Pierwsza telewizja rolnicza w Polsce

TVR – to pierwsza w Polsce ogólnopolska telewizja rolnicza. Kierując się mottem „Grunt to biznes” oferuje wachlarz programów biznesowych, informacyjnych i rozrywkowych.

Widzowie znajdą w TVR pomysły na unowocześnienie swojego gospodarstwa, pomoc w zrozumieniu prawa unijnego oraz informacje z regionów. TVR jest niekodowaną telewizją satelitarną o zasięgu europejskim. Odbiór programu jest możliwy za pośrednictwem wiodących platform cyfrowych, tj. Cyfrowy Polsat, TV „n”, Cyfra plus, czy Hot Bird.

 

Odbiorcami TVR są ludzie utrzymujący się z szeroko pojętego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego. Propozycje programowe uwzględniają różnorodność potrzeb rolników. Tych posiadających duże areały i tych gospodarujących na kilku lub kilkunastu hektarach. TVR zaspokaja potrzeby informacyjne zarówno osób zatrudnionych w rolnictwie, jak i tych, którzy nie mają z nim bezpośredniego związku.

Telewizję zbudowano od podstaw, a w ciągu kilku miesięcy od jej powstania na antenie miały premierę 32 programy, a wśród nich kilka, które wspaniale łączą zainteresowania zarówno mieszkańców małych wsi, jak i dużych miast. Podstawowe bloki tematyczne TVR to:

 • Biznes – będący unikalnym źródłem informacji, porad i analiz rolniczych, które pozwalają zrozumieć biznes rolniczy,
 • Edukacja – gdzie prezentowane jest zawiłe prawo europejskie, nowe technologie, dynamiczny rynek. To wszystko zmienia polską wieś, wiedza o tym może stać się fundamentem ciekawych pomysłów i motorem skutecznych rozwiązań,
 • Rozrywka – promuje różnorodność polskiego folkloru: kulinaria, tańce, muzykę, wspomnienia, pejzaże, programy o wszystkim, co jest polskie, regionalne i choć trochę ciekawe.

Wśród oferty programowej wyróżniają się serwisy takie jak:

 • Agro Flash – serwis informacyjny o dopłatach i dotacjach unijnych, prezentuje ważne wydarzenia branżowe, przegląd prasy rolniczej i opinie rolników. Program omija wielką politykę, międzynarodowe afery i dramatyczne sceny. Informuje o tym co naprawdę ważne, przeprowadzane są relacje z najważniejszych imprez branżowych, z konferencji urzędów i ministerstw, z posiedzeń komisji sejmowych i senackich.

 

 • Agro Flash Tydzień – to przegląd najważniejszych materiałów, które pojawiły się w minionym tygodniu, w programie Agro Flash. Program jest emitowany w soboty (premiera) i niedziele (powtórka).

 

 

 • Pojemność 2400 – to program motoryzacyjny, w którym humor styka się z profesjonalizmem. Prowadzący przetestują największe maszyny rolnicze, najprzydatniejsze dla gospodarstwa gadżety i samochody użytkowe, a to wszystko z ogromną dawką humoru.

 

 

 • Notowania, – czyli pierwsze i jedyne w skali kraju, codziennie aktualizowane zestawienia cen owoców, warzyw, zbóż, mięs i produktów mleczarskich i wielu innych.

 

 

 • Akademia Farmera-Uprawiamy Biznes – można się tu dowiedzieć: jak usprawnić pracę, zwiększyć plony i dochody z gospodarstwa, oraz znaleźć praktyczne rozwiązania i podpowiedzi. Dziennikarze prowadzący program będą obecni na Wystawach, Targach i „Dniach Otwartych” oraz w gospodarstwach ogrodniczych, które są pionierami nowoczesnych rozwiązań technicznych.

 

 • · Akademia Farmera-Hodowca – to program przygotowany z myślą o hodowcach i miłośnikach zwierząt, prezentujący nowe technologie, nietypowe rozwiązania, niecodzienne hodowle, a także niekonwencjonalne pomysły na stworzenie własnej fermy. „Hodowca” porusza problematykę żywienia, profilaktyki, leczenia, warunków utrzymania oraz ekonomiki chowu. Ale to nie wszystko! Podpowiada też, jak radzić sobie z codziennymi problemami w produkcji.

 

 • Cudze chwalicie… - to program turystyczny, który pozwala zapoznać się z pięknymi regionami Polski. Celem programu jest prezentacja atrakcyjnych dla turystów miejscowości, ich historia i dzień dzisiejszy, zarówno popularnych kurortów, jak i mniej znanych miejsc, które, zdaniem realizatorów programu, warto pokazać szerszej publiczności i zachęcić do ich odwiedzania zgodnie z powiedzeniem ,,cudze chwalicie, swego nie znacie”. Program ukazuje: atrakcje regionu, folklor, zabytki, formy aktywnego wypoczynku itp.; relacje z okolicznościowych imprez, bazę noclegową - hotele, pensjonaty, agroturystykę; gastronomię, produkty regionalne.

 

 • Unia Europejska Fakty i Mity – to przewodnik po zawiłościach unijnych procedur. Podpowiada m.in. jak efektywnie sięgać po dotacje. Unia nie jest już tajemnicą, ale mało kto zdaje sobie sprawę, ile warunków trzeba spełnić, by uzyskać wsparcie w postaci dofinansowania z Unii Europejskiej. Zawiłe przepisy sprawiają problem zarówno młodym rolnikom, którzy przejmują rodzinne gospodarstwa jak i weteranom, którzy korzystają z różnego rodzaju wsparcia od wielu lat. Ci pierwsi, nawet jeśli korzystają z doświadczenia swoich rodziców, często nie są w stanie przekroczyć unijnych barier. Na szczęście nie są zdani tylko na siebie. W programie UE Fakty i Mity można uzyskać podpowiedź m.in. jak poprawnie napisać biznesplan, jak oszacować wielkości produkcji,  jakie wybrać działanie z programu pomocowego oraz jak wypełnić odpowiedni wniosek?

 

 • Ogród bez Tajemnic - to program edukacyjny o pielęgnacji i aranżacji ogrodów… tych małych i tych dużych. Program dla pasjonatów ogrodnictwa, informacji o prowadzeniu przydomowego ogródka, zielnika czy sadu.

 

 

 • Music Dance Show – program poświęcony muzyce tanecznej. Relacje z imprez i koncertów, wywiady z gwiazdami, nowości wydawnicze.

 

 

 

 

 • Wichura – pasmo w 100 proc. wypełnione muzyką.

 

 

 

 • Agroturystyka, czym chata bogata – podróż po wyjątkowych gospodarstwach agroturystycznych. Gotowe recepty na to, jak prowadzić ten biznes, by był dochodowy. Podążaj szlakiem polskich gospodarstw agroturystycznych! Podejrzyj, jak inni prowadzą kwatery dla gości i zainspiruj się. Posmakuj kuchni, zwiedź pokoje, poznaj atrakcje oraz sposoby gospodarzy na przyciągnięcie turystów. W tym programie prezentują się najróżniejsze agroturystyki z całej Polski. To doskonały przewodnik po polskiej wsi i wyjątkowa okazja, by przenieść się w świat bajkowych krajobrazów.

 

Inne ciekawe programy TVR to:

 

Dzikie Horyzonty - to cykl filmów dokumentalnych, w których pokazywany jest świat, do którego nie dociera zgiełk cywilizacji, bliski natury i żyjący z nią w zgodzie.

 

 

 

Gdzie chłop nie może...” - to program skierowany do kobiet, które każdego dnia zmagają się z różnymi problemami.

 

 

 

Inspiracje - to cykl programów o ludziach z pasją.

 

 

 

Ja Cię Kręcę - to program dający widzom największą możliwość współtworzenia telewizji TVR. To miejsce w eterze, w którym to widzowie są scenarzystami, reżyserami i operatorami.

 

 

Kalendarz prac – w programie można obejrzeć rozmowy z ekspertami, fachowe porady i podpowiedzi, co zrobić, aby przeprowadzane zabiegi odniosły najlepszy skutek

 

 

W programie Kultu Rolnik dziennikarze podpowiadają jak ciekawie spędzić wolne chwile.

 

 

 

Mała Czarna w podróży - to przewodnik turystyczny, dzięki któremu można poznać urokliwe zakątki świata, często już zapomniane bądź pomijane przy wyborze miejsca wypoczynku.

 

 

O tym się mówi - to program interwencyjny, który przedstawia kontrowersyjne tematy, poruszające historie, czy problemy życia codziennego.

 

 

 

Pogotowie prawne - to pomoc w rozwiązywaniu najczęstszych problemów prawnych, z jakimi borykają się Polacy.

 

 

 

Pogoda - jest jednym z decydujących czynników wpływających na biznes rolny. Rzetelne informacje uzyskane z prognozy TVR przygotują widzów na wszelkie okoliczności natury.

 

 

R jak reportaż - najciekawsze miejsca w Polsce, społeczności lokalne, tradycja, kultura, niezwykłe wydarzenia.

 

 

 

Strażak z OSP - to program o pasji i akcji, którego misją jest edukacja.

 

 

 

 

Suma Tygodnia - to publicystyczne podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

 

 

 

Wieś pod Gwiazdami – to wyjątkowy program z udziałem znanych osób, które wybrały życie z dala od zgiełku dużego miasta.

 

 

 

Wypadki to nie przypadki – wypadki w gospodarstwie rolnym w większości nie są dziełem przypadku. To efekt niewłaściwego użycia, często niesprawnych, maszyn, nieodpowiedniego zabezpieczenia terenu pracy, czy niebezpiecznego transportu towarów i osób. Zwykła nieuwaga też może być źródłem wypadków. O tym, jak ich uniknąć, mówi się w programie.

 

 

Z wiarą - to niebanalny program katolicki. Co odróżnia go od wielu innych, emitowanych w polskiej telewizji...? W programie omawiane są problemy i zagadnienia, które dotyczą każdego z nas, a nie trudne wywody dogmatyczne.

 

Aktualne kanały emisji dostępne są na stronie www.tvr24.pl

Oprac. Aleksandra Szymańska

Źródła:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter