Szkodniki roślin

Presja mszyc w Polsce w roku 2015 / Sławomir Wróbel, Barbara Robak

 (Ziemniak Polski 2015 nr 4, s. 12-17)

 W 2015 r. w 11 punktach (Bonin, Czernikowo, Drogosze, Jadwisin, Karwno, Mechowo, Rumsko, Sławutówko, Szyldak, Szymankowo i Wodzierady) prowadzono monitoring mszyc na podstawie odłowów form uskrzydlonych do żółtych szalek. Wczesne pojawy mszyc już w maju są bardzo niebezpieczne dla produkcji nasiennej ziemniaka. Wschodzące młode rośliny są znacznie podatniejsze na infekcje wirusowe niż rośliny starsze. Dlatego bardzo ważne jest sygnalizowanie pierwszych lotów. Sygnalizacja dynamiki wzrostu liczebności mszyc ma istotne znaczenie dla producentów sadzeniaków, bowiem pozwala na racjonalną ochronę roślin.

 Mszyce w produkcji nasiennej ziemniaka odgrywają bardzo ważną rolę. Nie są to szkodniki bezpośrednie, a ich szkodliwość polega przede wszystkim na przenoszeniu wirusów. Ogólnie na tle wielolecia liczebność mszyc była mała, jednakże większa niż w roku poprzednim. Od kilkunastu lat daje się zaobserwować pewien trend - przez kilka lat następuje systematyczne narastanie liczebności, a następnie jej gwałtowne zmniejszenie. Ostatnie takie zanotowano w roku 2013, kiedy w trakcie całego sezonu wegetacyjnego na systematycznie co 10 dnia obserwowanych roślinach ziemniaka stwierdzono łącznie zaledwie 36 osobników bezskrzydłych. Rok wcześniej było ich 1450.

 Bieżące informacje na temat sytuacji dotyczącej lotów mszyc w Polsce w sezonie wegetacyjnym można śledzić na stronie http://ziemniak-bonin.pl/monitoring/mapa-mszyc,

 gdzie publikowane są najbardziej aktualne dane.

 Oprac. Aleksandra Szymańska

Oprac. Joanna Radziewicz

 Podsumowanie sezonu 2015 (cz.2) / Marcin Oleszczak

 (Sad 2015 nr 12, s. 54-59)

 W sezonie 2015 roku najwięcej problemów w ochronie przed szkodnikami przysporzyło zwalczanie mszyc, pryszczarków i szkodliwych roztoczy, zaś w gruszowych duże zagrożenie stanowiły miodówki. W sadach pestkowych sadownicy musieli chronić swoje uprawy przed nasionnicami i owocówką śliwkóweczką.

 Aby skutecznie zwalczyć mszyce w sadzie jabłoniowym konieczne jest poznanie w pierwszej kolejności biologii poszczególnych gatunków, a następnie metod monitoringu tych szkodników oraz właściwości poszczególnych insektycydów. Niezwykle istotna jest staranna lustracja sadu, w każdej fazie wzrostu roślin. Zabiegi ochronne powinny być wykonane natychmiast po stwierdzeniu obecności tych szkodników w uprawach, przy pomocy odpowiednio dobranych insektycydów, w odpowiednich warunkach i ilości. Należy również zadbać o faunę pożyteczną, która silnie ogranicza występowanie mszyc.

 Coraz większe problemy w sadach stwarza ostatnio bawełnica korówka, która w Europie namnaża się dziewo- i żyworodnie. Populacja tego szkodnika szybko wzrasta wiosną, w okresie lata prawnie zanika, by ponownie zaatakować jesienią. Sporadycznie mogą pojawić się formy uskrzydlone, jednak nie dają one potomstwa i nie mają praktycznego znaczenia w epidemiologii tego szkodnika. Bawełnica wymaga stałego monitoringu i przemyślanego dobory insektycydów bezpiecznych dla fauny pożytecznej. Po okresie kwitnienia warto zastosować Pirimor, a później preparaty takie jak Actara i Movento.

 W sadach gruszowych w ostatnim sezonie dużych problemów przysporzyły miodówki. Prowadząc ochronę przed tymi szkodnikami należy pamiętać o systematycznej lustracji sadu, która pozwoli na dokładne prześledzenie rozwoju populacji, a co za tym idzie podjęcie prawidłowych decyzji odnoście terminu zastosowania oprysków i doboru preparatów. W przypadku masowego występowania miodówek w sadach konieczne jest rozpoczęcie zabiegów ochronnych już w okresie bezlistnym. Ma to na celu ograniczenie populacji osobników dorosłych, co wpływa na zmniejszenie liczy składanych jaj.

 W sadach jabłoniowych i gruszowych obserwuje się coraz większe zagrożenie ze strony pryszczarków. Wylot pierwszych osobników dorosłych przypada na początek maja i w tym czasie należy rozpocząć lustrację i zwalczanie tych szkodników. Niestety ich eliminacja jest niezwykle trudna z uwagi na liczbę pokoleń w sezonie i rozciągnięte w zależności od warunków atmosferycznych loty.

 Ubiegłoroczna aura sprzyjała występowaniu nasionnic. W zwalczaniu tego szkodnika najważniejszy jest monitoring jego występowania przy użyciu żółtych tablic lepowych. Bez tego praktycznie niemożliwe jest efektywne stosowanie insektycydów.

 Obecność owocnic można monitorować za pomocą białych tablic lepowych, które wiesza się na wysokości około 1,5 m od ziemi, natomiast owocówki śliwkóweczki przy pomocy pułapek feromonowych, przywabiających samice.

  

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter