Polityka rolna i ochrony środowiska

Rolnicy mogą bez przeszkód sprzedawać własną żywność

(Kurier Rolniczy 2017 nr 1, s. 7)

           

Od 1 stycznia weszła w życie ustawa, która umożliwia sprzedaż produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników. Rolnik, który zamierza sprzedawać sam własne produkty, ma obowiązek 30 dni przed rozpoczęciem handlu zarejestrować taką działalność. W przypadku produkcji pochodzenia zwierzęcego musi złożyć wniosek do powiatowego lekarza weterynarii, a w przypadku produktów pochodzenia roślinnego u powiatowego inspektora sanitarnego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało trzy rozporządzenia dotyczące tej ustawy:

  1. W sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.
  2. Rejestru zakładów produkcyjnych wytwarzających produkty pochodzenia zwierzęcego.
  3. A także, w sprawie ustalenia weterynaryjnego, numeru identyfikacyjnego.

 

Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie. Z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć, m.in. szynki, kiełbasy, masło, pasztety, ser, marynaty, pierogi i sprzedawać je odbiorcy końcowemu. Przetworzona przez rolnika żywność będzie mogła być sprzedawana we własnym gospodarstwie, ale także na targu, festynach itd.

Ustawa jest korzystna dla rolników, bowiem do 20 tys. zł, sprzedaż produktów w ramach handlu detalicznego jest nieopodatkowana. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi 2 proc. od obrotu.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Priorytety na 2017 rok

(Poradnik Gospodarki 2016 nr 1, s. 4-5)

 

Najważniejsze priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2017 roku, z zakresu promocji polskiej żywności, nowych rynków zbytu, doradztwa rolniczego i PROW to:

Handel zagraniczny – priorytetowe rynki. Ministerstwo Rolnictwa wytypowało 14 priorytetowych kierunków wymiany handlowej sektora rolno-spożywczego:  Królestwo Arabii Saudyjskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Islamska Republika Iranu, Chiny, Tajwan, Indie, Japonia, Wietnam, Algieria, Egipt, RPA, Kanada, USA, Białoruś i Kazachstan. Podejmowane działania będą ukierunkowane na otwieranie i poszerzanie dostępu dla nowych rynków.

Promocja polskiej żywności za granicą. Agencja Rynku Rolnego w 2017 r. planuje skoncentrować działania na umożliwieniu przedsiębiorcom większej obecności na rynkach o dużym potencjale importowym. Będą też kontynuowane działania na rynkach dobrze już znanych polskim eksporterom. Główne działania to: udział w najważniejszych imprezach targowych zarówno w Polsce jak i  za zagranicą; promocja Polski w oparciu o polskie marki produktowe, udział w misjach gospodarczych itd.

Działania promocyjne na rynku krajowym. Kierunek promocji na 2017 r. będzie wyznaczony m.in. przez dwie ustawy: o znaku graficznym „Produkt polski” oraz sprzedaży żywności przez rolników. Promocja będzie realizowana także poprzez dwa programy: „Mleko w szkole i owoce w szkole” oraz „Program dla szkół”. Ponadto, będzie prowadzona edukacja konsumentów, m.in. poprzez: aplikację Polska Smakuje, promocje systemów jakości oraz cykliczne kampanie.

Doradztwo rolnicze w 2017 roku. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej, informacyjnej i upowszechnieniowej, na 2017 r. wyznaczyło sobie 4 priorytety:

  1. Wsparcie wdrażania WPR oraz efektywnego wykorzystania środków z PROW 2014/2020.
  2. Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
  3. Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
  4. Wprowadzenie jednolitych sposobów działania i świadczenia usług doradczych.

            Sprawniejsza realizacja działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Od nowego roku z biur powiatowych do oddziałów regionalnych ARiMR zostaną przeniesione obsługi spraw związanych z przyznawaniem, wypłatą oraz zwrotem pomocy finansowej w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”. Jest to projekt rozporządzenia, który będzie obowiazywał po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

 

Wymienić piec? – Oczywiście, tylko za co? / Magdalena Szymańska

(Tygodnik Poradnik Rolniczy 2017 nr 6, s. 11)

             Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce są spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych oraz spalanie złej jakości węgla, w urządzeniach nie spełniających norm emisji spalin. W naszym kraju nie ma ustalonych norm dla paliw stałych sprzedawanych indywidualnym odbiorcom. Brakuje również standardów emisyjnych dla kotłów o małej mocy.

            Jednak wielu właścicieli urządzeń grzewczych nie stać na zakup opału wysokiej jakości czy wymianę pieca, na taki o niskiej emisji. Należy też wspomnieć o braku przyłączenia wielu gospodarstw do sieci gazowniczej i niedostatecznej świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska.

            Obecnie, w UE trwają prace nad regulacjami dotyczącymi Dyrektywy 2009/125/EC określającymi wymagania dla urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi. Standardy dla nowych urządzeń będą obowiązywać od 2018 roku.

            Wśród działań niezbędnych do eliminacji dużego stężenia zanieczyszczeń na obszarze naszego kraju zalazło się maksymalne przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Założono, że powinno ono zostać przyjęte najpóźniej do końca kwietnia 2017 roku. Priorytetowo potraktowano również wprowadzenie rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych, które ma zostać przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

            Środki na wymianę lub modernizację starych pieców mają pochodzić z programu „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych. Część 2. REGION”. W ramach tego programu NFOŚiGW udzieli pożyczek wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, one zaś określą swoich beneficjentów końcowych. Nabory dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska będą uruchomione od 1 lutego 2017 roku.

            W poszczególnych województwach są realizowane projekty poprawy jakości powietrza w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, z których mogą korzystać beneficjenci indywidualni. Niektóre WFOŚiGW uruchomiły lub uruchamiają programy dopłat do wymiany/modernizacji zużytych technicznie i fizycznie palenisk dla osób fizycznych. Niestety, większość projektów dotyczy większych miast i aglomeracji miejskich, a nie małych miasteczek i gmin wiejskich.

            KERM rekomendował również opracowanie i wdrożenie kompleksowej polityki zapewniającej ochronę wrażliwych grup społecznych przed „ubóstwem energetycznym”. Istnieje jednak problem z identyfikacją osób kwalifikujących się do pomocy.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter