Wiosenne nawożenie roślin
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości rolnicze
Wiosenne nawożenie roślin w ogrodzie, tj. drzew, krzewów liściastych i iglastych, wrzosowatych i bylin, jest bardzo ważne, gdyż pobudza aktywność korzeni i stymuluje wzrost roślin. Należy pamiętać, że największą rolę w pobudzaniu korzeni mają nawozy fosforowe. Z kolei stymulacje wzrostu przygotowujące drzewa, krzewy i byliny do kwitnienia zapewniają nawozy azotowe.
Liściaste
Drzewa i krzewy liściaste mają duże zapotrzebowanie na nawozy mineralne, organiczne i długo działające. W przypadku tych pierwszych stosuje się preparat Agrofoska, Florovit, Fructus i inne – co dwa tygodnie, począwszy od marca w dawce 30-40 g/m2, nie trzeba mieszać z podłożem, podlać po nawiezieniu. Po rozcieńczeniu w wodzie w stosunku 1:100 można zastosować jako nawóz dolistny. Jeśli chodzi o nawozy organiczne stosuje się obornik naturalny jesienią w dawce 20 kg/m2, należy go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby lub przykryć 5-centymetrową warstwą gleby; obornik granulowany stosować jesienią lub wiosną w dawce 0,5 kg/m2, wymieszać z wierzchnią warstwą gleby lub przykryć 5 cm gleby; komposty w dawce 10-15 l/m2 stosować wiosną, mieszając z wierzchnią warstwą gleby. Przy nawozach długo działających stosuje się Osmocote lub inne nawozy tego rodzaju – jednorazowo w kwietniu 30 g/m2, wymieszać z podłożem, podlać; biodegradowalne osłonki granulek nawozów pozostają dłużej w glebie niż deklarowany okres uwalniania składników pokarmowych.
Iglaste
Przy nawożeniu mineralnym drzew i krzewów iglastych stosuje się specjalne nawozy do iglaków w postaci sypkiej lub rozpuszczalnej w wodzie: Substral do iglaków, Dendrovit – co dwa tygodnie dawka 20-30 g/m2; unikać posypywania roślin nawozami. Nawożenie organiczne to przede wszystkim komposty zakwaszające glebę w dawce 10-15 l/m2 stosowane wiosną, należy je mieszać z wierzchnią warstwą gleby; stosuje się też torf kwaśny – dawka 8-10 l/m2, wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Przy nawożeniu nawozami długo działającymi stosuje się Osmocote lub inne nawozy tego rodzaju z przeznaczeniem do roślin iglastych – jednorazowo w kwietniu 30 g/m2, wymieszać z podłożem, podlać po zastosowaniu.
Wrzosowate
Nawozy mineralne: stosować zakwaszające nawozy posypowe lub rozpuszczalne w wodzie: Florovit do rododendronów, Magiczna Siła do hortensji i rododendronów, siarczan amonowy – dawka 20-30 g/m2; można rozpuścić w wodzie w stosunku 1:100 i podawać dolistnie.
Nawozy organiczne: stosować komposty zakwaszające glebę w dawce 8-10 l/m2 stosować wiosną, mieszając z wierzchnią warstwą gleby; torf kwaśny w dawce 5-8 l/m2 wymieszać z wierzchnią warstwy gleby; ściółkować korą sosnową w dawce około 10 l/m2; uwaga – zakwasza glebę.
Nawozy długo działające: stosować Osmocote do iglaków (ma działanie zakwaszające) lub inne nawozy długo działające z przeznaczeniem do roślin wrzosowatych – jednorazowo w kwietniu 30 g/m2, wymieszać z podłożem, podlać po zastosowaniu.
Byliny
Przy nawożeniu mineralnym bylin stosuje się preparat Agrofoska, Florovit, Fructus, Magiczna Siła i inne – co dwa tygodnie, począwszy od marca w dawce 30-40 g/m2, nie trzeba mieszać z podłożem, podlać po nawiezieniu. Po rozcieńczeniu w wodzie w stosunku 1:100 (10 g/l) można zastosować jako nawóz dolistny.
Jeśli chodzi o nawożenie organiczne stosuje się obornik naturalny jesienią w dawce 20 kg/m2, należy go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby lub przykryć 5-centymetrową warstwą gleby; obornik granulowany stosować jesienią lub wiosną w dawce 0,5 kg/m2, wymieszać z wierzchnią warstwą gleby lub przykryć 5 cm gleby; komposty w dawce 10-15 l/m2 stosować wiosną, mieszając z wierzchnią warstwą gleby.
Nawozy długo działające dla bylin to Osmocote lub inne nawozy tego rodzaju – jednorazowo w kwietniu 30 g/m2, wymieszać z podłożem, podlać po zastosowaniu; biodegradowalne osłonki granulek nawozów pozostają dłużej w glebie niż deklarowany okres uwalniania składników pokarmowych.
Oprac. Aleksandra Szymańska
Źródła:
- S. Szczepaniak, Byliny ozdobne, Poznań 2012
- J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe - produkcja i zastosowanie, Warszawa 2002
- J. Maurer, Drzewa i krzewy owocowe: cięcie, zabiegi pielęgnacyjne, zestawienie odmian, Warszawa 2010