Problemy w rolnictwie

Spadek dochodów rolników

(Agra Europe 2014, 19 December, s. 22)

Dochody z rolnictwa w wartościach realnych, w przeliczeniu na osobę, spadły w 2014 r. o 1,7% w porównaniu z dochodami w poprzednim roku. Było to efektem spadku o 4% dochodów ogółem, częściowo zrekompensowanego zmniejszeniem zatrudnienia w rolnictwie o 2,3%. Dochody ogółem zmniejszyły się w 20 krajach Unii, a w 8 – wzrosły w ciągu roku. Największy spadek dochodów (o 22,8%) zanotowano w Finlandii, najciężej dotkniętej rosyjskim embargiem. Na Litwie dochody rolników spadły o 19,4% w ciągu roku, w Belgii – o 15,2%, we Włoszech – o 11,0%, w Estonii – o 10,9%, a w Danii – o 10,1%. Natomiast największy wzrost dochodów zanotowano w Słowenii (o 13,3%), na Węgrzech (o 9,1%), w Czechach (o 7,2%) i w Wielkiej Brytanii (o 6,9%). W porównaniu z 2005 r. dochody rolników w przeliczeniu na osobę wzrosły w 19 krajach członkowskich, aczkolwiek w różnym stopniu. W trzech krajach nie zmieniły się, natomiast spadek dochodów zanotowano w Luksemburgu, na Malcie, w Irlandii, Finlandii, Chorwacji i Belgii.

Spadek dochodów w 2014 r. był związany ze zmniejszeniem się wartości produkcji roślinnej (o 6,0%) i wartości produkcji zwierzęcej (o 0,9%). W  tym czasie koszty produkcji zmniejszyły się o 3,6%, głównie dzięki spadkowi kosztów pasz (o 8,1%), nawozów (o 6,4%) oraz energii (o 3,9%). Ceny produktów roślinnych zmniejszyły się o 9,5%, a produktów roślinnych o 2,8%. Spadły ceny ziemniaków, roślin oleistych, buraków cukrowych, owoców, oliwy, warzyw, wina i kwiatów, żywca wieprzowego, wołowego, owiec, kóz, drobiu i jaj.

 

W.M.

 

Rosyjscy konsumenci ponoszą koszty embarga

(Agra Europe 2014, 5 December, s. 13)

Według badań Instytutu Analiz Strategicznych z Moskwy, rosyjscy konsumenci płacą wysoką cenę za embargo na żywność. Zakaz importu żywności wprowadzony 7 sierpnia ubiegłego roku spowodował, że konsumenci musieli już zapłacić za żywność o 44,7 mld rubli (700 mln euro) więcej niż normalnie. Jeśli zakaz potrwa cały rok, jak to planowano, to suma ta zwiększy się do 147,3 mld rubli (2,23 mld euro). Miesięcznie, rosyjski konsument wydaje na żywność o 84 ruble więcej niż miało to miejsce przed wprowadzeniem embarga. Ponieważ liczba ludności Rosji wynosi 146,1 mln osób, to w całym kraju miesięcznie wzrost wydatków osiąga 12,27 mld rubli. Ograniczone dostawy żywności powodują wzrost inflacji. Niedostateczna konkurencja na rynku wewnętrznym pozwala na znaczny wzrost cen.

W.M.

Pomoc najuboższym

(Agra Europe 2014, 5 December, s. 6)

Komisja Europejska przyznała Polsce 473,36 mln euro z nowo utworzonego unijnego  funduszu „Fund for European Aid to the Most Deprived” (FEAD) na pomoc żywnościową dla ludzi zagrożonych ubóstwem i wyłączeniem społecznym. Program pomocy wyznaczony jest na lata 2014-2020. Pomoc żywnościowa udzielana będzie przez 1200 organizacji pozarządowych, socjalnych i banki żywności. Rząd Polski przeznaczył na tę pomoc 83,5 mln euro. Budżet FEAD na siedem lat wynosi 3,5 mld euro i przeznaczony jest na udzielanie pomocy we wszystkich 28 krajach Unii. Rozdawana będzie nie tylko żywność, ale również środki czystości i ubrania. Podejmowane będą również działania zmierzające do integracji socjalnej.

W.M.

Problem głodu, niedożywienia i otyłości

(Agra Europe 2014, 21 November, s. 10)

Ponad 170 krajów zobowiązało się podjąć działania zapobiegające głodowi, a także otyłości u ludzi. Mimo, że w porównaniu z latami 1990-92 na świecie głoduje obecnie o 21% mniej ludzi, to jednak problem ten dotyczy ciągle 800 mln osób. 161 mln ludzi, w tym 51 mln dzieci w wieku poniżej pięciu lat, jest niedożywionych w stopniu powodującym karłowatość i wyniszczenie. Niedożywienie jest przyczyną blisko połowy przypadków śmierci dzieci mających mniej niż pięć lat (2,8 mln rocznie). Niedostatek witamin i składników mineralnych w pożywieniu, czyli tzw. „ukryty głód”, dotyczy ponad 2 mld ludzi na świecie. Kolejnym problemem związanym ze zdrowym odżywianiem jest otyłość, która występuje obecnie coraz częściej. Cierpi na nią 0,5 mld osób na świecie. Nadwaga występuje u 1,5 mld ludzi, w tym u 42 mln dzieci młodszych niż pięć lat.

W.M.

 

Oskarżenie Danone i PepsiCo

(Agra Europe 2014, 5 December, s. 16)

Rosyjski minister rolnictwa oskarżył firmę Danone i PepsiCo o zastępowanie znacznej ilości mleka w ich artykułach surowcami roślinnymi, sugerując, że firmy te oszukują konsumentów i nieprawnie korzystają z subwencji rządowych. Firma Danone zażądała odwołania oskarżeń.

W.M.

Inwestycje w rolnictwie

(Agra Europe 2014, 14 November, s. 20)

Według badań przeprowadzonych przez Eurotier, wielu rolników w różnych częściach Europy zamierza inwestować w rozwój produkcji, mimo trudnych warunków rynkowych. W Wielkiej Brytanii około 55% ankietowanych planuje inwestycje w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy. Jest to ilość o 24% większa niż jesienią 2013 r. W Polsce, w tym samym czasie, 51% ankietowanych rolników zamierza inwestować. W Niemczech sytuacja pod tym względem nie zmieniła się. Podobnie, jak przed rokiem, inwestować chce nieco ponad 50% rolników. Wzrosną inwestycje w chowie trzody chlewnej i w produkcji mleczarskiej, a zmniejszą się w produkcji polowej. Odmienne nastroje panują we Francji. Obniżenie pozycji Francji na rynkach światowych oraz zmiany polityki rolnej powodują, że inwestycje planuje jedynie 14% rolników, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej. Spadek inwestycji notuje się tam głównie w produkcji polowej oraz w sektorze mleczarskim.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter