Odmiany truskawek i zbóż

Truskawki powtarzające owocowanie / Agnieszka Masny

(Działkowiec 2017 nr 4, s. 38-39)

W celu uzyskania bardziej obfitego i równomiernego dojrzewania owoców w drugiej połowie lata i jesienią zaleca się  usuwanie wiosną pędów kwiatowych i rozwijających się kwiatów. Dla dobrego plonowania truskawki powtarzające wymagają systematycznego nawadniania oraz umiarkowanego nawożenia jednym z nawozów wieloskładnikowych. Inne zabiegi pielęgnacyjne i ochronne powinny być prowadzone w sposób analogiczny, jak w przypadku odmian tradycyjnych.

Wśród odmian truskawek powtarzających owocowanie wykazujących przydatność do uprawy w naszym klimacie można wymienić:

  • Albion – odmiana kalifornijska, o dużych, czerwonych owocach, z nieco jaśniejszym wierzchołkiem, aromatycznych, jędrnych i bardzo smacznych, które w niewielkim stopniu ulegają szarej pleśni i są mało podatne na wertycyliozę, białą i czerwoną plamistość liści i mączniaka prawdziwego truskawki.
  • Diamante – odmiana kalifornijska o umiarkowanej plenności. Owoce są średniej wielkości lub duże, intensywnie czerwone, soczyste i smaczne. Odporne na szarą pleśń, czerwoną plamistość liści i mączniaka prawdziwego, a średnio podatne na białą plamistość liści i wertycyliozę.
  • Florian – odmiana holenderska o umiarkowanej plenności. Owoce są duże, pomarańczowo-czerwone, soczyste i aromatyczne. Rośliny są mało podatne na plamistość liści, ale dośćwrażliwe na mączniaka truskawki.
  • Portola – odmiana kalifornijska, plenna, o dużych pomarańczowo-czerwonych owocach, jędrnych, aromatycznych i bardzo smacznych. Rośliny są podatne na białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego truskawki, a średnio podatne na czerwoną plamistość liści.
  • San Andreas – odmiana kalifornijska, plenna, o intensywnie czerwonych, dużych, aromatycznych i smacznych owocach. Rośliny są mało podatne na białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniaka prawdziwego truskawki.
  • Selva – odmiana kalifornijska, plenna. Owoce są duże i bardzo duże pomarańczowo-czerwone lub jasnoczerwone, jędrne, są mało podatne na szarą pleśń,  choroby liści i wertycyliozę. Dobrze znoszą transport i krótkotrwałe przechowywanie.
  • Vima Rina – odmiana holenderska, dość plenna. Owoce są średniej wielkości, jasnoczerwone do intensywnie czerwonych, jednolicie wybarwione, jędrne, soczyste i aromatyczne. Rośliny są mało podatne na białą plamistość liści, mączniaka i wertycyliozę i średnio podatne na czerwoną plamistość liści.

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Nowe odmiany zbóż jarych / Joanna Szarzyńska, Anna Stroiwąs, Aneta Popek

(Agrotechnika 2017 nr 3, s. 10-13)

W styczniu 2017 r. pozytywnie zaopiniowano wpisanie do Krajowego rejestru 13 odmian zbóż jarych - 8 jęczmienia jarego, 3 owsa zwyczajnego i 2 pszenicy zwyczajnej.

Wśród odmian jęczmienia jarego znalazło się 5 kreacji browarnych (Esma, Accordine, Ovation, Xanthe i Bente) oraz 3 odmiany pastewne (Airway, Ramzes i Teksas). Większość zarejestrowanych odmian pochodzi z hodowli zagranicznych, a dwie są polskie. Obecnie w krajowym rejestrze jęczmienia jarego jest 68 odmian - 40 zagranicznych i 28 polskich. Pod koniec 2016 r. z Krajowego rejestru wykreślono trzy odmiany - Baszę, Frontiera i Tocadę.

Jedną z nowych odmian pszenicy zwyczajnej jarej jest Jarlanka, drugą Frajda. W 2016 r. z Krajowego rejestru skreślono cztery odmiany pszenicy zwyczajnej: Paryzan, Korynta, Parabola, Cytra i na początku 2017 r. odmianę Żura. Obecnie Krajowy rejestr liczy 390 odmian pszenicy zwyczajnej oraz jedną odmianę pszenicy twardej i jedną pszenicy orkisz. Wśród odmian pszenicy zwyczajnej nadal dominują jakościowe odmiany chlebowe (22), wyraźnie mniej jest odmian chlebowych (5), elitarnych odmian chlebowych (2) oraz odmian pastewnych lub innych (1).

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter