zanotowano również w Niemczech (o 1/5). W pozostałych krajach eksport zmniejszył się tylko nieznacznie. W Danii zanotowano nawet wzrost eksportu, mimo że zmniejszyła się sprzedaż słoniny i odpadów poubojowych. Wzrósł też eksport z Holandii. Francuski i hiszpański eksport nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem. W okresie od stycznia do maja w największym stopniu spadł eksport słoniny (o 42%), a eksport najwartościowszych partii tuszy wzrosła w maju. Popyt na europejską wieprzowinę zwiększyło wystąpienie epidemicznej biegunki wirusowej (PEDv) w USA i Japonii.

Zwiększył się przede wszystkim eksport wieprzowiny z Unii na rynki azjatyckie. Sprzedaż tego mięsa w Japonii wzrosła o 46%, w Korei Płd. – o 84%, a na Filipinach – o 70%. O 50% wzrósł eksport do USA, o 16% do Angoli i o 18% do Australii.

W.M.

 

Eksport produktów mleczarskich z Białorusi

(Agra Europe 15 August 2014, s. 16)

Embargo na eksport produktów mleczarskich z Unii Europejskiej do Rosji zwiększa zainteresowanie możliwościami eksportu tych artykułów z Białorusi. W ubiegłym roku Rosja była największym odbiorcą białoruskich produktów mleczarskich, których wartość wyniosła około 1 mld euro. Ocenia się, że Białoruś może podwoić ilość serów eksportowanych rocznie do Rosji z około 100 tys. ton do 200 tys. ton. W pierwszym półroczu bieżącego roku eksport serów miękkich do Rosji nie zmienił się w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku (20800 ton), a eksport pozostałych serów zmniejszył się o 3% i wyniósł 65600 ton. W tym samym czasie eksport odtłuszczonego mleka w proszku zwiększył się dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem osiągając 48600 ton. Podwoił się również eksport pełnego mleka w proszku (do 19600 ton). O 10% wzrosła sprzedaż do Rosji maślanki. Eksport masła spadł o 13%.

W.M.

 

Chiny zawiesiły import wieprzowiny od niektórych amerykańskich dostawców

(Agra Europe 15 August 2014, s. 24)

Chiny zawiesiły import wieprzowiny pochodzącej z sześciu amerykańskich zakładów mięsnych i sześciu magazynów. W mięsie pochodzącym od tych dostawców wykryto raktopaminę – substancję beta-agonistyczną przyspieszającą przyrost tkanki mięśniowej bez tłuszczu. W ubiegłym roku eksport wieprzowiny z USA do Chin wyniósł 160 tys. ton i stanowił 10% ogółu eksportu wieprzowiny z tego kraju. Na chiński rynek trafia 40% wieprzowych odpadów poubojowych eksportowanych z USA.

W.M.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter