Trudności na rynku maszyn rolniczych

Początek 2016 roku przyniósł krótkie ożywienie na rynku nowych maszyn rolniczych w Polsce, niestety jego druga połowa odnotowała spadek sprzedaży. W sumie od 1 stycznia do 30 września zarejestrowano 4180 nowych ciągników. W tym samym okresie 2015 r.  było ich blisko dwukrotnie więcej (7 481 sztuk). Obserwowany spadek sprzedaży jest częściowo spowodowany zakończeniem perspektywy unijnej na lata 2007-2013.

W kwietniu bieżącego roku, gdzie sezon na zakup nowych maszyn powinien trwać w pełni, zarejestrowano zaledwie 832 nowe traktory, a więc o 37 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na pozycji lidera sprzedaży znajduje się New Holland (Od początku roku zarejestrowano 646 nowych ciągników tej marki). Na drugim miejscu utrzymuje się John Deere, a na trzecim Zetor. W minionym okresie najwięcej sprzedawało się modeli Zetor Major 80 i rodzimego Ursusa z modelem C 380.

 

Jeśli chodzi o wyniki regionalne, to najwięcej ciągników zakupili rolnicy z Mazowsza (743 sztuki). Na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska (509 sztuk), a na trzecim województwo lubelskie (343 sztuki).

Mniejsze spadki sprzedaży odnotowano na rynku ciągników używanych. Do końca czerwca zarejestrowano ich 8 391 (w ubiegłym roku było to 9 579).

Przyczyny spadku sprzedaży ciągników

Zdaniem ekspertów obecna sytuacja na rynku maszyn rolniczych jest stanem przejściowym pomiędzy „starą” (2007-2013), a „nową” (2014-2020) perspektywą budżetową Unii Europejskiej. Poza tym obniżenie popytu na ciągniki wynika z nasycenia rynku, związanego ze wzmożonymi inwestycjami wspomaganymi środkami finansowymi w minionej perspektywie Unii. Ale największym problemem tej branży jest okresowy brak nowych programów unijnych. Ma to się zmienić jeszcze w 2016 r.

Przyczyny spadku sprzedaży maszyn rolniczych upatruje się także w:

  • pogarszającej się koniunkturze w rolnictwie,
  • recesji na europejskim rynku maszyn rolniczych,
  • fazie cyklu ekonomicznego: obecny trend spadkowy można częściowo wytłumaczyć i musi być postrzegany w kontekście niedawnego boomu w sprzedaży maszyn rolniczych w latach 2011 i 2013,
  • niższych cenach surowców dla zbóż i mleka i tym samych zmniejszone przychody rolników, co ogranicza nastroje inwestycyjne i ich siłę nabywczą w kontekście zakupu dla nowych urządzeń.

Dotacje

Według analityków branża maszyn rolniczych powinna zacząć wracać na ścieżkę wzrostową w efekcie uruchomienia kolejnych regionalnych i krajowych programów dotacyjnych.Maszyny rolnicze będzie można kupić w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” z tzw. podobszaru „D”, czyli „związanego z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu”. Jednak w porównaniu do wcześniejszych naborów, zakup maszyn został objęty wieloma obostrzeniami, co może zniechęcić rolników ubiegających się o dotacje.

Inne programy, w ramach których podmioty opisywanej branży mogą pozyskać dotacje:

  • Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
  • Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
  • programy regionalne m. in. Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny.

W rynku maszyn rolniczych uczestniczą:

  • producenci ciągników, maszyn, narzędzi oraz urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej, roślinnej, przechowalnictwie i obróbce produktów rolniczych oraz części wymiennych do tych środków,
  • przedsiębiorcy świadczący usługi mechanizacyjne i transportowe na rzecz gospodarstw rolnych,
  • dystrybutorzy sprzętu rolniczego i odpowiednich do niego części wymiennych,
  • nabywcy, którymi są rolnicy.

Według ekspertów, czynnikami warunkującymi popyt na środki mechanizacji rolnictwa są zmiany w technologiach produkcji, następnie postępująca koncentracja i specjalizacja produkcji w rozwojowych gospodarstwach rolniczych, ilościowy i jakościowy stan wyposażenia w sprzęt rolniczy, a także relacje cen i związana z tym koniunktura w rolnictwie.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Źródła:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter