Trudności na rynku maszyn rolniczych
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Unii Europejskiej
Początek 2016 roku przyniósł krótkie ożywienie na rynku nowych maszyn rolniczych w Polsce, niestety jego druga połowa odnotowała spadek sprzedaży. W sumie od 1 stycznia do 30 września zarejestrowano 4180 nowych ciągników. W tym samym okresie 2015 r. było ich blisko dwukrotnie więcej (7 481 sztuk). Obserwowany spadek sprzedaży jest częściowo spowodowany zakończeniem perspektywy unijnej na lata 2007-2013.
W kwietniu bieżącego roku, gdzie sezon na zakup nowych maszyn powinien trwać w pełni, zarejestrowano zaledwie 832 nowe traktory, a więc o 37 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na pozycji lidera sprzedaży znajduje się New Holland (Od początku roku zarejestrowano 646 nowych ciągników tej marki). Na drugim miejscu utrzymuje się John Deere, a na trzecim Zetor. W minionym okresie najwięcej sprzedawało się modeli Zetor Major 80 i rodzimego Ursusa z modelem C 380.
Czytaj więcej...
Rolnictwo w Unii Europejskiej i na świecie
- Szczegóły
-
Kategoria: Rolnictwo w Unii Europejskiej
Rolnictwo, to jeden z działów gospodarki (poza usługami i przemysłem), którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt. Rodzaje rolnictwa zależą od wysokości nakładów, ilości plonów, a także średniej powierzchni gospodarstw rolnych i powierzchni obszaru rolniczego kraju. To dział gospodarki najsilniej uzależniony od warunków przyrodniczych.Mimo intensywnego procesu globalizacji oraz przyjmowanych przez państwa całego świata strategii dotyczących tworzenia tzw. gospodarki opartej na wiedzy, udział rolnictwa w strukturze gospodarczej oraz zatrudnieniu jest wciąż bardzo duży.
PRODUKTY ROLNO-SPOŻYWCZE
Zboża
Blisko połowa globalnych zbiorów zbóż przypada na trzech liderów w tym segmencie – są to Chiny (w 2016 r. 503 mln t co stanowi jedną piątą światowej produkcji), USA (444 mln t) i UE (316 mln t). Kolejne miejsca zajmują Rosja, Indonezja, Brazylia, Francja. Polsce przypadło 20 miejsce z 1,2% udziału w światowych zbiorach. Prognozuje się, że wielkość zbiorów zbóż na świecie w 2016 r. będą o 0,6% wyższe niż w ubiegłym roku i wyniosą 2543 mln t.
Owoce, warzywa
Szacuje się, że produkcja owoców cytrusowych w 2016 r. będzie niższa niż w sezonie 2014/2015. Wszystko za sprawą dużych spadków produkcyjnych w Hiszpanii, która dotychczas była jednym z liderów pod względem eksportu owoców i warzyw na świecie.
Jeśli chodzi o jabłka Polska utraciła niestety pierwszą pozycję w eksporcie jabłek, spadając na trzecie miejsce. Obecnie znajdujemy się za Stanami Zjednoczonymi i Włochami.
Czytaj więcej...