Tworzywa sztuczne – czy wszystkie szkodzą środowisku?

Tworzywa sztuczne stanowią nieodłączny element współczesnej cywilizacji i są obecne niemal na każdym etapie naszego życia. Dynamiczny wzrost produkcji tych materiałów jest związany z ich atrakcyjną ceną, wysoką funkcjonalnością i estetyką. Warto jednak postawić pytanie, w jakim stopniu służą człowiekowi, a w jakim generują konkretne problemy?

Znaczenie plastiku we współczesnym świecie

Tworzywa sztuczne to materiały zbudowane z polimerów syntetycznych i chemicznie modyfikowanych polimerów naturalnych. Zaczęto je wytwarzać w połowie XIX wieku i od tego czasu niemal całkowicie zdominowały współczesny świat, począwszy od zabawek i pieluch dla dzieci, przez opakowania, aż po materiały codziennego użytku. W efekcie bardziej je konsumujemy niż posiadamy, co bardzo dobrze widać na przykładzie opakowań. Przez całe dziesięciolecia mleko było sprzedawane luzem lub w szklanych butelkach, podobnie jak woda, którą najczęściej czerpano prosto z kranu. Obecnie na rynku oferowana jest cała gama napojów, soków i koncentratów zapakowanych w plastikowe butelki. Jednorazowe pojemniki zaczęły odgrywać bardzo istotną rolę w procesie konsumpcji. Współczesny klient podejmując decyzję o wyborze konkretnego produktu zwraca uwagę przede wszystkim na kolorowe i coraz bardziej wymyślne opakowania. W 2009 roku, z inicjatywy obywatelskiej, powstał projekt ustawy zakazującej darmowego rozdawania w sklepach toreb foliowych. Pomysł ten został odrzucony przez rząd, który obawiał się, że tego typu praktyki mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - uchwalona.

16 stycznia 2015 roku sejm RP uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Rządowa propozycja wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej   z takich źródeł.

Odnawialne źródła energii to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Jednym z jej celów jest 20-proc. udział tych źródeł w finalnym zużyciu energii. Dla Polski ten cel jest nieco niższy - średnio 15,5 proc. Źródła odnawialne na razie są droższe od konwencjonalnych i aby się rozwijały, trzeba je wspierać (dotować). Ustawa m.in. kompleksowo reguluje te kwestie.

Zdaniem polityków ustawa o odnawialnych źródłach energii - stabilizuje sektor OZE, daje również pewną perspektywę rozwoju odnawialnych źródeł energii, pozwoli na uruchomienie szerokich inwestycji w OZE, które od kilku lat były zamrożone. Wiceminister Janusz Piechociński mówił, że „OZE polskie to OZE rozproszone, ze szczególną rangą dla konsumenta; OZE oparte o nasze naturalne surowce wykorzystujące biomasę, wiatr, odpady komunalne”. Dodał też, że rząd wyciągnął przy tym wnioski z doświadczeń innych krajów, gdzie doprowadzono do niekontrolowanego rozwoju OZE, często kosztem stabilności systemu energetycznego.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...