Ochrona roślin

Zastosowanie nicieni do ochrony roślin / Tomasz Domański

(Warzywa i Owoce Miękkie 2017 nr 6, .s 62-64)

Stosowanie nicieni entomopatogenicznych idealnie wpisuje się w strategię integrowanej ochrony roślin. Ich aplikacja nie powoduje pozostałości środków ochrony roślin. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka i roślin.

Nicienie przedostając się do wnętrza swojej ofiary uwalniają specyficzną substancję, toksyczną dla larw bakterię z rodzaju Photorhabdus lub Xenorhabdus. Bakterie namnażają się i zatruwają organizm ofiary. Rozkładające się wnętrze żywiciela jest pożywką dla nicieni, które rozpoczynają proces namnażania.

Młode nicienie odżywiają się we wnętrzu larwy do momentu wykorzystania jej zasobów. Po całkowitym uśmierceniu szkodnika, wydostają się z niego w poszukiwaniu kolejnych żywicieli, będąc nosicielami toksycznych bakterii.

Nicienie różnią się między sobą wielkością i metodami ataku. Część, to osobniki penetrujące, które przemieszczają się w podłożu w poszukiwaniu ofiary, inne to pasożyty czatujące na swoją ofiarę. Najczęściej bytują one w wierzchniej warstwie gleby.

Nicienie można stosować poprzez linie kroplujące, opryskiwacze polowe, ręczne i belki herbicydowe. Ważne jest, by średnica najwęższego punktu instalacji była większa niż 0,5 mm. Małą niedogodnością środków zawierających nicienie jest krótka trwałość (2-5 tygodni od daty zakupu). Optymalna temperatura transportu i przechowywania wynosi 2-60C.

Przyjmuje się, że populacja wyjściowa nicieni po aplikacji utrzymuje się  przez około 2 tygodnie. Nicienie tolerują szeroki zakres pH. Równocześnie z nimi można stosować nawożenie i większość pestycydów. Należy unikać stosowania preparatów opartych na chloropiryfosie i innych substancji z grupy fosforoorganicznych oraz preparatów do odkażania podłoża (Basamid 97 GR i Nemasol 510 SL).

Przy dawkowaniu zazwyczaj stosuje się 0,5 mln nicieni na 1 m2.  W wielu wypadkach przelicza się je na powierzchnię rzędów bądź objętość podłoża (przy uprawach w substratach).

Oprac. Joanna Radziewicz

W czasie kwitnienia / Zbigniew Marek

(Sad Nowoczesny 2017 nr 5, s. 35)

Wraz z kwitnieniem zaczyna się jeden z najważniejszych okresów w sezonie wegetacyjnym, w czasie którego zachodzą procesy mające wpływ nie tylko na wielkość roślin. Od efektywnego zapylenia kwiatów, a  w rezultacie zapłodnienia i zawiązania owoców zależy liczba nasion, co wpływa na gospodarkę hormonalną, intensywność podziałów komórkowych i tempo wzrostu młodych zawiązków.

Poza konieczną ochroną fungicydami, w okresie kwitnienia stosuje się różne zabiegi:

  • wabienie pszczół atraktantami;
  • wzmocnienie pobierania i dystrybucji wapnia za pomocą tzw. pompy auksynowej;
  • regulowanie wzrostu drzew;
  • poprawa zawiązania owoców lub uzyskanie owoców partenokarpicznych po wystąpieniu przymrozków;
  • wczesne przerzedzanie poprzez sparzenie/wysuszenie znamion słupka;
  • zabiegi zapobiegawcze i interwencyjne przy wystąpieniu przymrozków lub gradu;
  • wspomaganie naturalnych procesów zapłodnienia;
  • mechaniczne przerzedzanie kwiatów;
  • niektórzy sadownicy standardowo, również podczas kwitnienia, wykonują zabiegi - do środków ochrony dodają koncentraty aminokwasowe;
  • stosowanie preparatów, po których użyciu wzrasta odporność roślin na patogeny i warunki stresowe.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Dynie - trudna ochrona przed chwastami / Adam Dobrzański

(Warzywa i Owoce Miękkie 2017 nr 5, s. 50-53)

Możliwości chemicznego odchwaszczania dyni są w Polsce niewielkie. W utrzymaniu czystości uprawy pomaga wiele metod agrotechnicznych oraz jedyny herbicyd zarejestrowany do ochrony tego gatunku - Stomp 455 CS.

W ochronie dyni przed chwastami zaleca się - oprócz wyboru możliwie jak najmniej zachwaszczonego stanowiska - stosowanie uprawek poprzedzających siew lub sadzenie oraz zabiegi mechaniczne i pielęgnacyjne w międzyrzędziach, uzupełniane ręcznym pieleniem.

Najgroźniejsze są chwasty występujące w pierwszych 4-6 tygodniach po wschodach dyni, uprawianej z siewu lub sadzenia rozsady.

Zachwaszczenie ogranicza uprawa gleby na głębokość 5-10 cm na 7-14 dni przed siewem lub sadzeniem oraz nawadnianie pola, bezpośrednio po uprawie. Zabieg ten pobudza chwasty do wschodów. Następnie, tuż przed siewem czy sadzeniem trzeba wykonać płytką uprawkę niszczącą siewki.

Zabiegi uprawowe, siew, sadzenie rozpoczynać, gdy na chwastach występują objawy działania środka, ale nie wcześniej niż po 5-7 dniach od zabiegu, lepiej po 23 tygodniach. W uprawie rozsady, na własną odpowiedzialność, dynie sadzić można po 3 dniach, chociaż lepiej później, zwłaszcza na glebach lekkich i piaszczystych.

W Polsce bezpośrednio przed siewem, po siewie lub po wschodach, oraz przed sadzeniem lub po sadzeniu rozsady, nie jest dopuszczone stosowanie herbicydów, nawet tych zalecanych w poprzednich latach i używanych w niektórych krajach, np. zawierających chlomazon.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter