Najbardziej ekologiczne państwa świata

Spośród wszystkich państw na świecie, aż 8 na naszym kontynencie znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu Environmental Performance Index (EPI – wskaźnik wydajności środowiskowej) najbardziej ekologicznych państw na świecie. Badania EPI są prowadzone od 2002 r. przez ośrodki badawcze z renomowanych uniwersytetów Yale i Columbia. Wskaźnik EPI przedstawia efektywność 178 krajów z całego świata podejmowanych w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz sam jego stan. Pod uwagę bierze się 20 wskaźników w 9 różnych kategoriach, m.in. jakość powietrza, metody oczyszczania ścieków, obecność wody pitnej, udział węgla w produkcji energii czy przeżywalność dzieci do 5 roku życia. W rankingu z roku 2014 Polska znalazła się na 30. miejscu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Szakal złocisty - nowy mieszkaniec Polski

Naturalnym środowiskiem życia szakali złocistych są tereny pustynne, sawanny i suche łąki, które kojarzą się przede wszystkim z Afryką i Azją. W ostatnich latach obserwowana jest jednak ekspansja tych drapieżników na kontynent europejski. Wiosną tego roku pojedyncze osobniki zagościły w Polsce.

Szakal złocisty – charakterystyka

Szakale to średniej wielkości drapieżniki z rodziny psowatych. W ramach klasyfikacji gatunkowej wyróżniamy m.in. szakala pręgowanego (Canis adustus), szakala złocistego (Canis aureus) i szakala czaprakowego (Canis mesomelas). Szakal pręgowany oraz szakal czaprakowy są ze sobą bardzo mocno spowinowacone, podczas gdy szakalowi złocistemu jest zdecydowanie bliżej do wilków i kojotów. W przeciwieństwie do swoich krewnych zamieszkuje on również tereny poza Afryką. Można go spotkać w południowowschodniej Europie, na Środkowym Wschodzie, a także w zachodniej i południowej części Azji.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...