Największe choroby zbóż
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
z najważniejszych zadań w udanej uprawie zbóż jest zapewnienie plonów o odpowiedniej wysokości i jakości. Na obszarach, gdzie zbiorom z plantacji zbóż zagrażają choroby grzybowe, ich wczesne wykrycie jest kluczem do skutecznego zwalczania. Opis chorób zbóż ma służyć, jako wsparcie dla plantatora przy rozpoznawaniu występujących chorób i ich zwalczaniu.
ZGORZEL SIEWEK (inaczej więdnięcie siewek, fuzarioza) to choroba grzybowa, w której porażeniu ulegają kiełki i korzonki zarodkowe siewek. W następstwie tego na korzonkach pojawiają się brunatne zatokowe plamy lub następuje całkowite brunatnienie od miejsca infekcji. Kiełki często są poskręcane, zniekształcone, spłaszczone lub w ogóle nie wychodzą na powierzchnię. Po porażeniu przez zgorzel pierwszy liść, jeśli wydostanie się na powierzchnię, już może być zniekształcony. W dolnej i podziemnej części pędu występują zatokowe plamy, brunatnienie, które po pewnym czasie mogą objąć cały obwód, to z kolei może spowodować żółknięcie liścia, jego więdnięcie, zasychanie i zamieranie.
Czytaj więcej...
OxyTree – drzewo przyszłości
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
OxyTree to szlachetna krzyżówka dwóch gatunków Paulownii, charakteryzująca się wyjątkowymi właściwościami. Drzewo pochłania dziesięć razy więcej dwutlenku węgla od innych gatunków roślin, rośnie bardzo szybko, odstrasza muchy i komary, można je wykorzystać w celach energetycznych, jako nawóz i paszę dla zwierząt. Jego drewno jest wyjątkowo wytrzymałe i elastyczne. Doskonale nadaje się do produkcji mebli.
Co to za drzewo?
OxyTree (Paulownia Clon in Vitro 112) to drzewo powstałe w wyniku krzyżowania i klonowania w warunkach laboratoryjnych, dwóch gatunków z rodziny paulowniowatych: Paulownia Elongate i Paulownia Forunei. W 2011 roku roślina została wpisana na listę Urzędu Odmiany Roślin (UE). Posiada uznany na arenie międzynarodowej europejski paszport, certyfikat jakości oraz licencję handlową. Drzewo to charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami. Rośnie najszybciej na świecie, znakomicie dostosowuje się do warunków klimatycznych, znosząc temperatury od -25 do +45 stopni Celsjusza, nie wymaga dużej ilości opadów, produkuje ogromne ilości tlenu, zakwita pięknie pachnącymi kwiatami i daje lekkie i wytrzymałe drewno. Ma też zdolność odradzania się z pnia pozostałego po ścięciu. Cykl ten może powtórzyć cztery razy.
Czytaj więcej...