Brokuły - choroby i szkodniki

Zaburzenia w rozwoju róż / Irena Babik

(Owoce Warzywa Kwiaty, 2015 nr 1, s.29-31)

Wśród najczęściej występujących problemów w uprawie brokułów można wymienić:

Niezawiązanie róży, które może nastąpić w każdym terminie uprawy. Uważa się, że przyczyną tego zaburzenia może być zbyt wysoka temperatura i nasłonecznienie roślin oraz niska wilgotność powietrza i gleby, występująca bezpośrednio po posadzeniu rozsady w polu. Brak róży może też być skutkiem żerowania larw paciornicy krzyżowianki w stożku wzrostu.

Przedwczesne tworzenie róży, występujące najczęściej w uprawie wiosennej i powstające na skutek wychłodzenia rozsady w końcowym okresie produkcji lub po wysadzeniu w polu. W uprawie jesiennej zaburzenie to występuje znacznie rzadziej i może być spowodowane wykorzystaniem rozsady nadmiernie zaawansowanej we wzroście lub zahamowaniem wzrostu roślin na skutek niekorzystnych warunków uprawy. Problem z przedwczesnym tworzeniem róży może też wynikać z obecności larw śmietki kapuścianej atakującej korzenie.

Niedorozwój róży i zmiana jej barwy, wynikająca z niedoborów azotu, suszy i małej ilości wody w glebie.

Przerastanie róż liśćmi, spowodowane wahaniami temperatury w okresie formowania i dorastania róż.

Tworzenie się luźnych, rozpierzchłych róż, na skutek stresowych warunków wzrostu, takich jak: złe nawożenie, niedostateczna ilość wody, wysoka temperatura, silne nasłonecznienie czy niska wilgotność powietrza.

Nierównomierny rozwój pączków, zniekształcenia róży, będący następstwem zbyt wysokiej temperatury w okresie zawiązywania i wczesnego stadium rozwoju róż.

Przedwczesne wykwitanie róży, wynikające z nierównomiernego rozwoju pączków róży.

Jamistość głąba, występuje w różach prawidłowo wykształconych i przejawia się podłużnymi pęknięciami, które znacznie obniżają wartość handlową roślin oraz zwiększają ryzyko występowania chorób grzybiczych i bakteryjnych. Zaburzenie to występuje najczęściej u odmian o dużej sile wzrostu, tworzących duże i ciężkie róże. Nasila się przy intensywnym wzroście roślin wywołanym przez wysokie nawożenie azotem i obfite nawadnianie, małe zagęszczenie roślin oraz wysoką temperaturę. Przyczyną jamistości głąba może być również niedostateczna ilość boru w roślinach.

Brązowienie pączków, to zaburzenie fizjologiczne pojawiające się najczęściej, gdy po okresie silnego uwilgotnienia gleby wzrasta temperatura powietrza, szczególnie w momencie rozwoju pączków w różach. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu tego problemu są też duża powierzchnia liści, niska wilgotność powietrza lub jej duże wahania oraz niedobory boru.

Wszystkie te zaburzenia powodują duże starty produkcyjne, dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie właściwej agrotechniki, czyli dbałość o dobrą jakość rozsady, wybór właściwego terminu sadzenia i zbioru, staranne przygotowanie pola, odpowiednie nawożenie, nawodnienie oraz ochrona roślin.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Śmietki, mszyce i gąsienice / Maria Rogowska

(Owoce Warzywa Kwiaty, 2015 nr 1, s.38-40)

Największe zagrożenie na plantacji jesiennego brokułu stwarza drugie i trzecie pokolenie śmietki kapuścianej, której larwy uszkadzają przede wszystkim róże. W zaatakowanym miejscu tkanka gnije, co obniża wartość konsumpcyjną i handlową plonu. Żerowanie larw w korzeniu hamuje wzrost roślin, które więdną. Zwalczanie tego szkodnika jest dość trudne, ze względu na kumulację lotu muchówek drugiego i trzeciego pokolenia. W celu ustalenia prawidłowego terminu zabiegu niezbędny jest dokładny monitoring lotu i prowadzenie obserwacji pod kątem składania jaj. Warunkiem zmniejszenia liczebności śmietki kapuścianej w następnym sezonie jest prawidłowe wykonanie zabiegów agrotechnicznych po zbiorze (głęboka orka przedzimowa, odchwaszczenie pola).

Bardzo trudne do zwalczania są również mszyce. Na plantacjach brokułu mogą pojawić się następujące gatunki: mszyca kapuściana i mszyca brzoskwiniowa. Oba wyrządzają takie same szkody. Zasiedlają róże i żerują w koloniach, co wpływa na spadek plonu i brak jego przydatności konsumpcyjnej. Wybierając środek do zwalczania tych szkodników warto zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej działa dany preparat. Opóźnienie zabiegów ochronnych może doprowadzić do wyniszczenia naturalnych wrogów mszyc.

W brokułach uprawianych w cyklu jesiennym szkody mogą wyrządzić także gąsienice – bielinka rzepnika, piętnówki kapustnicy i tantnisia krzyżowiaczka. Młode gąsienice bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy żerują na zewnętrznych liściach, natomiast starsze atakują róże. Gąsienice tantnisia krzyżowieczka powodują szkody na spodniej stronie liści, zgryzając miękisz. Podstawowym warunkiem zmniejszenia strat powodowanych przez wymienione szkodniki jest unikanie bezpośredniego sąsiedztwa plantacji z uprawami roślin długo kwitnących, ponieważ kwiaty są źródłem nektaru, który jest pokarmem motyli.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter