Kukurydza – produkcja w 2015 r. i prognozy na rok 2016
- Szczegóły
- Kategoria: Rolnictwo w Uni Europejskiej
Kukurydza w Polsce
21 grudnia, GUS opublikował szacunkowe dane produkcji roślinnej w roku 2015. Według tych danych, powierzchnia kukurydzy uprawianej na ziarno wyniosła około 670 tysięcy ha, plony oszacowano na 47,1 dt/ha czyli niższe od ubiegłorocznych o ok. 28,5%. Zbiory według szacunku wynikowego określono na blisko 3,2 mln ton, mniejsze od zbiorów ubiegłorocznych o ok. 29%. Jak zaznacza GUS, z części plantacji nie dokonano zbiorów z powodu słabego wykształcenia kolb i zaschnięcia roślin.
Kukurydza w UE28
Według Strategie Grains plony kukurydzy w UE 28, w bieżącym sezonie wyniosły średnio 6,1 t/ha i były niższe o 23% od ubiegłorocznych (7,9 t/ha). Powierzchnia uprawy była podobna, jak w poprzednim sezonie: 9,3 mln ha. Zbiory oceniane są na 57,3 mln ton. Oznacza to drastyczny spadek unijnych zbiorów w stosunku do 2014 r., w którym odnotowano rekordowy poziom produkcji kukurydzy: 75,9 mln ton. Oznacza to zmniejszenie zapasów i zwiększenie importu, który może wynieść około 15 mln ton.
Kukurydza na świecie
Tegoroczna produkcja kukurydzy osiągnęła 975 mln ton (1 miliard ton w roku 2014). Szczególnie wysokie zbiory zanotowano w USA. Produkcja osiągnęła 347 mln ton, co jest trzecim co do wielkości wynikiem w historii tego kraju. Wysokie zbiory odnotowano również w Ameryce Południowej, szczególnie w Brazylii, gdzie zbiory wyniosły 85 mln ton. Kukurydza brazylijska silnie konkuruje z kukurydzą amerykańską na rynkach.
Kukurydza – prognoza 2016
Jak wynika z pierwszych prognoz, powierzchnia uprawy kukurydzy w zachodniej części Unii Europejskiej, ulegnie kolejnemu spadkowi o około -1,5%, czyli o 200-250 tys. ha. Będzie to związane z niskimi cenami i brakiem perspektyw na ich wzrost. Jeśli chodzi o kukurydzę kiszonkową, to można spodziewać się wzrostu jej produkcji, ze względu na konieczność odbudowania zapasów, zmniejszonych po dwóch kolejnych latach złych zbiorów. W centralnej i wschodniej części UE również należy spodziewać się spadku powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej o około 1%. Łączna powierzchnia w UE prognozowana jest na około 14,75 mln ha, w tym 8,65 mln ha kukurydza ziarnowa i ponad 6,1 mln ha kukurydza kiszonkowa. Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to we Francji powierzchnia spadnie o co najmniej 2,5% (-75 tys. ha). W Niemczech stabilizacja powierzchni na poziomie ok 2,1 mln ha, przy lekkim spadku powierzchni ziarnowej i wzroście powierzchni kiszonkowej. Powierzchnia przeznaczona na produkcję biogazu będzie na stałym poziomie 900 tys. ha. We Włoszech spadek o 5% szczególnie w segmencie ziarnowym, ze względu na większe zasiewy pszenicy, wzrost uprawy kukurydzy kiszonkowej o 1 do 2%, stabilizacja produkcji biogazu na poziomie 130 tys. ha. Hiszpania spadek o 3% (↓ ziarno) czyli o 10 tys. ha. Związane jest to ze zmniejszeniem możliwości nawadniania. W Rumunii, Bułgarii i Chorwacji zmniejszenie powierzchni uprawy ze względu na korzystne warunki do siewu roślin ozimych. Odwrotnie w Polsce, gdzie wystąpiły trudności w siewach ozimin i ich stan nie jest najlepszy, można spodziewać się stabilizacji lub nieznacznego wzrostu powierzchni uprawy kukurydzy. Stabilizacja powierzchni na ubiegłorocznym poziomie przewidywana jest na Węgrzech: 1,2 mln ha i w Czechach: 300 tys. ha i w Słowacji 280 tys. ha. W krajach europejskich poza UE spodziewany jest wzrost powierzchni uprawy średnio o około 2%, czyli o 200-300 tys. ha, do poziomu 13 mln ha, w tym 9,9 mln ha na ziarno i 3,1 mln ha kiszonka. Ukraina: wzrost o 2-4%, czyli o 100-170 tys. ha. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa tego kraju, około 11% zbóż ozimych zostało nieposianych. Należy spodziewać się więc zwiększenia areału zasiewów zbóż jarych, nie można też wykluczyć, że ze względu na kłopoty finansowe rolników, powierzchnia ta zostanie odłogowana. Gospodarstwa ukraińskie borykają się bowiem z trudnościami finansowymi (dewaluacja hrywny, niedostępne kredyty). W Rosji panuje dobra koniunktura na kukurydzę. Dzięki nowym inwestycjom portowym nad Morzem Czarnym i Azowskim (Noworosyjsk i Taman) powiększają się możliwości eksportowe tego kraju. Należy spodziewać się wzrostu powierzchni uprawy kukurydzy ziarnowej o 4-7%, czyli o 100-200 tys. ha. W Serbii: stabilizacja na poziomie 1 mln ha, mimo że zasiano mniej zbóż ozimych, ich miejsce zajmą raczej soja i słonecznik. Stabilizacja spodziewana jest również w Kazachstanie: 230 tys. ha, na Białorusi: 1 mln ha i w Mołdawii: 450 tys. ha.
Na podstawie: Kukurydza Informacje 2015 nr 98
Oprac. Aleksandra Szymańska